X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 86

Miasto Nowy Targ bez policji

Gazeta Podhalańska, nr 1 z dnia 1 stycznia 1923 r.

Miasto Nowy Targ bez policji

Już to przyznać trzeba, że nasza stolica Podhala, obfituje w różne osobliwości, któremi się wyróżnia od innych miejscowości tej kategorji co Nowy Targ. Są one liczne. Obecnie nie zamierzam ich też wyliczać. I na to przyjdzie czas. Na razie ograniczę się do zaznaczenia, że miasto nasze znów zdobyło sobie niespodziewanie nową osobliwość, którą się wyróżnia od innych miast. Dam konia z rzędem temu, kto mi wskaże drugie miasto powiatowe w Polsce, które by nie miało tak jak Nowy Targ obecnie policji, słusznie tedy uważam ten brak policji za osobliwość Nowego Targu.
Jak się to zaś stało, jest publiczną tajemnicą. Policja państwowa musiała wyemigrować i opuścić niegościnne mury miasta, bo ją wyrzucono na bruk z dotychczas jej najmowanego lokalu. Ponieważ zaś policjantów miejskich, mało przedtem nie mający żadnych względów na ich dystynkcję sędzia zamknął do aresztów, jako współuczestników przemytnictwa, przeto miasto pozostało bez policji.
Zdarzenie to różnie podziałało na ludność miasta . I tak kamienicznicy nie posiadają się z radości, że przecież udało się jednemu z nich wyrzucić na bruk tych brzydaków, co się lokatorami nazywają, a które to słowo w przyszłości na równi ze „sufraganem”, omentrą i.t.d. będzie wyrazem przekleństwa.
Na innych mianowicie na tych, co należą do mniejszości narodowych, wiadomość ta wywarła wręcz przeciwne wrażenie. Jak mało przedtem po odniesieniu zwycięstwa przez blok mniejszości narodowych chodzili tak lekko, że ledwo się ziemi dotykali, a radość tryskała im z lic.
Obecnie mają taką minę jak nasi waluciarze, kiedy znienacka dolar tysiąc punktów spadnie, a słowo „mojra” daje się coraz częściej słyszeć.
Jak temu zaradzić, żeby obrońców do miasta sprowadzić, na co się wszyscy godzą, zdania podzielone. Jedni radzą wysłać deputację do starosty, inni do posła Thona, inni wreszcie starać się o wypuszczenie z aresztów sądowych policjantów miejskich jako wypróbowanych swych obrońców. A ja widzę jedno wyjście. Niech ci, którym najwięcej na tem zależy, odstąpią w jednym ze swych licznych domów lokal na pomieszczenie posterunku policji, a sprawa będzie ubita, a gdyby do tego przyszło ponieść pewne ofiary połączone ze sprowadzaniem obrońców do miasta, to te będą mniejsze niż wydatki poniesione swego czasu po pokoju brzeskim dla osławionych deutschmeistrów. Zanim się to jednak stanie, radzę zakupić potrzebną ilość wilczurów, jak to już niektórzy przewidujący uczynili.

Aktualizacja: 13-06-2008r.
Oglądane: 6325 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE