X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 66

O letniska w Nowym Targu

Gazeta Podhalańska nr 8 z dnia 19 lutego 1933 r.

O letniska w Nowym Targu

Myśl ludu biegnie często w stronę polskich gór, a szczególnie w stronę Tatr i Pienin. Tu bowiem najpiękniejsze krajobrazy, tu miejsce na wypoczynek po żmudnej pracy, tu górskie powietrze leczy chorych, i rekonwalescentom pozwala odzyskać nadwątlone zdrowie, tu wreszcie są centra sportów zimowych i letnich.

Ustaloną markę i odpowiednie przygotowanie na przyjęcie gości ma Zakopane, ale widzimy jak obok Zakopanego jedne za drugiemi wioski i miasteczka Podhala stają się punktem zainteresowania turystów, sportowców i ludzi szukających wypoczynku.

Nasuwają się pytania: czy Nowy Targ jest pozbawiony wartości, które umożliwiłyby wykorzystanie miasta i okolicy jako stacji klimatycznej?

Czy o ile miasto stało by się stacją tzw. klimatyczną, zrobiłoby jakąś konkurencję miejscowościom o ustalonej już – że tak powiem – sławie? Czy dotychczas napływ turystów jest wystarczający? Co należałoby zrobić, aby stan ten poprawić?

Sam Nowy Targ i okolica najbliższa o terenie równinnym, są dogodnym terenem wypoczynkowym dla ludzi i rekonwalescentów. Tuż za miastem położone Gorce – teren bardzo łatwych wycieczek górskich. Kąpiel w Dunajcu i wyprawy Dunajcem w Pieniny, dałyby rozkosz amatorom tego sportu. Pozatem Nowy Targ jest doskonałym punktem wyjścia dla ludzi ograniczonych czasem, którzy odpoczynek łączyliby ze sprawą poznania Tatr i Podhala.

Letnicy w ciągu np. 4 – tygodniowego pobytu, mogliby stąd urządzić zorganizowane wycieczki łatwe do Tatr, do Morskiego Oka, to znów do Czorsztyna, Szczawnicy, na Orawę do Babiej Góry, na Turbacz i do Rabki i tp.

Mimo obecnie ciężkich czasów, ruch turystyczny nie ustaje. Stał się potrzebą ogólną. Należy więc liczyć, że rokrocznie będzie się zwiększał. A Podhale w Polsce jest jedno. Nie braknie gości dla wszystkich wiosek i miast Podhala. Należy tylko odpowiednio przygotować się na przyjęcie przybyszów.

Pierwszym niezbędnym warunkiem, to nadanie miastu odpowiedniego wyglądu. Naokoło góry, pełno drzew i zieleni, a Nowy Targ na tle tym wygląda jak jakieś zaklęte cmentarzysko. Należałoby ułatwić mieszkańcom możność sadzenia drzew owocowych w pierwszym rzędzie, a i drzew leśnych również.

W pracy tej, zapoczątkowanej zresztą przez Wydział powiatowy pośredniczyć mogą szkoły.

Dążyć należy wszystkimi siłami do utrzymania czystości. Sprawę tę zdaje się rozwiązał już jeden wieśniak, który w liście do b. ministra spraw wewnętrznych p. Sławoj – Składkowskiego napisał: „Jeżeli każdy gospodarz zamiecie przed swoim domem, to w całej Polsce będzie czysto”.

Wartałoby przeprowadzić elektryczne oświetlenie parku, ulic i całego Kowańca.

Ewidencja domów, które mogą odstąpić mieszkania dla przyjezdnych i troska, by mieszkania były należycie utrzymane i miały odpowiednie wygody dla przyjezdnych, to troska właścicieli domów i miasta.

Urządzeniem plaży nad rzeką, oraz organizacją łódkarstwa może zechciałyby zająć się organizacje sportowe, Liga Morska i kolonialna.

Organizacją sportów i wycieczek zapewne zajęły by się istniejące na tym terenie P.W. i W. P. i inne towarzystwa.

Przyjezdni, którzy omijają Zakopane, rekrutują się przeważnie ze sfer mniej zamożnych. Dla nich kwestia przyjazdu do tej czy innej miejscowości, łączy się z pytaniem: „jak drogie utrzymanie?”. Wysuwa sie więc problem ważny dla sfer handlowych.

Cała akcja winna by się skupić w jednym komitecie, który przygotowałby plany, organizował pracę, odpowiednio reklamował miasto w czasopismach, informował interesantów, organizował kolonie, wycieczki itp. i ułatwiał wynajęcie mieszkań.

M.S.

Aktualizacja: 18-07-2008r.
Oglądane: 5036 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE