Pan mgr inż. Marek Fryźlewicz
Burmistrz Miasta Nowy Targ
ul. Krzywa 1
34 - 400 Nowy Targ
Nowy Sącz, 6.08.2008r.
220000/074/33/2008/NO
Szanowny Panie!
W nawiązaniu do pisma Or.KB.01 14-108/08 z 18.07.2008r. pragnę Pana poinformować, że cenię sobie wymianę poglądów na tematy społecznie znaczące. Uważam że urzędy i instytucje działające w określonej społeczności powinny ze sobą istotnie współpracować w interesie ogółu interesantów. W tym celu niezbędne są wzajemne kontakty lokalnych władz, utrzymywane na właściwym szczeblu i w stosownej formie.
Wyrażam przekonanie, że w sprawach organizacji funkcjonowania na Podhalu orzecznictwa lekarskiego, tak interesującej nasze urzędy, możliwa jest wzajemna komunikacja bezpośrednia i bez zbędnych przeszkód.
Ze zrozumieniem przyjąłem wystąpienie Pana Burmistrza. Odebrałem je jako wyraz troski o interesy mieszkańców Nowego Targu i Podhala. Podobnymi względami kieruje się także ZUS, jako instytucja z założenia służąca społeczeństwu i kierująca się dobrem osób ubezpieczonych - swoich klientów. Jednakże, oprócz względów społecznych musimy brać pod uwagę także aspekty ekonomiczno-finansowe i organizacyjne naszej działalności. Jedną z podstawowych zasad funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest racjonalne gospodarowanie powierzonymi środkami publicznymi.
Analiza wyników naszej pracy prowadzona na bieżąco w Oddziale, wykazuje od dłuższego czasu stały spadek liczby orzeczeń wydawanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie (w konsekwencji tego komisje lekarskie przeniesiono z Nowego Sącza do Krakowa). Tendencja spadkowa utrzymuje się w Oddziale systematycznie od 2006r na poziomie kilku do kilkunastu procent rocznie.
Rynek pracy dla orzeczenia lekarskiego zmniejsza się wyraźnie, szczególnie w Inspektoracie w Nowym Targu. Powoduje to konieczność okresowego delegowania lekarzy orzeczników z nowotarskiego Inspektoratu ZUS do orzekania w siedzibie nowosądeckiego Oddziału, aby możliwe było wykonanie przypisanych im zadań miesięcznych.
Sytuacja ta, zmusza do poddania analizie finansowej, organizacyjno-kadrowej, a nade wszystko proceduralnej, celowość dalszego utrzymywania orzecznictwa lekarskiego w takiej formie. Ten ostatni czynnik decyduje o zachowaniu rygorystycznych reguł organizacyjnych stosowanych w orzecznictwie.
Wyniki prowadzonych analiz szczegółowych pokażą, czy możliwe będzie utrzymanie komórki orzeczniczej w Nowym Targu, w dotychczasowym kształcie, czy też zostanie przyjęte inne rozwiązanie. Takie, które umożliwi załatwianie wniosków orzeczniczych z terenu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego przez orzeczników z Nowego Sącza.
Jest to tym bardziej ważne, że orzekanie o niezdolności do pracy w myśl §8 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14.12.2004r w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. Nr 273, poz. 2711) usytuowane jest w Oddziale ZUS, a nie w inspektoratach. Zgoda na działalność lekarzy orzeczników w Nowym Targu została wydana przez Naczelnego Lekarza Zakładu w drodze wyjątku, wskutek nadmiaru spraw orzeczniczych wpływających wówczas do Oddziału z terenu Podhala. Obecnie, ta sytuacja uległa zasadniczej zmianie, bowiem brak jest materiału orzeczniczego z terenu powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego dla zapewnienia pracy zatrudnionym tam lekarzom orzecznikom.
Oczywiście, decydując o losie orzecznictwa lekarskiego w Inspektoracie w Nowym Targu, Zakład będzie się kierował także interesem mieszkańców Podhala, starając się minimalizować kłopoty i problemy, jakie ewentualnie mogłyby z tego powodu dotknąć klientów Inspektoratu w Nowym Targu.
Z poważaniem
Dyrektor
mgr Aleksander Bembenik
Do wiadomości otrzymują:
- Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski
- Anna Paluch - Poseł na Sejm RP
- Andrzej Gut - Mostowy - Poseł na Sejm RP
- Tadeusz Skorupa - Senator RP