X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 70

Gdy wody opadły

Gazeta Podhalańska Nr 22 z dnia 5 sierpnia 1934 r.

Gdy wody opadły

Bilans strat i szkód, który obecnie po opadnięciu wód został obliczony, wykazuje w sumie ogólnej bardzo poważne szkody, które w dzisiejszym kryzysie niełatwo i nieprędko będzie można naprawić.

Ogółem na Podhalu powódź zniszczyła 498 zabudowań, w tem domów mieszkalnych 102.

Również strasznie przedstawia się obszar zniszczonej ziemi uprawnej, zamienionej w wielu wypadkach na kamienice, które dla gospodarki rolnej zostaną stracone. Duży obszar gruntów został zamulony, tegoroczne plony na tych obszarach zupełnie zniszczone. Dotkliwą stratę poniosły nasze letniska, z których powódź zaledwie w połowie sezonu wielki procent gości wypędziła. Z powodu zaś długotrwałej ulewy, letniska zaczynają pustoszeć przedwcześnie. Wszelkie zatem nadzieje złączone z zarobkiem sezonowym katastrofalna powódź przekreśliła. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że gospodarka w naszych letniskach oparta jest na kredycie, którego spłaty uzależnione były od więcej lub mniej udanego sezonu – to widzimy, iż życie gospodarcze naszych letnisk zostało bardzo poważnie zachwiane, a nawet rzec można większość właścicieli willi i pensjonatów stanęła wobec grozy zupełnego bankructwa. I jakiekolwiek straty na nizinach są równie poważne, a nawet większe, to jednak ze względu na charakter przemysłowy naszego powiatu, którego podstawą bytu jest ruch letniskowy i zarobek sezonowy, przyznać każdy musi, iż następstwa powodzi grożą nam gorszymi komplikacjami gospodarczymi niż okolicom nizinnym.

Doszczętnie zniszczone drogi i mosty, zerwały zupełnie łączność niektórych okolic naszego powiatu ze światem. W takiej sytuacji znalazło się Krościenko, Szczawnica, wogóle dojazd do Pienin. Wprawdzie komunikacja z tymi ośrodkami została przywrócona, nie daje jednak potrzebnych i koniecznych możliwości komunikacyjnych dla tych miejscowości.

Dlatego pomoc ze strony Rządu dla Podhala winna być szczególnie wydatna i winna polegać nie tylko na doraźnym zaspokojeniu obecnych potrzeb powodzian, ale musi zapobiec tym ewentualnościom,o których wyżej pisałem.

Bardzo ważną rzeczą będzie jednoroczne moratorium, szczególnie dla własności letniskowych, w ten sposób bowiem uchroni się większość własności podhalańskich przed egzekutorem i licytacją, jak również co jest ważną rzeczą przed bardzo wielkiemi kosztami w postępowaniu egzekucyjnem. Dalszą koniecznością pomocy, to odbudowa naszych dróg, by w nadchodzącym najbliższym sezonie stworzyć normalne warunki dla ruchu letniskowego i turystycznego.

Kwestią odbudowy zniszczonych domów, pomocy rolnej zajmie się powiatowy komitet, który przy poparciu kompetentnych czynników, a zwłaszcza naszych posłów, sprawy te w swoim czasie należycie załatwi.

Podhale, które w gospodarce ogólnopaństwowej dzięki walorom przyrodzonym i wyjątkowym odgrywało bardzo dużą rolę, do tego stanowiska jak najprędzej przywrócone być musi – tego wymaga nie tylko interes samego Podhala, lecz przede wszystkiem ogólnopaństwowa polityka gospodarcza.

Dr Fr. Ciszek

Aktualizacja: 31-07-2008r.
Oglądane: 4702 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE