X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 76

Nowa ważna placówka przemysłowa na Podhalu

Gazeta Podhalańska Nr 23 z dnia 8 czerwca 1930 r., s.3

Nowa ważna placówka przemysłowa na Podhalu

W dniu 28 maja 1930 ., odbyło się poświecenie nowo zbudowanej cegielni miejskiej w Nowym Targu, którego dokonał Ks. Dr. Karabuła proboszcz miejscowy, przy bardzo licznym udziale publiczności.

W uroczystości tej między innymi, wzięli udział: Reprezentanci Władz miejscowych i samorządowych całego powiatu. W imieniu p. wojewody krakowskiego, przybył p. Ludwik Osiecki, naczelnik Wydziału Samorządowego i p. Inż. Dudek, dyrektor Okręgowej Dyrekcji Robót Publ. p. Dr.Macko, naczelnik Wydziału Opieki Społ. Województwa Krakowskiego, starosta nowotarski p. Skalecki Stanisław, Zwierzchność miejska i Rada w komplecie.

Cała uroczystość wypadła bardzo podniośle i miała nastrój poważny, a cały zakład urządzony przy zastosowaniu najnowszych zdobyczy technicznych, puszczony w ruch, wywarł na obecnych bardzo dodatnie wrażenie.

Przed poświęceniem, burmistrz p. Józef Rajski witając zebranych, skreślił w dłuższem przemówieniu historję powstania tego zakładu, cel i znaczenie, nietylko dla miasta lecz całego powiatu, z którego wyroby służyć będą do rozbudowy Podhala, jako wielkiego przyszłego letniska i uzdrowiska na sposób nowoczesny.

W szczególności zaś zaznaczył, że cegielnia produkować będzie rocznie 8 miljonów cegły, 2 do 3 miljonów pustaków oraz że w jak najkrótszym czasie wyrabiana będzie także dachówka i inne wyroby w zakresie ceramiki wchodzące.

Miasto przystępując do budowy cegielni, kosztem 1.200.000 zł. w celu zapewnienia sobie potrzebnej gotówki, poczyniło zabiegi w uzyskaniu taniej i długoterminowej pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1.000.000 zł. jeszcze w r. 1928, a uzyskawszy zapewnienie zrealizowania takowej, w roku następnym przystąpiono do budowy, kontraktując równocześnie u firm odpowiednie maszyny i urządzenia.

Po uzyskaniu zaliczki w kwocie 200.000 zł. gotówką z tegoż banku, które z powodu trudności jakie rok 1929 w całym świecie finansowym przyniósł, - Bank dalszej pożyczki odmówił, przez co wykończenie budowy uległo nietylko zwłoce, ale powstały nieprzewidziane dla gminy trudności sfinansowania przyjętych zobowiązań.

Mimo tych trudności zakład wykończono i puszczono w ruch, dając tym sposobem zajęcie masom robotniczym, które na pracę tę bezczynnie wyczekiwały.

Nietylko cegielnia, jako zakład produkujący materjały budowlane, zatrudni stale znaczną część robotników, lecz przez uzyskanie dobrego i taniego budulca, wzmoże się ruch budowlany, który jak wiadomo jest podstawą ogólnego rozwoju przemysłu i pracy, co też podkreślali wszyscy mówcy z uznaniem, wyrażając się dodatnio pod adresem Zwierzchności miasta, szczególnie p. burmistrza, że dzieło podjęte przez miasto, wyda spodziewane owoce, życząc zakładowi i miastu jak najpomyślniejszego rozwoju.

W zakończeniu swego przemówienia p. burmistrz wniósł okrzyk na cześć Rzeczypospolitej, wychodząc z założenia, że przez rozwój gospodarczy i pracę każdej jednostki państwowej, jaką jest samorząd utrwala się byt państwa i Narodu

Aktualizacja: 04-05-2009r.
Oglądane: 5055 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE