X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 93

Fundusz pracy

Gazeta Podhalańska Nr 15 z dnia 23 kwietnia 1933 r.

Fundusz pracy.

Szalejący na całym świecie znany kryzys sprawił nieznany dotychczas u nas „zawód” bezrobotnych.

—W okresie przedwojennym określenie to było zupełnie nieznane. Nie dlatego, jakoby okres ówczesny dawał nadmiar pracy i nie stwarzał dla łudzi pracujących fizycznie braku tejże jednakowoż bezrobocie to było przejściowem, sezonowem i nie przybierało formy obecnej, choroby stałej, nagminnnej. Po wojnie, wskutek udogodnień technicznych, fabryki zatrudniające przedtem olbrzymie masy robotników zaczęły ilości te pokaźnie regulować. Pracę fizyczną rąk zastąpiły maszyny. Oto pierwsza przyczyna obecnego bezrobocia. Przyczyna druga to brak zbytu, spowodowany zamknięciem granic i utrudnieniami celnemi, co w następstwie wywołać musiało ograniczenie produkcji, a tem-samem ograniczenie ilości pracujących.

Klęska bezrobocia rozpowszechniła się w całym świecie ogromnie, stwarzając dla interesowanych państw niesłychane trudności, wynikające z konieczności utrzymywania olbrzymich nieraz ilości ludzi wraz z rodzinami, ludzi, którzy nic państwu nie dając, występują w stosunku do niego ze słusznem żądaniem utrzymania, a następnie jako element niezadowolony, wiecznie głodny, stanowią z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego źródło wszelkich niepokoi, a nawet zaburzeń.

Ameryka obecnie posiada około 12 miljonów bezrobotnych. W Niemczech ilość ta dochodzi do kilku miljonów; nieinaczej przedstawia się ta sytuacja w innych państwach. U nas w Polsce ilość bezrobotnych dochodzi do 300 tysięcy. To są przerażające cyfry, które każde państwo, każde społeczeństwo zmuszają do zastanowienia się, co robić z takiemi ilościami najtęższe mózgi w Europie przemyśliwują nad tem, by znaleźć wyjście z sytuacji i w jakiś sposób te olbrzymie masy bezrobotnych zatrudnić.

—Zadanie nad wyraz trudne i poważne. Dotychczasowy system płacenia zasiłków był nieetyczny, popierał bowiem lenistwo i niejednokrotnie zdarzały się wypadki, gdzie robotnik wstrzymywał się od pracy li tylko dlatego, aby otrzymać zasiłek. Wypadki takie zdarzały się przedewszystkiem po wsiach gdzie mieszkający tamże bezrobotni nie chcieli się podejmować pracy przy roli, ponieważ pobierali zasiłki, które dawały im minimum egzystencji, i przez to do pracy ciężkiej, jaka jest na roli, się nie kwapili.

I Rząd Polski sprawą zmniejszenia, względnie usunięcia bezrobocia zajął się serdecznie.

— Oto nat ostatniej sesji sejmowej przeprowadzono ustawę o t. zw. funduszu pracy. Ustawa ta ma za zadanie z jednej strony zebrać odpowiednie fundusze ze społeczeństwa,, które do niedawna wpłacane były do kas funduszu bezrobocia i wypłacane były jako zasiłki dla bezrobotnych, z drugiej strony ustawa przewiduje zatrudnienie bezrobotnych przy robotach publicznych, których u nas w Polsce jest aż nadto. Dość wspomnieć: zaniedbane drogi, olbrzymie prace meljoracyjno rolne,. prace koło zwiększenia sieci komunikacyjnej, różnego rodzaju roboty inwestycyjne po miastach.

Dr.Ciszek

Aktualizacja: 14-05-2009r.
Oglądane: 4506 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE