X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 77

Wystąpienie podczas XIX Nowotarskiego Spotkania Noworocznego - 6 stycznia 2009r.

„Zastanawiajmy się nad „polskim czynem”.
Rozważajmy, czy jest podejmowany roztropnie?
Czy jest systematyczny, wytrwały?
Czy jest odważny i wielkoduszny? Czy jednoczy czy tez dzieli ludzi?
Czy nie uderza w kogoś nienawiścią albo pogardą?
A może tego czynu miłości, polskiego, chrześcijańskiego czynu jest zbyt mało?

Jan Paweł II, Kraków 8.VI.1997r.


Szanowni Państwo,

W święto Trzech Króli – jedno z największych świąt w tradycji chrześcijańskiej, którego pomimo starań jeszcze nie udało się w polskim parlamencie przywrócić spotykamy się już po raz XIX na Nowotarskim Spotkaniu Noworocznym.

Kilka dni temu zakończył się stary 2008r. a przywitaliśmy Nowy 2009 Rok. Dla każdego z nas jest to czas osobistych refleksji, podsumowań tego co było i snucia planów na przyszłość. Podobnie dzieje się w przypadku samorządu, dlatego pozwolę sobie na kilka chwil podsumowania.

Rok 2008 był to rok, który zaznaczył się wieloma ważnymi wydarzeniami i rocznicami. Przeżywaliśmy go jako rok 90-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w którym to dziele miasto Nowy Targ i Podhale odegrały znaczącą rolę o czym świadczy chociażby fakt, ze z naszego terenu do Legionów zgłosiło się ponad 2 tysiące ochotników.

Świętowaliśmy też 30 – tą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Papieża. Uczyniliśmy to godnie uroczystościami na nowotarskim Rynku z udziałem ponad 4 tysięcy mieszkańców Miasta i Podhala. Z innych ważnych jubileuszy, które były w Nowym Targu obchodzone wspomnieć trzeba: 50 – lecie Chóru „Echo Gorczańskie”, 25-lecie Zespołu Mali Śwarni, 50-lecie Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, 100-lecie rodzinnej firmy „Borzęccy – Tekstylia” i 30 – lecie firmy „Demar”, a także 55 – lecie pracy lekarskiej Pana dra Wita Radwańskiego. Wielkim wydarzeniem dla miasta i Podhala był jubileusz 500 – lecie kościoła św. Anny na Cmentarzu, który świętowaliśmy w dniu odpustu św. Anny – 26 lipca w obecności Kardynała Franciszka Macharskiego – Honorowego Obywatela Miasta.

Ważnymi wydarzeniami ubiegłego roku było ukończenie budowy Szpitala im. Jana Pawła II po 27 latach budowy oraz oddanie do użytku pierwszej części Centrum handlowo – usługowo – hotelowego Valg – Podhale po 32 latach budowy.

Oddane zostały do użytku pierwsze mieszkania w bloku na Osiedlu Bór, a kontynuowana jest ogromna inwestycja mieszkaniowa firmy „Bryksy” na Polanie Szaflarskiej. W obu tych przedsięwzięciach partycypuje miasto, które w zamian otrzyma ok. 50 mieszkań do rozdysponowania.

Samorząd miasta kontynuował Wieloletni Program Inwestycyjny przeznaczając na inwestycję ponad 25% budżetu we wszystkich dziedzinach inwestycyjnych, którymi były drogi, chodniki, oświata, ochrona środowiska, sport i kultura.

Wspólnie z Parafią św. Katarzyny, Marszałkiem Małopolski udało się sfinansować nowoczesną instalację przeciwpożarową tzw. sztucznej mgły w kościele św. Anny, który jest naszym najcenniejszym zabytkiem, leżącym na szlaku Drewnianej Architektury Gotyckiej Małopolski.

Wiele starań poświęcono na przygotowanie dokumentacji do realizacji wielkich inwestycji w zakresie rozwiązywania problemów komunikacyjnych Nowego Targu – mostu i obwodnicy również tych które będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach budowy „zakopianki” Ich realizacja pozwoli na szybki i bezpieczny dojazd do Miasta i poruszania się po nim.

Ważne dla miasta będą też takie inwestycje jak nowa szkoła i hala sportowa na Niwie na którą udało się pozyskać dotację z funduszy unijnych, realizowana już kładka na Białym Dunajcu czy basen.

Dobra jest sytuacja finansowa miasta i niskie zadłużenie, co pozwala na podjęcie i realizowanie potrzebnych miastu wielkich inwestycji.

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa kierowana III już kadencję przez Rektora - prof. Stanisława Hodorowicza zwiększyła ilość kierunków studiów i studentów, których jest już ok. 2,5 tys. W dobrym tempie prowadzona jest tak potrzebna „podhalańskiej wyższej” i studentom inwestycja jaką jest centrum dydaktyczno – biblioteczne.

Do grona Honorowych Obywateli Miasta Nowego Targu dołączył jako 30 w historii Miasta Jan Kanty – Pawluśkiewicz – wybitny kompozytor i muzyk.

Przy wszystkich tych sprawach nie zapomnieliśmy w mieście o tych, którym z różnych przyczyn w życiu jest ciężko – w budżecie miasta, ale i przy pomocy wielu dobroczyńców zawsze znajdowały się środki na pomoc społeczną, dożywianie uczniów, funkcjonowanie świetlic i inne podobnie ważne społeczne cele.

W roku ubiegłym rozwijały się też nowotarskie firmy i przedsiębiorstwa, a Zakłady Produkcyjno – Handlowe „Wojas” jako pierwsza spółka z Podhala debiutowały na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Było też wiele osiągnięć w różnych dziedzinach życia. Uczniowie nowotarskich szkół podstawowych i gimnazjów osiągnęli po raz kolejny bardzo dobre wyniki w testach kompetencyjnych.

Jak co roku wiele było sukcesów sportowych Nowotarżan, żeby wymienić tylko:

  • Tadeusz Błażusiak – wicemistrzostwo świata w enduro
  • Ewa Pawlikowska – po raz kolejny została Mistrzynią Europy i obu Ameryk
  • Hokeiści drużyny Wojas Podhala, którzy w sezonie 2007/2008 zdobyli brązowy medal Mistrzostw Polski a rok 2008 zakończyli na 1 miejscu w tabeli.
  • Młodzi hokeiści MMKS „Podhale” zostali mistrzami Polski prawie we wszystkich kategoriach wiekowych.
  • Unihokeiści „Szarotki” i „Górali”, którzy pomiędzy sobą walczą o mistrzostwo Polski.
  • Tenisistki stołowe Klubu Sportowego „Gorce” odnoszące sukcesy w 1 lidze.
  • Michał Król był w ubiegłym roku jednym z najlepszych alpinistów polskich

W nowopowstałej w Nowym Targu Parafii na Równi Szaflarskiej, której proboszczem jest Ks. Jan Karlak został wmurowany przez Ks. Kard. Stanisława Dziwisza kamień węgielny w ścianę budowanego kościoła, który ma nosić w przyszłości wezwanie Ojca Św. Jana Pawła II.

W Nowym Targu dzięki dodatniemu przyrostowi naturalnemu oraz dodatniej migracji wzrasta liczba mieszkańców.

W 2008 roku miasto miało też dobrą promocję w mediach. Nakręcono i wyemitowano kilka ciekawych filmów i reportaży o mieście m.in. w TVP Polonia, TVP – Info i in., a słynne niegdyś buty z nowotarskich NZPS- Podhale znane jako „relaksy” stały się przyczyną dobrej promocji miasta we wszystkich niemal ogólnopolskich mediach. Ważną dla miasta i jego promocji sprawą stało się zarejestrowanie pierwszego nowotarskiego produktu jako wyrobu tradycyjnego w dniu 3.XI.2008r. Minister Wsi i Rolnictwa wpisał na ministerialną listę nowotarskie lody tradycyjne jako 33 produkt tradycyjny z Małopolski.

Jak to w życiu bywa w minionym roku przeżywaliśmy też chwile dramatyczne i smutne, związane z tragicznym wybuchem gazu przy ul. Waksmundzkiej, pożarami czy też odejściem od nas zasłużonych dla miasta samorządowców i społeczników żeby wspomnieć tylko śp. Adama Worwę, Zbigniewa Piekarczyka, Franciszka Chowańca, Józefa Pyzowskiego, Tadeusza Jędrysko czy też adwokatów Zbigniewa Rene i Antoniego Deskura.

Nie udało się w 2008 roku zrobić postępu w wykreowaniu miasta jako ośrodka narciarskiego. Z powodu braku zgody jednego praktycznie właściciela gruntu inwestycja ta pomimo uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego i chętnych inwestorów nie mogła ruszyć z miejsca.

Wszystko to o czym starałem się Państwu w miarę zwięźle powiedzieć świadczy o tym, że Nowy Targ to miasto rozwijające się, miasto z przyszłością. Niektórzy, a wśród nich nawet samorządowcy bardzo pesymistycznie oceniają sytuację miasta, twierdząc nawet że jest ono „na wstecznym biegu”. Uważam, że jest to stwierdzenie nie tylko nieprawdziwe, ale i krzywdzące dla miasta, a przede wszystkim dla jego obywateli i przyjaciół których Państwo jesteście reprezentantami. Miasto i samorząd to nie tylko Burmistrz, Urząd czy Rada Miasta, ale cała wspólnota samorządowa i tylko działając wspólnie, rozsądnie i systematycznie możemy to miasto i Podhale rozwijać w dobrym kierunku.


Dziękując Państwu za dobrą współpracę, wszelkie wsparcie i pomoc dla spraw Miasta zapraszam do dalszego współdziałania i czynu o którym Ojciec św. Jan Paweł II mówił w Krakowie w 1997r.

Życzę wszystkim dobrego i pomyślnego Nowego 2009 Roku. Niech Boża Dziecina błogosławi obfitymi łaskami, nas wszystkich, nasze rodziny, Miasto i Ojczyznę całą oraz wszelkie dobro, które się w nich dzieje.

Szczęść Boże!

Marek Fryźlewicz - Burmistrz Nowego Targu

Aktualizacja: 07-01-2009r.
Oglądane: 4090 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE