X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 149

Japonia w Nowym Targu

Nowy Targ i Podhale już od kilkunastu lat mają kontakty z Japonią nie tylko poprzez japońskie samochody i ich salony w mieście czy elektronikę w każdym praktycznie sklepie z tymi towarami, ale również bezpośrednio z turystami japońskimi odwiedzającymi nasz region czy też przez osoby, które są nieformalnymi „ambasadorami” Japonii i jej kultury mieszkając i pracując na Podhalu.

Myślę tu przede wszystkim o Pani Akiko Miwa, która mieszkając w Harklowej i prowadząc w Gorcach swój piękny pensjonat Villa „Akiko” szerzy kulturę i tradycje japońskie. Znajduje również czas, aby działać w Polsko-Japońskim Stowarzyszeniu Na Rzecz Regeneracji Środowiska "TĘCZA", którego była współzałożycielem. Stowarzyszenie od kilku już lat organizuje w Nowym Targu „Święto Kwitnącej Wiśni”, którego gościem był w 2008 roku sam Ambasador Królestwa Japonii Jego Ekscelencja Ryuichi Tanabe. To z mojej rozmowy z Amsadorem powstał pomysł, aby w Nowym Targu, w Galerii MBWA „Jatki” pokazać wystawę sztuki japońskiej, a konkretnie grafiki wielu artystów, o bardzo zróżnicowanej tematyce, ale powstałej w nowej technice, której twórcą jest oczywiście Japończyk prof. Seiji Ozaku zwanej litografia drzewną. Z tych już kilku powodów warto zobaczyć tę wystawę, aby odczuć siłę przekazu tej sztuki, jej dobre „fluidy” ale i spotkać się z tymi, którzy są Japonią nie tylko zainteresowani ale i zafascynowani. Jestem przekonany, że może to być obopólne, bo jest w Księdze Pamiątkowej miasta Nowego Targu wpis dokonany przez Sakae Mochizuki, ochotniczkę z Korpusu Pokoju, która przez kilka lat uczyła młodzież języka angielskiego w nowotarskim Liceum Ogólnokształcącym im. Seweryna Goszczyńskiego. Uczyła też równolegle kilkunastu chętnych języka japońskiego i japońskiej kultury. Na zakończenie swojego pobytu, żegnając się z ludźmi, Miastem i Podhalem napisała:

„Kocham Polskę,
Kocham Nowy Targ,
Dziękuję za wszystko”

Dziękując Pani Annie Dziubas kierującej Galerią MBWA „Jatki” za zrealizowanie pomysłu tej wystawy i jej świetne zorganizowanie oraz wszystkim, którzy się do tego przyczynili, osobom odpowiedzialnym za kulturę i sztukę japońską z Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii, które włączyły ją do programu jubileuszu obchodów 90-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polska i Japonią, zapraszam serdecznie nie tylko do zapoznania się z oryginalną sztuką japońską ale i do zaangażowania się w przedsięwzięcia i inicjatywy związane z przyjaźnią polsko- japońską.

Marek Fryźlewicz

Burmistrz Nowego Targu

Aktualizacja: 19-03-2009r.
Oglądane: 3690 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE