X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 78

Jesienny bilans

Gazeta Podhalańska, Nr 43 z dnia 23 października 1932 r.

Jesienny bilans.

Ośnieżone szczyty Tatr, pustacie na polach, stodoły i piwnice pełne plonów przypominają nadejście pory, która po całorocznej żmudnej pracy winna się stać wytchnieniem i wypoczynkiem. Jak po spędzonym dniu przezorny i pracowity gospodarz zwykł robić obrachunek, tak tem więcej w jesieni koniecznem jest oglądnięcie się poza siebie, by z jednej strony podziękować Bogu za całoroczną opiekę i dobrodziejstwa, z drugiej strony, by przez zestawienie znoju i trudu z wynikami tegoż, wzbogacić swoje rolnicze doświadczenie, znaleść błędy i zaniedbania.

W porównaniu z rokiem ubiegłym, obecny rok zaliczyć musimy do pomyślnych. Częste opady wiosenne, suche zbiórki pozwoliły na znacznie korzystniejsze zebranie plonów. Tegoroczne sąsieki w dwójnasób prawie wypełniły się ziarnem w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wynik zatem całorocznego obrachunku w gospodarce rolnej byłby w tym roku dodatni i pomyślny. Nie tak dobrze przedstawiałaby się ogólna sytuacja gospodarcza. Jak ubiegłego roku, tak i obecnie odczuwać się daje bieda, przyczyną której w pierwszym rzędzie niskie ceny produktów rolnych w porównaniu z produktami przemysłowemi.

Wprawdzie pewna obniżka cen produktów wielkiego przemysłu daje się zauważyć, jednak zniżka ta nie stoi w żadnym stosunku do cen produktów rolnych i raczej należałoby ją uważać za początek dalszej akcji w tym kierunku, niż za rzecz skończoną. W związku z tym zaczynają do nas dochodzić z dalsza wieści, głoszące, że czynniki rządowe wszczęły akcje celem zlikwidowania karteli przemysłowych, względnie zmuszenia przedstawicieli tychże do poniesienia pewnych ofiar na rzecz obecnego kryzysu. Nie wątpię, iż sprawa ta nie tylko, że da się przeprowadzić, ale przeprowadzoną być musi. Chodzi bowiem o olbrzymie masy ludności Polski, które wyłącznie prawie dźwigają ciężkie brzemię następstw, stworzonych sytuacją dzisiejszą. I dziś kiedy po trudzie rocznym porównujemy dochód z rozchodem, kiedy szczęśliwie skończony rok rolniczy pozwala nam mieć lepsze nadzieje na okres przednówkowy – niechże ta nadzieja zacznie się realizować i w kierunku poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej. By to nastąpiło, trzeba wytrwałości – nie należy poddawać się zwątpieniu czy rozgoryczeniu – nie wolno dawać posłuchu różnym głosicielom niepokoju i mętu. - nie krzykiem i oskarżaniem poprawimy sytuację dzisiejszą – przeciwnie, spokój i praca wytrwała wykuje lepsze jutro. Sytuacja nasza obecna nie jest wyjątkiem – wszystkie państwa, nie wyłączając Bogatej Ameryki, borykają się trudnościami gospodarczemi – gorzej, bo gdzie indziej, jak w Niemczech, biedę obecną potęgują różnego rodzaju zamieszki i niepokoje, komplikujące sytuację ogólną zamieszkami rewolucyjno-społecznemi.

Zatem do pracy – wykorzystajmy nadchodzącą zimę w kierunku uświadomienia rzeczowego i spokojnego. Przykłady takiej pracy mamy. Taką pracą jest praca w Ogniskach podhalańskich, które swój cel i swoje zadania stworzyły z biedy naszej góralskiej i nad poprawą tej biedy pracują.

Dr Fr. Ciszek

Aktualizacja: 23-10-2008r.
Oglądane: 4368 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE