X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79

W dniu święta państwowego - 3 maja

Gazeta Podhalańska z dnia 29 kwietnia 1934 r.

W dniu święta państwowego.

Dnia 3 maja święcimy rocznicę uchwalenia Konstytucji w r. 1791, która to rocznica została przez pierwszy sejm Rzeczpospolitej Polskiej uznana za święto państwowe.

Jeśli dziś w odległości przeszło wiekowej chwilkę zastanowimy się nad ważnością w dziejach narodu polskiego tego wielkiego aktu historycznego, to dojść musimy do przekonania, że Polska już wtedy należała do narodów, które szły z postępem i jedne z pierwszych starały się wprowadzić w życie budzące się w owych czasach zasady ustroju demokratycznego i zrównanie stanów, przeszacowanie wartości społecznych nie wedle dziedzicznych uprzywilejowań, lecz wedle wysiłku twórczego i gromadzkiego znaczenia w społeczeństwie. Cóż dawała Konstytucja Polakom? Przedewszystkim silny rząd i sprawiedliwość społeczną. Po raz pierwszy zajęto się tutaj krzywdą gnębionych i najbardziej dotychczas poniewieranych stanów tj. mieszczańskiego i chłopskiego. Wprawdzie Konstytucja nie zdjęła z chłopa jarzma państwowej niewoli, nie dała im całkowitej wolności, lecz w każdym razie dała ludowi to, o czem żaden chłop wówczas w Europie nie mógł marzyć, a mianowicie Konstytucja 3 maja bierze chłopów w opiekę prawną i tu właśnie ważność konstytucji, wielkość jej szlachetnych twórców, że Polska pierwsza w Europie myślała o doli ludu włościańskiego. Dziś, kiedy w następstwie przemian społecznych chłop zdobył sobie zasłużone stanowisko w ustroju społecznym, kiedy z racji swej liczebności wysunięty został w pracach państwowych na plan pierwszy, trzeba by zadaniu swemu należycie odpowiedział.

W wielkim wyścigu narodów Polska zaczyna zdobywać jedno z miejsc pierwszych. Mimo tego, że kilkanaście zaledwie lat dzieli nas od odzyskania niepodległości Polski, zdołaliśmy w wielkiej gromadzie narodów zdobyć sobie stanowisko wielkiego mocarstwa, cennego sojusznika i stać się bardzo ważnym czynnikiem, mającym wpływ na całość polityki europejskiej. Obowiązkiem przedewszystkiem ludu polskiego jako najliczniejszej u nas warstwy społecznej, jest praca nad utrzymaniem zdobytego w Europie stanowiska, by temu obowiązku podołać, wyjść musimy z ciasnoty, zacofaństwa i ciemnoty. Czas skończyć z politycznym licytowaniem naszego życia społecznego i narodowego. Czas skończyć z ustawicznem narzekaniem i złośliwą krytyką, dyktowaną zawiścią partyjną.

Jesteśmy pokoleniem, które w trudzie wojennym zdobyło wolność. Jesteśmy pokoleniem, które z niemniejszym trudem buduje Polskę i dlatego w dniu święta narodowego i państwowego podobnie jak w każdą niedzielę poświęcamy Bogu – niech w dniu tym parę chwil każdy z nas poświęci naszym sprawom państwowym, niech w dniu tym każdy z nas skontroluje swoje wartości obywatelskie. Przekonany jestem, że po takiej zastanowie i rachunku sumienia obywatelskiego, musimy przyjść do przekonania, że tylko wspólny trud i wspólny wysiłek zapewni nam stanowisko wielkiego narodu i państwa a potomnym zagwarantuje lepszą przyszłość.

Dr. Ciszek

Aktualizacja: 30-04-2008r.
Oglądane: 4917 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE