X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 88

Przedmowa do książki W.J. Skalskiego pt. "Pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski"

„Musicie być mocni”
Jan Paweł II

 

Książka, którą macie Państwo przed sobą jest książką niezwykłą. I jest tak z kilku powodów. Po raz pierwszy ukazana jest I wizyta Ojca św. Jana Pawła II w Polsce, a konkretnie Jego spotkanie w Nowym Targu 8 czerwca 1979 roku od drugiej strony, czyli od strony komunistycznych władz, które poprzez swój aparat inwigilacji i represji - Służbę Bezpieczeństwa, starały się najpierw nie dopuścić do odprawienia przez Jana Pawła II Mszy św. na nowotarskim lotnisku, a następnie utrudnić pielgrzymom udział w niej i złagodzić jej przyszłe skutki w świadomości uczestników. Dzięki „benedyktyńskiej” pracy Nowotarżanina Władysława Józefa Skalskiego – człowieka Solidarności, internowanego13.XII.1981r., pierwszego po 1989r. demokratycznie wybranego parlamentarzysty z Nowego Targu, na nowo odkrywamy wizytę Jana Pawła II – największego naszego rodaka i Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu, czytając o nieznanych nam dotąd szczegółach zapisanych w niepublikowanych do tej pory dokumentach.
Miasto Nowy Targ jako miasto „papieskie”, które odwiedził Jan Paweł II już jako Papież, wcześniej często odwiedzał jako nasz Biskup i Kardynał Metropolita Krakowski, jest szczególnie zobowiązane, aby to największe wydarzenie w naszej historii nie tylko upamiętnić, ale i przekazać całą prawdę o nim następnym pokoleniom. Góralska mądrość wizytę Jana Pawła II w Nowym Targu, która odbyła się na wyraźne życzenie Ojca św. wyraziła dosadnie w krótkich słowach: „do innych przejechoł bo musiol, do nos przyjechoł bo fcioł”. Opublikowanie tej książki zostało życzliwie przyjęte przez Księży Kardynałów – Franciszka Macharskiego i Stanisława Dziwisza, również naszych Honorowych Obywateli ,których zasługą jest przyjazd Ojca św. Jana Pawła II do Nowego Targu za co składam im serdeczne podziękowania, tak jak i za napisanie słowa wstępnego.
Jako burmistrz Miasta Nowego Targu, które jest wydawcą tej książki serdecznie dziękuję jej autorowi, który podjął się kilkuletniego trudu jej opracowania, wszystkim tym którzy przyczynili się do jej wydania, a wśród nich Panu Adamowi – Bachledzie Curusiowi z Zakopanego, organizatorowi ze strony samorządu wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Zakopanem i na Podhalu w 1997 roku oraz Wydawnictwu „m” z Panem Janem Paluchem z Nowego Targu. Niech jej lektura będzie dla nas wszystkich nie tylko powrotem do tych niezapomnianych chwil i przeżyć sprzed prawie 30 lat, czy też ich odkrywaniem w przypadku młodego pokolenia, ale również zachętą do refleksji, przemyśleń i zapoznawania się z plonem ponad 27 letniego niezapomnianego Pontyfikatu Ojca św. Jana Pawła II w oczekiwaniu na jego beatyfikację i kanonizację.
To przecież do nas skierował Ojciec św. pod Krokwią zobowiązujące słowa „na Was zawsze można liczyć”. Obyśmy potrafili i dali radę sprostać temu wyzwaniu i zrealizowali testament Sługi Bożego Jana Pawła II tak w życiu społecznym jak i rodzinnym i indywidualnym.

Marek Fryźlewicz

Burmistrz Nowego Targu

Już wnet skończy się pierwsze 30-lecie od wyboru Papieżem naszego Księdza Kardynała. Myśmy się przez te lata trzymali blisko naszego Ojca Świętego, bo cały czas odwiedzaliśmy się: On bywał na Podhalu, a my u Niego w Rzymie i tyle razy na spotkaniach w Krakowie. Można powiedzieć, że z biegiem lat było nam do siebie coraz bliżej. A Podhalanie jakby się nie starzeli: bo do Jana Pawia II garnęli się młodzi od dziecka. Budował się most z żywych ludzi związanych wiarą i miłością Boga. Świadczą o tym słowa Ojca Świętego w czasie ostatnich odwiedzin w Krakowie przed pięciu laty, kiedy młodzież zaśpiewała jak przez minione laty „Barkę". Bardzo wzruszony tą pieśnią oazową tak się odezwał: „Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed dwudziestu trzema laty. Miałem ją w uszach, kiedy słyszałem wynik konklawe. I z nią, z tą oazową pieśnią, nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła. I ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te krakowskie Błonia, pod kopiec Kościuszki".

A kto był w 1979 roku w Nowym Targu przy Matce Boskiej Ludźmierskiej, ten pamięta oazowe śpiewanie na lotnisku. Tak mocny był przyczółek papieskiego mostu między Podhalem a Watykanem. A z nim szła siła Ewangelii. Bali się jej ci, którzy trzymali władzę na Podhalu, do ostatniej chwili nie godząc się na to, żeby Jan Paweł II wrócił do Nowego Targu i tu został wśród nas.

Niech ta książka przypomni nam, jak trzeba się także teraz troszczyć o gościnę dla Sługi Bożego Jana Pawła i Jego Ewangelii na Podhalu.

FRANCISZEK KARDYNAŁ MACHARSKI

Kraków, 14 września 2007 r.

Aktualizacja: 13-06-2008r.
Oglądane: 4375 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE