X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 59

Oświaty kaganiec...

Gazeta Podhalańska nr. 4 z dnia 24 stycznia 1932 roku.

Oświaty kaganiec...

Pisaliśmy już nieraz o oświacie. Ale jeszcze za mało. Rzecz jest ogromnej wagi - doniosła, najdonioślejsza. Ona stanowi o przyszłości naszej, o przyszłości społeczeństwa, państwa ludzkości. Należyte ujęcie programu oświatowego, wytknięcie jasnych jego celów i skuteczne ich urzeczywistnianie zadecydują o losach naszej kultury.

Oświata. Znajdą się jeszcze tacy, co rozumieją oświatę mas jako górny postulat, aby każdy umiał pisać, ślabizować i rachować nie tylko na palcach. Są i tacy, co widzą istotne cechy oświecenia w „pańskim” ubraniu i wstręcie do pracy fizycznej - mimo niezdolności do twórczej pracy umysłowej. Są jeszcze inni zacofańcy - ci boją się oświaty, z wiadomych powodów – długoby ich wymieniać, a miejsca szkoda.

Długa i daleka jest droga do naszego celu – do wychowania we wszystkich dziedzinach życia państwowego obywateli uświadomionych, twórczych, zdolnych do wydajnej, owocnej pracy, do poświęceń za wspólną sprawę – takich obywateli, co swe prywatne, egoistyczne żądze i dążenia umieją podporządkować wyższym wartościom.

Długa, trudna i daleka jest droga. Ale idziemy po niej. Krok za krokiem, zwolna a wytrwale.

Wre praca w szkolnictwie – mimo niezmiernie trudnych warunków, spowodowanych głównie kryzysem ekonomicznym, mimo przepełnienia szkół, braku odpowiednich urządzeń, nauczycielstwo nie opuszcza rąk, nie ustaje w pracy, szuka nowych, najskuteczniejszych sposobów metodycznych i wychowawczych.

Pracuje się nad oświatą pozaszkolną, robi się wiele - ale nie wszyscy o tem wiedzą – a każdy powinien wiedzieć – i przyczynić się swym udziałem w pracy.

Dlatego ”Gazeta Podhalańska” wprowadza z dzisiejszym numerem stały dział „Sprawy oświatowe”. Chcemy, aby dział ten był obrazem wszelkich poczynań oświatowych na Podhalu, Spiszu i Orawie, abyśmy widzieli, co już zrobiono, co się gdzie tworzy, co trzeba dopiero zacząć. Zawsze lepiej się idzie ramię przy ramieniu. Gdy każdy pracownik na niwie oświatowej będzie się czuł członkiem całej armji tej bezkrwawej walki o najważniejsze zwycięstwo, raźniej pójdzie praca. Będzie się można wspomagać, wspierać – trafi się zaniedbana placówka – będziemy wiedzieli, że trza ją obsadzić – zobaczy się nieraz wzory do naśladowania i wzory do wystrzegania się.

Obok tych celów „informacyjnych” naszego nowego działu radzibyśmy stworzyć zeń trybunę do omawiania spraw, związanych z oświatą. Jest ich tak wiele! - Szczególnie chętnie powitamy głosy, dotyczące spraw oświatowych - regjonalnych, jak stosunek szkoły do regionalizmu i w. i.

Może ktoś zarzuci, że „Sprawy oświatowe” będą poruszać wiele „drobiazgów”, jak np. różne „Jasełka”, „Akademje” w zapadłych wioskach i t. p. Ale właśnie z takich małych, niepozornych zdarzeń układa się wielka praca oświatowa, jak cenne, piękna mozajka z małych kamyczków.

Będziemy korzystać z materjałów, udzielanych łaskawie przez Radę Szkolną Powiatową w N. Targu (p. Insp. Szkolny przyobiecał „Sprawom oświatowym” swa opiekę) – no i zapewne ze współpracy jak najszerszych sfer Czytelników.

Uda się, czy nie uda?

Aktualizacja: 05-12-2008r.
Oglądane: 4686 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE