X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 80

List - Nowy Targ w lipcu 1935 r.

Gazeta Podhalańska nr 15 z dnia 21 lipca 1935 r.

List - Nowy Targ w lipcu 1935 r.

O pracy Zarządu Gminy m. N. Targu, Gazeta Podhalańska nie powinna zapomnieć.

Niejeden zapyta się z jakich przyczyn? Odpowiedź nader łatwa.

W pierwszym rzędzie jest to miasto powiatowe, centrum ogromnego letniska i uzdrowiska podhalańskiego, stolica Podhala, która powinna świecić przykładem dla swoich okolicznych gromad a tym czasem jest odwrotnie.

Od dłuższego czasu daje się zauważyć coraz więcej niedociągnięć i braków, a nawet do takiego stopnia, że obywatele już nie wiedzą, gdzie i do kogo udać się ze skargami. Wychodzę z zasady, że zawsze powinno się pochwalić co należy istotnie pochwalić – ale pewnych rzeczy tolerować nie wolno.

Pierwsza rzecz – dotycząca miasta a względnie obywateli.

Remont elektrowni – światła nie było – obywatele za światło płacą – niech Pan Bóg broni – zostać dłużnym za miesiące ubiegłe – to zaraz druty elektryczne nasze odcięte – są dowody, no – ale to jeszcze można przebaczyć – to była naprawa.

Ale już mi tego nikt nie wytłumaczy, że jeśli auto sikawkowe do polewania miasta kosztuje dziennie około siedemdziesiąt zł. czyby nie można było zastąpić beczkowozem? - Chłopu dać 10 zł czy 20 zł to wszystkie ulice pięć razy dziennie będzie skrapiał i Zarządowi miasta w pas się pokłoni i podziękuje, że dostał pracę i zarobek. To jedna bolączka.

Następnie ulicami w dnie jarmarczne nie można przejść, całe ulice i chodniki wozami i końmi zapchane. Na przykład jedna z najpiękniejszych ulic w mieście to Długa dalej Krzywa, Szeroka itd. Idzie człowiek tymi ulicami, to się obawia czy przypadkowo koń go nie kopnie. Bądź co bądź – powinno się znaleźć ze strony Zarządu Gminy tyle inicjatywy i malutkie rozporządzenie, by sprawy te zostały uregulowane, a w dodatku jeśli pobiera się 30 gr. a nawet 50 gr. kopytkowego, to należy dać porządny i dogodny postój dla przyjezdnych – to przecież nawet leży w interesie miasta.

Dalsza sprawa w którymś roku tego już nie pamiętam Rada miejska w Nowym Targu uchwaliła przemianowanie ulicy Szaflarskiej na ulicę im. Marsz. Józefa Piłsudskiego.

Któż wie o tem, chyba Ci, którzy to uchwalili – ale tablic, że ulica takie nosi miano nie ma. Dajcie sobie spokój – dwie czy trzy tablice są, które dają znak że się tak nazywa – stare numery z nazwą ulicy Szaflarskiej do dziś dnia jeszcze wiszą – to jest niedbałość, lenistwo i lekceważenie.

Ale jedna z najważniejszych i piekących bolączek - to przede wszystkim te dziury na każdym rogu rynku i około rynku z których wieje ten cudowny aromat, który może od razu człowieka położyć na ziemię – żeby dotychczas kanalizacji nie było lub też innych urządzeń? - Wszystko pięknie, oszczędność oszczędnością- długi, długami, procenty, procentami, ale musimy postępować naprzód.

Opiekujmy się trochę więcej miastem, róbmy ten porządek, bo już najwyższy czas. Żądają tego nie tylko przyjezdni, którzy psioczą na brudne miasto – ale także już i nawet sami obywatele miasta Nowego Targu tego brudu mają po uszy i oczy ich tego znieść nie mogą.

Wysiłki co prawda ze strony p. Mgr Stachonia idą po linii podniesienia miasta, ale sam nie jest w stanie zwrócić uwagę na wszystkie niedomagania, natomiast zespół Rady i Zarządu miasta jest tego rodzaju, ze z ich strony nie wychodzi żadna inicjatywa.

Franciszek Bryjak.

Aktualizacja: 09-02-2009r.
Oglądane: 4603 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE