X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 87

O gospodarstwie rybnem na Podhalu

Gazeta Podhalańska Nr 1 z dnia 1 stycznia 1929 r., s.3

O gospodarstwie rybnem na Podhalu

W ostatnich czasach dokonuje się na Podhalu szereg doniosłych poczynań. Łamią się i topnieją lody uprzedzeń co do kierunku rozwoju gospodarczego i obecnie rozpoczęło się praktyczne wykonywanie tego, co przedtem w gazetach, odczytach, próbach wykazano jako jedyny sposób, by podnieść kulturę i oświatę, a równocześnie uzyskać środki na pokrycie coraz wyższych wydatków na rodzinę, społeczeństwo i państwo.

Wycieczka Podhalan do Szwajcarji ma ogromne praktyczne znaczenie, górale zobaczyli i uwierzyli, że tylko przez zmianę dotychczasowego sposobu gospodarowania można wyratować się z obecnej nędzy i pójść w lepszą przyszłość. Urządzenia wycieczki w okolice, gdzie tereny torfiaste zamieniono przez meljoracje w urodzajne grunta, ułatwi bardzo rozpoczęta akcję zagospodarowania torfowisk podhalańskich. Odwodnienie wielkich mokrych obszarów, będących już w uprawie, jest zagadnieniem pierwszorzędnem w kolejności prac meljoracyjnych na Podhalu.

Bez komasacji i zatrzymania dalszego działu gruntów, wiele wysiłków sanacyjnych nieda należytego rezultatu.

Zagadnienie uprzemysłowienia Podhala obejmuje również i gospodarkę rybną.

Oprócz większych rzek znajdują się na Podhalu liczne źródła, potoki, strumyki, młynówki, dotąd nie zarybione. Ogromna obfitość pokarmu ginie unoszona bystrym, zimnym i czystym strumieniem wód, spływających z lasów, pól, łąk, pastwisk i ugorów. Chmary owadów unoszą się bezkarnie nad wodami, koniki polne skaczą nad brzegami, nie obawiając się żarłocznego pstrąga.

Dzisiaj jest tak, że chłop nie ma dostępu z wędką do większych rzek, mięso pstrąga, tak smaczne i zdrowe, jest potrawą za drogą, w ogóle trudną na Podhalu do nabycia.

Urządzenie gospodarstw hodowli pstrąga i raka zapoczątkuje nie tylko przemysł rybny, przynoszący duże dochody, ale i dostarczy smacznej karmy na stół góralski.

Do uruchomienia hodowli pstrąga nie potrzeba ani inwentarzy roboczych w większej ilości, ani hodowli, ani nawozów sztucznych.

Pewną przeszkodą może być brak wiedzy praktycznej, lecz nie są to trudności nie do przezwyciężenia. Kilku zaporami z drzewa lub kamienia spiętrza się wodę w potoku i w tak powstałe stawy wpuszcza się narybek pstrąga, który można nabyć w Nowym Targu, lub u Pawła Guta w Poroninie. W odpowiednim miejscu zamyka się siatką: sprawa zabezpieczenia się przed ulewami, zależy od miejscowych warunków i sprytu hodowcy. Głębsze miejsce można użyć na zimowniki. Od źródeł, młynówek, potoków mogą prowadzić odgałęzienia i w ten sposób uzyskane zalanie kotlin nieużytków, gorszych łąk, powiększy obszar gospodarki rybnej. Potoki są często własnością gminy i jest jej obowiązkiem zastanowić się i odpowiednie tereny zagospodarować i wydzierżawić. Najłatwiej rzecz uda się tam, gdzie teren jest własnością jednego gospodarza; w innych warunkach silna wola jednostek przełamie trudność i doprowadzi do celu, zwiększając majątek społeczny. W okolicach cieplejszych można hodować karpie; karp rośnie szybko i jest rybą drogą.

Towarzystwo Rolnicze ma tu wdzięczne pole do pracy i niewątpliwie zainteresuje się tą sprawą; zaś Władze państwowe otoczą opieką tępiąc przede wszystkim największego wroga ryb, kłusownika.

Fr. Makowski

Aktualizacja: 04-05-2009r.
Oglądane: 4714 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE