X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 100

Wystąpienie burmistrza Nowego Targu na uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji 662 rocznicy lokacji miasta Nowego Targu

Wystąpienie burmistrza Nowego Targu na uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji 662 rocznicy lokacji miasta Nowego Targu i wręczenie Honorowego Obywatelstwa Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi - 21.VI.2008r.

„W imię Pańskie amen. Co postanowi wykonać majestat władców, powinno na zawsze pozostać silne i nienaruszone. Dlatego my Kazimierz z Bożej Łaski Król Polski, niniejszym komu należy, przekazujemy do pamięci, że pragnąc powiększyć zasięg naszego królestwa i jego dochody od powiększenia których zależy nasza sława, cześć i korzyści zezwoliliśmy i nakazaliśmy mężowi nam szczególnie użytecznemu, godnemu pochwały i wiernemu imieniem Dytryk, synowi zmarłego Dytryka Szyji osadzić miasto na prawie niemieckim magdeburskim, między rzekami zwanymi Biały i Czarny Dunajec”.

Z aktu lokacji miasta
Nowego Targu – 22.VI.1346r.

 

Każdy jubileusz czy rocznica to chwile w których zastanawiamy się nad czasem który przeminął od ważnego dla nas wydarzenia, rozważamy jego znaczenie i wpływ na nasze życie. Tak dzieje się w życiu indywidualnym każdego z nas, tak jest tez w przypadku miasta, które jest społecznością zbiorową jego mieszkańców. Świętowanie kolejnej 662 już rocznicy lokacji naszego Miasta to również czas refleksji nad upływem wieków i lat, ale też możliwość sięgnięcia do historii z której przecież wynika nasza teraźniejszość i przyszłość.

Król Kazimierz Wielki podpisując 22 czerwca 1346 roku akt lokacji dla Nowego Targu miał tego dobrą świadomość, bo w swoim akcie lokacyjnym oprócz standardowych przywilejów dla nowych miast osadzanych na prawie magdeburskim zawarł i dodatkowe, żeby wspomnieć tylko zwolnienie wójta, mieszczan i chłopów spod jurysdykcji sądów wojewody, uwolnienie wójta od służby wojskowej, 8 dniowy doroczny jarmark na świętą Katarzynę. O perspektywiczności myślenia w początkach istnienia miasta świadczy też do dzisiejszych czasów wytyczenie w centrum miasta Rynku niewiele mniejszego od rynku w Krakowie.

Historia Nowego Targu to okresy budowania, wzlotów, ale i klęsk i biedy. Nigdy jednak nasi przodkowie nie tracili wiary, ducha i nadziei, które dodawały im sił w ciężkich czasach. W trudnym terenie i klimacie budowali miasto i jego społeczność z którego możemy być dzisiaj dumni. Ciężko pracując na utrzymanie swoje i swoich rodzin nie zapominali o dobru wspólnym którymi były Miasto i Polska. Nie załamywali się podnosząc się z katastrof żywiołowych i upadków. Mamy więc z kogo i możemy dzisiaj brać z nich przykład. Jest to dla nas współczesnych wręcz konieczne, aby w codzienności życia odnajdywać stale właściwy kierunek i sens życia wspólnotowego i indywidualnego. Chcemy być ich godnymi następcami i kontynuatorami, tak aby dobrze wykorzystać czas dany nam przez Opatrzność.

W ciągu prawie 7 wieków przeszło przez miasto wiele pokoleń. Wspominamy je dzisiaj i jesteśmy wdzięczni za to co dla nas zrobili. Każdy swoim dobrym działaniem dokładał cegiełkę do wspólnego domu i dobra jakim jest dla nas Miasto. Tak jest i dzisiaj, kiedy odbywamy uroczystą Sesję w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej, która powstała dzięki inicjatywie, zaangażowaniu, dobrej współpracy z Miastem, które ofiarowało teren pod rozbudowę oraz znalezieniu przyjaciół Miasta w Warszawie przez Pana Dyrektora Stanisława Rakoczego, któremu serdecznie gratuluje.

W każdej epoce żyli ludzie, którzy szczególnie wyróżniali się i mieli największe zasługi dla społeczności lokalnej. Przyjął się też zwyczaj, że w przypadku miast nadaje się takim osobom Honorowe Obywatelstwo jako najwyższą formę uznania za zasługi i podziękowanie za pracę i działalność dla dobra wspólnego. W Nowym Targu dzieje się tak od 1867 roku w którym zaczęto nadawać Honorowe Obywatelstwo.

Tego wieczoru Rada Miasta czyni to po raz 30 w swojej historii przyznając je wywodzącemu się z Nowego Targu kompozytorowi i artyście Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi. Dołącza on do grona wybitnych postaci – Honorowych Nowotarżan, żeby wspomnieć tylko tych ostatnich: Jana Pawła II, Kardynała Franciszka Macharskiego. Kardynała Stanisława Dziwisza i Profesora Stanisława Hodorowicza.

Gratulując nowemu Honorowemu Obywatelowi składam również Panu Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi serdeczne podziękowanie za dotychczasowe działania – realizacje artystyczne służące Miastu, Podhalu i ich mieszkańcom czego najlepszymi przykładami są chociażby widowisko „Nowy Targ” czy „Nieszpory Ludźmierskie”, za jego promowanie i ciągłe powracanie do nowotarskich, podhalańskich korzeni. Ufam, że to najważniejsze miejskie uhonorowanie będzie znakiem potwierdzającym związki z rodzinnym miastem, ale i otwarciem nowego rozdziału w pracy i działaniach dla jego dobra.

Niech święta Katarzyna - wielka Patronka Miasta od zarania jego dziejów nadal otacza Nowy Targ swoją opieką i wspiera nas wszystkich, którzy chcemy jego dobrej przyszłości i rozwoju.

Aktualizacja: 23-06-2008r.
Oglądane: 5528 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE