X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 138

Wystąpienie burmistrza podczas uroczystości pożegnania Zmarłego śp. Adama Worwy - 7 VII 2008r.

„Wyprowadził z niego człowieka miłosiernego,
który w oczach wszystkich znalazł łaskę;
umiłowany przez Boga i ludzi.”
/ Syr 45,1/

Pożegnać bliską osobę, przyjaciela, z którym tak wiele nas łączyło, niełatwa to sprawa. Tym bardziej, gdy chodzi o śp. Adama Worwę, który mimo niesędziwego jeszcze wieku stał się w mieście osobą nie tylko znaną ale i lubianą i szanowaną – poniekąd symbolem tego, co charakteryzuje Nowy Targ od tej dobrej strony. Jest w Internecie portal „Mój papież” poświęcony Ojcu św. Janowi Pawłowi II. Nosi on tytuł „Milion historii jednego człowieka”, z tego powodu, że każdy internauta może opowiedzieć i dopisać tam swoją historię spotkania ze Sługą Bożym Janem Pawłem II.

Dzisiaj kiedy jesteśmy tak licznie zgromadzeni, aby pożegnać śp. Adama jesteśmy też w podobnej sytuacji. Ja będąc wybrany, aby spełniać i te tak trudne role jak ta dzisiejsza, zdaję sobie z tego doskonale sprawę, że każdy z nas może o swoim spotkaniu ze śp. Adamem opowiedzieć. Dlatego postaram się skupić tylko na kilku wybranych historiach moich samorządowych spotkań ze Zmarłym.

Śp. Adam był człowiekiem niepospolitym przez swoje zalety i cechy, które wykazywał w codziennym życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Swoją ciężką pracą, w której był perfekcjonistą, o czym świadczy wyróżnienie go prestiżowym tytułem Przedsiębiorcy Roku przez Koalicje Marek Ziem Górskich w 2008 roku, góralskim uporem, systematycznością i zdolnościami osiągnął w życiu wiele. Został jak się to dzisiaj mówi człowiekiem sukcesu.

Zachował przy tym jednak to co najcenniejsze – zdolność do właściwej oceny tego co jest w życiu najważniejsze oraz do dzielenia się z potrzebującymi pomocy. Można by wiele o tym mówić, ale ja wspomnę tylko organizowaną i finansowaną od 10 już lat przez Państwo Worwów w Restauracji „Ruczaj” tradycyjną wigilię dla osób samotnych, chorych i ubogich.

Miałem to szczęście brać w nich udział i mogę dać dzisiaj świadectwo, że nie było to robione na pokaz czy dla mediów. Rokroczny, osobisty udział śp. Adama i całej rodziny w tej wigilii dla ponad 100 osób to najlepszy znak ukazujący całą postać śp. Adama. Pomoc dla ubogich, dla budujących się nowych kościołów i parafii w Nowym Targu czy wspieranie licznych akcji charytatywnych i dobroczynnych w mieście i na Podhalu świadczył on w sposób prawdziwie ewangeliczny – w myśl słów „niech nie wie prawica co czyni lewica”.
Przy tym wszystkim był osoba skromną, nie chcąc być publicznie eksponowany i chwalony. Gościnny, przyjazny ludziom i ich sprawom, życzliwy i wyrozumiały dla przywar ludzkich ze swoim szczerym uśmiechem i specyficznym poczuciem humoru, potrafiący się śmiać również i z siebie, był zawsze duszą towarzystwa.

Gdy była taka potrzeba zaangażował się w działalność samorządową będąc wybrany do Rady Miasta kadencji 1998 – 2002 z listy Akcji Wyborczej „Solidarność”. Pracując jako radny zawsze był tym, który łączy, szuka kompromisu i nie znosi politykowania, zbyt długich posiedzeń i jałowych dyskusji na forum Rady. Nie kandydując już w następnych wyborach pomimo, że go o to proszono nigdy nie odcinał się od spraw miasta i Podhala. Będąc członkiem Kapituły Honorowej Miasta zawsze wypowiadał swój głos rozsądku, świadczący o doświadczeniu i mądrości życiowej. Byłem mu zawsze wdzięczny za to, że potrafił w sposób życzliwy i przyjazny przekazywać mi uwagi o tym, co w mieście trzeba zmienić i poprawić, aby wszystkim żyło się lepiej. Myślał o sprawach i problemach dużych ale i o tych mniejszych wpływających na obraz miasta. Przecież to on był przed 10-ciu laty inicjatorem, organizatorem i fundatorem nagród w przeprowadzanym do dzisiaj konkursie na najpiękniejszy ogródek w mieście.

Wjeżdżając do Nowego Targu od strony Zakopanego dostrzegamy piękny pomnik w kształcie kuli ziemskiej i ukwiecony skwer. To też zasługa śp. Adama – pomnik Millenium II tysiąclecia poświęcony 3 maja 2000 roku. Był jego inicjatorem i fundatorem. Mógłbym jeszcze przytaczać wiele przykładów, ale nie jest to już chyba potrzebne, bo każdy z nas biorąc udział w tym ostatnim ziemskim pożegnaniu śp. Adama wykorzystuje te chwile do podziękowania, wyrażenia wdzięczności Bogu za życie i czyny oraz do wspomnienia, refleksji, zadumy i modlitwy za śp. Adama.

Odwiedzając w 2006 roku miasto ówczesny Premier Rządu RP – Kazimierz Marcinkiewicz złożył w księdze Pamiątkowej Miasta krótki wpis. Brzmiał on:

„Miastu z charakterem”

Jestem głęboko przekonany, że ten charakter Miasta wynikał zawsze z pracy, działalności społecznej i charytatywnej takich właśnie ludzi jak śp. Adam Worwa.

Traktował on swoją życiową drogę jako pielgrzymowanie, a ufając Bogu przeszedł też po chrześcijańsku ten swój ostatni najtrudniejszy odcinek życia. Mogłem to osobiście zauważyć kilka tygodni temu, kiedy wraz z p. Wandą Szado – Kudasikową odwiedziliśmy chorego. Świadomy swojej choroby i stanu zdrowia nie stracił nadziei i nie był zrezygnowany mówiąc, że ufa Opatrzności Bożej. Potrafił też z nami jeszcze żartować, co było dla nas szczególnym znakiem. Jako wierzący chrześcijanie odnosimy dziś szczególnie do śp. Adama i do siebie słowa z Prefacji Mszalnej „życie Twoich wiernych o Panie zmienia się, ale się nie kończy” ufając Miłosiernemu Bogu, że obdarzy śp. Adama swoim wiecznym szczęściem i koroną chwały jak głosi to Mądrość Syracha słowami:

„Tak wysławiano go po dziesięć tysięcy razy i wychwalano z powodu błogosławieństwa Pana przynosząc mu koronę chwały”
/Syr, 47,6/

Drogiej Małżonce Czesławie, Dzieciom, Wnukom, Siostrom i Braciom, całej Rodzinie oraz wszystkim, którzy smucą się z powodu śmierci śp. Adama składam w imieniu władz samorządowych Miasta, Rady Miasta oraz własnym wyrazy serdecznego współczucia i modlitewnej łączności.

Drogi Adamie spoczywaj w pokoju wiecznym!

 

Aktualizacja: 08-07-2008r.
Oglądane: 4796 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE