X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 141

Na Boże Narodzenie

Gazeta Podhalańska nr 52 z dnia 23. grudnia 1928 r.

Na Boże Narodzenie

Gdy świat starożytny miał się ku końcowi, bo dumny Rzymianin, który wszystkie narody podbił pod swe panowanie, już swego państwa bronić nie chciał, ale północnych dzikonów do legionów przyjmował, gdy nauki i sztuki greckie okazały swą niedostateczność, bo tęsknoty ludzkiej ukoić nie mogły, ze wzgardzonej ziemi żydowskiej wyszła słodka pociecha dla tych, co w twardem jarzmie chodzić musieli i największe ciężary ponosili, wyszła „dobra nowina” o wyzwoleniu z nędz doczesnych, bo Ojciec niebieski wysłał Swego Jednorodzonego, aby nas za dzieci przysposobił i do wiecznej Ojczyzny wprowadził.

Ludzkość mimo nauki i prawa okrutnie zbłądziła, bo jeden drugiego w niewoli trzymał, bo jeden naród inne gnębił i tępił. Człowiek mimo kultury stawał się drugiemu wilkiem, a naród mimo cywilizacji inne ludy gubił – ratunek przyszedł z nieba od Ojca Światłości, który z nauką miłości na ten padół nędzy i jęku własnego Syna zesłał.

Z Ewnagielją po świecie szedł nowy porządek. Już nie było pana i niewolnika, bogacza i nędzarza, mędrca i prostaka, ale wszyscy stali się braćmi, dziećmi Bożemi, dziedzicami Królestwa niebieskiego, Rzymianin, Grek, Żyd i Scyta, Słowianin zrównali się w Panu swoim Jezusie Chrystusie. Ten Syn Boży, który się chlubił synostwem człowieczym, aby nas uczestnikami Boskiej natury uczynić, kazał się wszystkim społecznie miłować, a za miarę tej wspólnej miłości postawił Ofiarę krzyżową i posługę najniższą.

Z miłości ku nam na krzyż poszedł, a przed śmiercią nogi umył uczniom i na wieki przykazał: „Wiecie, jak was umiłowałem – i wy tak się miłujcie”.

Corocznie święcimy tę rzewna pamiątkę. Corocznie Boża Dziecina nam staje przed oczyma duszy, aby nas podnieść do swej miłości, aby każdy człowiek, każda klasa społeczna, każdy naród ku innym poczuł w najgłębszej tajni życzliwość i uczynność.

Jakże nam Polakom raduje się dusza cała, że nie ma na świecie szerokim innego narodu, który by chrześcijaństwo tak czynił, jak Polacy. Dość przypomnieć Kościuszkę wobec Ameryki i Murzynów, dość przypomnieć Piłsudskiego i Sieroszewskiego wobec ludów azjatyckich.

Przy tegorocznym opłatku szczególnie wspomnijmy sobie testament naszych przodków. Niech ta Litwa, dla której pozyskania Jadwiga szczęścia się wyrzekła, niech ta Ruś i Ukraina, która nam wielkich wojowników i piewców dawała, będą nam jak siostry najdroższe.

Miłość wielka, gorąca, twórcza niech zaleje wszystkie serca polskie przy tegorocznym obchodzie wigilijnym.

Aktualizacja: 19-12-2008r.
Oglądane: 4447 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE