X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 80

Czem jest chłop dla narodu?

Gazeta Podhalańska, Nr 50 z dnia 14 grudnia 1924 r.

Czem jest chłop dla narodu?

Polska w dzisiejszem uwarstwieniu jest państwem rolniczem, gdyż najliczniejszą warstwą są chłopi. Wielkim brakiem naszym jest to, że nie mamy silnej warstwy mieszczańskiej, gdyż większość w miastach zwłaszcza na wschodzie stanowią żydzi, którzy dziś uważają się za osobny naród. Również nie zbyt dawno rozwinęła się u nas warstwa czwarta oparta o przemysł tj. robotnicy. Dawne warstwy przodujące ziemianie i inteligencja są też u nas nieliczne.

Każdy naród przechodzi rozwój; z uprzemysłowieniem przybywa robotników, z handlem mieszczan, z rozrostem urzędników. I naród polski musi się rozwijać – będzie ubywać rolników, a przybywać robotników i kupców. Nasze zadanie narodowe najbliższe to zdobycie miast, aby nadmiar ludności ze wsi przenosił się do miast i zajął się rzemiosłem i handlem.

Inne narody (zachodnie) są już u końca swego rozwoju – możemy powiedzieć, że się umiastowiły. Życie miejskie ma swoje wielkie niebezpieczeństwa i materjalizm, (mędrkowanie, bezbożność, zwyrodnienie). Wprost przeciwnie życie na wsi łączy rolnika z przyrodą, czyni go religijnym, zachowawczym, umiarkowanym.

Dawne narody, które już wyginęły, wykazują zupełnie podobny rozwój; z rolniczych stały się miastowemi, wyrodziły się i zginęły. Te dzieje jasno dowodzą, że przewaga rolnicza jest młodością narodu, że mu daje siłę i rozrost, że trzebaby ten stan utrzymać jak najdłużej. Ale znów, narody rolnicze muszą pracować na przemysłowe i chcąc się o rozwój własnego przemysłu i miast i tak przyczyniać się do własnej starości i śmierci.

Tak mówi nauka, ale są marzyciele, którzy głoszą, że ludzkość musi się odrodzić, że stosunki się zmienią tak, że wieś posiędzie wszystkie urządzenia kulturalne i ludzie uciekać będą z miast do wsi, że rolnictwo się tak uprzemysłowi, że nie tracąc nic ze swego znamienia uzyska wygody miejskie.

Jakkolwiek będzie na świecie dalej, to jedno pewne dla Polski, że mając za sobą Rosję, państwo prawie koczownicze, miałaby zadatek długiego jeszcze istnienia, gdyby umiała swe Kresy wschodnie dobrze urządzić. Chłop jest fundamentem państwa, ale wtedy, gdy ma ziemi swą miarę; chłop biedny musi szukać zarobku za morzami; wielka własność zwłaszcza na kresach jest dla państwa niebezpieczeństwem – dlatego tam trzeba parcelować tak, aby wytworzyć warstwę rolniczą średnio zamożną.

Z tych rozważań mamy tę naukę, aby wieś polską czem prędzej podnosić wszechstronnie, aby się upominać o roztropną parcelację zwłaszcza na kresach, aby tam dążyć do takich porządków iżby przez nie znaleść drogę dalszą na wschód, a tak zapewnić narodowi jego znamię rolnicze, długą młodość i tężyznę. (K.T.)

Aktualizacja: 16-01-2009r.
Oglądane: 4529 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE