X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 97

Mowa pożegnalna Burmistrza Miasta Nowego Targu na pogrzebie śp. Zbigniewa Rene - 23 lipiec 2008r.

„I jeśli kto miłuje sprawiedliwość –
jej to dziełem są cnoty:
uczy bowiem umiarkowania i roztropności,
sprawiedliwości i męstwa,
od których nie ma dla ludzi nic lepszego w życiu.
Któż bowiem z ludzi rozezna zamysł Boży,
Albo któż pojmie wolę Pana?

/ Mdr 8,7/

 

Słowa te pochodzące z biblijnej Księgi Mądrości według mnie najlepiej oddają nie tylko sens i wymowę dzisiejszej uroczystości ale i osobę, postać i cechy Zmarłego śp. Zbigniewa Rene, którego dzisiaj żegnamy.

Trudno jest mówić o osobie bliskiej, z którą jeszcze niedawno spotkaliśmy się, która odchodzi w sile wieku do tej nowej, lepszej i wiecznej rzeczywistości.

Na obraz będący wspomnieniem człowieka składają się m.in. jego pochodzenie, opowieść życia, rodzina, powołanie życiowe, charakter ale i nasze spotkania z nim. Każdy ocenia to trochę inaczej z innej perspektywy, ale wobec śp. Zbigniewa w wielu ocenach z pewnością jesteśmy zgodni. Wypełniając swoje życiowe powołanie i zadania był człowiekiem wielkiej uczciwości, prawości i sprawiedliwości.

Mądrość pochodząca nie tylko ze starannego wykształcenia i wychowania, ale i ta życiowa sprawiła, że sprawując różne funkcje i urzędy mógł służyć i pomagać człowiekowi. Sam tego doświadczałem zasięgając często u niego rady ale i odsyłając czasem do niego tych, którzy przychodzili do mnie o pomoc a ja nie wiedziałem jak to zrobić. Nie pochodząc z Nowego Targu czy Podhala potrafił wtopić się w miejscowe środowisko zachowując swoje najlepsze cechy – zdolność do kompromisu, kulturę osobistą, życzliwość dla drugiego człowieka i chęć do niesienia pomocy.

Jako mecenas posiadający dar wymowy i logicznego myślenia nigdy nie chciał być wyróżniany i eksponowany. Rozsądek i realne widzenie rzeczywistości wolne od powiązań i koniunkturalizmu sprawiały, że jego zdanie zawsze się liczyło a i ja sam często korzystałem z jego opinii na różne tematy związane z miastem i Podhalem.

Wysoko ceniąc życie rodzinne nigdy nie odmawiał zaangażowania się w różne ważne dla społeczności lokalnej sprawy. Swoimi zainteresowaniami i hobby, którymi były m.in. kultura i historia Francji czy historia miasta i regionu, potrafił dzielić się z innymi pełniąc np. funkcję Przewodniczącego Towarzystwa Polsko - Francuskiego, prowadząc Dyskusyjny Klub Filmowy czy też publikując artykuły w „Almanachu Nowotarskim”. Wszystko to powodowało, że cieszył się w mieście i na Podhalu powszechnym szacunkiem i autorytetem stając się powszechnie znaną i szanowaną osobistością. Życzliwy uśmiech i poczucie humoru były cechami przyczyniającymi się do tego, że łatwo nawiązywał kontakty ze spotykanymi ludźmi, które nie były tylko zdawkowe i wynikające z wypełniania obowiązków.

Żegnając dzisiaj w imieniu Miasta Nowego Targu i jego społeczności śp. Zbigniewa dziękuję mu za jego zaangażowanie służące miastu i człowiekowi, a jednocześnie wierząc, że „dusze sprawiedliwych są w ręku Boga i nie dosięgnie ich męka” jestem przekonany, że miłosierny Bóg, któremu zawsze ufał śp. Zbigniew obdarzy go wieczną nagrodą w niebie.

Małżonce, Córkom, Siostrze i całej Rodzinie śp. Zbigniewa składam wyrazy serdecznego współczucia i duchowej łączności.

 

Drogi nasz Przyjacielu Zbyszku,
spoczywaj w pokoju wiecznym!

Aktualizacja: 24-07-2008r.
Oglądane: 7801 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE