Wystąpienie burmistrza Nowego Targu na uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji
662 rocznicy lokacji miasta Nowego Targu i wręczenie Honorowego Obywatelstwa
Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi - 21.VI.2008r.
„W imię Pańskie amen. Co postanowi wykonać majestat władców, powinno na zawsze pozostać silne i nienaruszone. Dlatego my Kazimierz z Bożej Łaski Król Polski, niniejszym komu należy, przekazujemy do pamięci, że pragnąc powiększyć zasięg naszego królestwa i jego dochody od powiększenia których zależy nasza sława, cześć i korzyści zezwoliliśmy i nakazaliśmy mężowi nam szczególnie użytecznemu, godnemu pochwały i wiernemu imieniem Dytryk, synowi zmarłego Dytryka Szyji osadzić miasto na prawie niemieckim magdeburskim, między rzekami zwanymi Biały i Czarny Dunajec”.
Z aktu lokacji miasta
Nowego Targu – 22.VI.1346r.
Każdy jubileusz czy rocznica to chwile w których zastanawiamy się nad czasem który przeminął od ważnego dla nas wydarzenia, rozważamy jego znaczenie i wpływ na nasze życie. Tak dzieje się w życiu indywidualnym każdego z nas, tak jest tez w przypadku miasta, które jest społecznością zbiorową jego mieszkańców. Świętowanie kolejnej 662 już rocznicy lokacji naszego Miasta to również czas refleksji nad upływem wieków i lat, ale też możliwość sięgnięcia do historii z której przecież wynika nasza teraźniejszość i przyszłość.
Król Kazimierz Wielki podpisując 22 czerwca 1346 roku akt lokacji dla Nowego Targu miał tego dobrą świadomość, bo w swoim akcie lokacyjnym oprócz standardowych przywilejów dla nowych miast osadzanych na prawie magdeburskim zawarł i dodatkowe, żeby wspomnieć tylko zwolnienie wójta, mieszczan i chłopów spod jurysdykcji sądów wojewody, uwolnienie wójta od służby wojskowej, 8 dniowy doroczny jarmark na świętą Katarzynę. O perspektywiczności myślenia w początkach istnienia miasta świadczy też do dzisiejszych czasów wytyczenie w centrum miasta Rynku niewiele mniejszego od rynku w Krakowie.
Historia Nowego Targu to okresy budowania, wzlotów, ale i klęsk i biedy. Nigdy jednak nasi przodkowie nie tracili wiary, ducha i nadziei, które dodawały im sił w ciężkich czasach. W trudnym terenie i klimacie budowali miasto i jego społeczność z którego możemy być dzisiaj dumni. Ciężko pracując na utrzymanie swoje i swoich rodzin nie zapominali o dobru wspólnym którymi były Miasto i Polska. Nie załamywali się podnosząc się z katastrof żywiołowych i upadków. Mamy więc z kogo i możemy dzisiaj brać z nich przykład. Jest to dla nas współczesnych wręcz konieczne, aby w codzienności życia odnajdywać stale właściwy kierunek i sens życia wspólnotowego i indywidualnego. Chcemy być ich godnymi następcami i kontynuatorami, tak aby dobrze wykorzystać czas dany nam przez Opatrzność.
W ciągu prawie 7 wieków przeszło przez miasto wiele pokoleń. Wspominamy je dzisiaj i jesteśmy wdzięczni za to co dla nas zrobili. Każdy swoim dobrym działaniem dokładał cegiełkę do wspólnego domu i dobra jakim jest dla nas Miasto. Tak jest i dzisiaj, kiedy odbywamy uroczystą Sesję w nowej siedzibie Państwowej Szkoły Muzycznej, która powstała dzięki inicjatywie, zaangażowaniu, dobrej współpracy z Miastem, które ofiarowało teren pod rozbudowę oraz znalezieniu przyjaciół Miasta w Warszawie przez Pana Dyrektora Stanisława Rakoczego, któremu serdecznie gratuluje.
W każdej epoce żyli ludzie, którzy szczególnie wyróżniali się i mieli największe zasługi dla społeczności lokalnej. Przyjął się też zwyczaj, że w przypadku miast nadaje się takim osobom Honorowe Obywatelstwo jako najwyższą formę uznania za zasługi i podziękowanie za pracę i działalność dla dobra wspólnego. W Nowym Targu dzieje się tak od 1867 roku w którym zaczęto nadawać Honorowe Obywatelstwo.
Tego wieczoru Rada Miasta czyni to po raz 30 w swojej historii przyznając je wywodzącemu się z Nowego Targu kompozytorowi i artyście Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi. Dołącza on do grona wybitnych postaci – Honorowych Nowotarżan, żeby wspomnieć tylko tych ostatnich: Jana Pawła II, Kardynała Franciszka Macharskiego. Kardynała Stanisława Dziwisza i Profesora Stanisława Hodorowicza.
Gratulując nowemu Honorowemu Obywatelowi składam również Panu Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi serdeczne podziękowanie za dotychczasowe działania – realizacje artystyczne służące Miastu, Podhalu i ich mieszkańcom czego najlepszymi przykładami są chociażby widowisko „Nowy Targ” czy „Nieszpory Ludźmierskie”, za jego promowanie i ciągłe powracanie do nowotarskich, podhalańskich korzeni. Ufam, że to najważniejsze miejskie uhonorowanie będzie znakiem potwierdzającym związki z rodzinnym miastem, ale i otwarciem nowego rozdziału w pracy i działaniach dla jego dobra.
Niech święta Katarzyna - wielka Patronka Miasta od zarania jego dziejów nadal otacza Nowy Targ swoją opieką i wspiera nas wszystkich, którzy chcemy jego dobrej przyszłości i rozwoju.