Sekretarz Stanu
Tadeusz Jarmuziewicz
TLlew-075-4/08 Doc:839249
Warszawa, dnia 08 sierpnia 2008 r
Pan
Marek Fryźlewicz Burmistrz Miasta Nowy Targ
Szanowny Panie Burmistrzu,
Odpowiadając na pismo Pana Burmistrza, znak: GNiPP.II.0717-12/07 zawierające informację o pracach podjętych przez Gminę Miasto Nowy Targ mających na celu uruchomienie lotniska w Nowym Targu oraz prośbę o wsparcie tych działań, przedstawiam następujące stanowisko.
Działania zmierzające do stworzenia warunków zapewniających szybki i zrównoważony rozwój infrastruktury lotniskowej i nawigacyjnej w tempie wyprzedzającym popyt na usługi transportu lotniczego, zajmują priorytetowe miejsce w polityce transportowej państwa. Minister Infrastruktury popiera inicjatywy lokalne mające na celu utworzenie lotnisk w celu zaspokojenia zapotrzebowania na usługi transportu lotniczego, szczególnie jeśli dotyczy to wykorzystania istniejącej już infrastruktury lotniskowej, w tym lotnisk sportowo-rekreacyjnych, tak jak ma to miejsce m.in. w przypadku Nowego Targu. Minister Infrastruktury przywiązuje dużą wagę do zaangażowania jednostek samorządu terytorialnego - gospodarzy regionu -w proces inicjowania inwestycji lotniskowych służących rozwojowi regionów.
Mimo, że Ministerstwo Infrastruktury nie dysponuje wynikami analiz, o których wspomina się w piśmie, to mając na względzie dość trudną dostępność komunikacyjną regionu, a jednocześnie jego szczególne walory turystyczne, należy przypuszczać, że popyt na usługi transportu lotniczego o charakterze niszowym, biznesowym i sportowym - zarówno obecny, jak i prognozowany - uzasadnia celowość tej inwestycji. Inicjatywa ta jest tym cenniejsza, że wykorzystuje już istniejącą infrastrukturę lotniskową lotniska sportowego. Dlatego należy pozytywnie ocenić zaawansowanie prac analityczno-organizacyjnych do budowy lotniska w Nowym Targu oraz działania służące znalezieniu poparcia dla utworzenia lotniska.
Jednakże, Minister Infrastruktury nie ma możliwości zapewnienia finansowego wsparcia żadnemu z projektów lotnisk. Minister Infrastruktury bezpośrednio odpowiada za rozwój infrastruktury portów lotniczych należących do TEN-T, stanowiących podstawową infrastrukturę lotniskową kraju. Rozwój regionalnych portów lotniczych wspierany jest natomiast z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego zgodnie z regionalnymi programami operacyjnymi dla województw dla danej perspektywy finansowej UE.