X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 95

Wystąpienie burmistrza Miasta Nowego Targu podczas Spotkania Noworocznego 3.I.2004r.

Wystąpienie burmistrza Miasta Nowego Targu
podczas Spotkania Noworocznego 3.I.2004r.

„Bądź odważny. Wszystko przed tobą a czas trudny nigdy nie jest czasem straconym”.
Rainer Maria Rilke

Szanowni Państwo!

Spotykamy się dzisiaj na tradycyjnym 14 już nowotarskim Spotkaniu Noworocznym. Spotkanie to odbywa się na początku Nowego 2004 Roku, który przywitaliśmy kilkadziesiąt godzin temu. Koniec starego i początek nowego roku to czas sprzyjający refleksji , podsumowaniom i snuciu planów na przyszłoś, która jest przed nami. Każdy z nas może i powinien przynajmniej o tym pomyśleć. Dotyczy to również samorządu, który wszyscy tworzymy, budujemy i staramy się go wspierać.

Wspólnota Samorządowa nie działa w próżni, dlatego na podsumowanie minionego 2003r. wpływa też sytuacja naszego kraju i świata. Znamy ją wszyscy doskonale:

- wojna w Iraku i trudne zaprowadzanie pokoju i udział w nim polskich żołnierzy,

- rozszerzenie Unii Europejskiej i wiążąca się z nim decyzja społeczeństwa polskiego wyrażającego zgodę na przystąpienie do Unii Europejskiej,

- fiasko szczytu Unii w Brukseli, który miał zadecydować o Konstytucji Europejskiej i zdecydowana postawa rządu polskiego nie wyrażającego zgody na niekorzystne dla Polski rozwiązania.

Sytuacja wewnętrzna Polski w ubiegłym roku również nie nastrajała do optymizmu

– medialna afera Rywina i cały ciąg nieustannych afer związanych z czołowymi politykami,

– ciągle wysokie bezrobocie i rozszerzające się strefy ubóstwa.

Również w naszym mieście nie brakowało problemów i trudnych do rozwiązania spraw, żeby wymienić tylko dramatyczną sytuację związaną ze skażeniem bakteriologicznym Potoku Biały Dunajec i zatruciem wody w nowotarskich wodociągach.

Zła sytuacja budżetu Państwa powodowała określone kłopoty w naszym samorządzie, który zmuszony był do coraz większego dofinansowywania zadań rządowych.

Obok wielu kłopotów i trudności nie brakowało też w Nowym Targu spraw dobrych i pozytywnych. Duża część budżetu miasta wydana została na zadania inwestycyjne które zaowocowały m.in.

– przyłączeniem studni głębinowych z b. NZPS „Podhale” do sieci wodociągowej miasta,

– wyremontowaniem kolejnych odcinków dróg i chodników,

– wieloma inwestycjami w bazę oświatową,

– kolejnymi nowymi inwestycjami w ekologię poprzez rozbudowę sieci kanalizacyjnej, dalszym rozwiązywaniu problemu osadu na oczyszczalni czy rekultywacja składowiska śmieci.

Oprócz inwestycji w infrastrukturę komunalną cieszyły nas dobre efekty pracy w oświacie potwierdzone m.in. wynikami testów kompetencyjnych uczniów. Rozwijała się kierowana z wielkim zaangażowaniem przez Rektora p. Prof. St. Hodorowicza i wydatnie wspierana przez miasto i inne samorządy Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa tworząca nie tylko nową bazę szkoły ale i nawiązująca kontakty z uczelniami patronackimi potwierdzone umowami z Uniwersytetem Jagiellońskim czy Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie.

Dzięki dobrej współpracy miasta ze Sportową Spółką Akcyjną SSA Wojas Podhale i Miejskim Młodzieżowym Klubem Sportowym „Podhale” odbudowuje się pozycja nowotarskiego hokeja.

Nowotarżanka Ewa Pawlikowska już po raz 3 zdobyła Mistrzostwo Świata w Karate.

Trudno byłoby wymienić wszystkie osiągnięcia sportowe, gospodarcze, kulturalne i inne mieszkańców Nowego Targu, ale każde z nich jest dostrzegane i przynosi chlubę Miastu.

Rok miniony zaznaczył się też wielkimi jubileuszami dwóch Honorowych Obywateli naszego Miasta. Ojciec Święty Jan Paweł II obchodził 25-lecie Pontyfikatu a Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski obchodzi 25-lecie posługiwania biskupiego w Archidiecezji Krakowskiej. Nie do przecenienia są zasługi tych dwóch wielkich Polaków dla Nowego Targu i Podhala.

Nowotarżanie w Chicago świętowali w minionym roku 75 lecie istnienia Koła nr 2 im. Władysława Orkana przy Związku Podhalan w Ameryce Północnej. Nasze nowotarskie Koło w Chicago – starsze od samego Związku Podhalan w Ameryce dobrze służy nie tylko nowotarżanom za Wielką Wodą ale i angażuje się w sprawy miasta i Podhala wspierając wiele społecznych i charytatywnych inicjatyw.

Wszystkie te sprawy o których wspomniałem są tylko małym wycinkiem z życia i wydarzeń dziejących się w mieście. Spotkanie organizowane przez władze Miasta Nowego Targu już od 14 lat jest formą podziękowania za dobra współpracę i wszelkie wsparcie udzielane Miastu ale i okazją do spotkania się i rozmowy o naszej rzeczywistości.

Bez takiej dobrej współpracy i wspólnego działania przedstawicieli mieszkańców w Radzie Miasta i władz Miasta ze wszystkimi podmiotami w mieście i poza nim nie byłoby możliwe pozytywne działanie samorządu dla rozwiązywania wszystkich problemów miasta i jego mieszkańców.

Niech słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wypowiedziane 21 lat temu we Wrocławiu o konieczność życia i działania w prawdzie i zaufaniu będą dla nas drogowskazem na cały Nowy 2004 Rok.

„ Cały naród polski musi żyć we wzajemnym zaufaniu a to zaufanie opiera się na prawdzie. Owszem cały naród polski musi odzyskać to zaufanie w najszerszym kręgu swej społecznej egzystencji. Od zaufania zbudowanego na prawdzie – zależy przyszłość Ojczyzny.

Trzeba centymetr po centymetrze i dzień po dniu budować zaufanie – i odbudowywać, i pogłębiać!

Wszystkie wymiary społecznego bytu i wymiar polityczny i wymiar ekonomiczny , i oczywiście wymiar kulturalny i każdy inny opiera się ostatecznie na tym podstawowym wymiarze etycznym: prawda – zaufanie – wspólnota. Tak jest w rodzinie. Tak też jest na inną skalę, w narodzie i w państwie. Tak jest wreszcie w całej rodzinie ludzkości.”

Dziękując Państwu za uwagę życzę wszystkim dobrego, pomyślnego, szczęśliwego Nowego 2004 Roku.

Szczęść Boże!

Marek St. Fryźlewicz

Aktualizacja: 00-00-0000r.
Oglądane: 7600 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE