X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 98

Mój sierpień '80
  30-08-2010

Pomimo upływu 30 lat od tego czasu nie zatarły się moje wspomnienia o tych ważnych dla Polski i Polaków dniach. Jako student krakowskiej Akademii Rolniczej byłem wtedy na wycieczce z nowotarskim Kołem Przewodników w ówczesnej Czechosłowacji, podczas której przemierzaliśmy szlak zamków nad Wełtawą. Śpiąc na kempingach prowadziliśmy długie „Polaków rozmowy” o sytuacji w naszym kraju. Czasami do dyskusji włączali się przedstawiciele innych nacji i było nieraz „gorąco” gdy pochodzili oni z Czechosłowacji lub Niemieckiej Republiki Demokratycznej, ponieważ w większości krytykowali oni nas za falę strajków uważając, że Polakom nie chce się pracować, przez co będąc w jednym obozie socjalistycznym oni też ponoszą straty i muszą nas utrzymywać. Pamiętam też sytuację, kiedy młodej Niemce, pochodzącej z Rostocku w b. DDR pokazałem okładkę zachodniego magazynu „Stern” ma której Breżniew przedstawiony był jako czerwony niedźwiedź, który chce pożreć Polskę.

Do dzisiaj widzę przerażenie w jej oczach: trwożliwe rozglądanie się czy ktoś jej przy tym nie widzi. Samo podpisanie porozumień sierpniowych wskutek czego powstał Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność” oglądałem już w telewizji w rodzinnym Nowym Targu 31.08.1980. Już wtedy miałem, jako młody człowiek, świadomość ich ważności, a obraz Przewodniczącego Związku NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsy ze znaczkiem Matki Bożej i „Solidarności” w klapie oraz ogromnym długopisem przetrwał w mojej pamięci do dnia dzisiejszego. Do tego wydarzenia byliśmy, uważam, przygotowani rok wcześniej przez niezapomnianą I wizytę Ojca św. Jana Pawła II w Polsce, a dla mnie szczególnie ważne były spotkania z Janem Pawłem II na nowotarskim lotnisku, z młodzieżą na Skałce oraz na krakowskich Błoniach w których osobiście uczestniczyłem. Było to dla mnie już wtedy uświadomienie sobie, jak jest nas wielu podobnie myślących i odczuwających, którzy chcą aby nasz naród „powstał z kolan” i rozpoczął budowę wolnej i demokratycznej Polski. Naturalnym przejawem dla mnie i wielu osób ze środowiska akademickiego było wtedy zaangażowanie się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów a później w NSZZ Solidarność po podjęciu pracy zawodowej w Okręgowej Stacji Hodowli Zwierząt w Krakowie młodych ludzi, którzy rozumiejąc wagę wydarzeń i potrzebę chwili postanowili zaangażować się w dokonujące się przemiany. Stąd też dziesięć lat później postanowiłem czynnie włączyć się w idee samorządności lokalnej kandydując i będąc wybrany w pierwszych po wojnie wolnych wyborach do samorządu, jednym z najmłodszych wybranych w Nowym Targu, radnych Rady Miejskiej.

Wspomnienie Sierpnia ’80 kojarzy mi się również z osobą Księdza Profesora Tischnera – "naszego" człowieka z Łopusznej, kapelana Solidarności z którym miałem bliskie kontakty, bo często zapraszał nas studentów z Podhala do swojego mieszkania w Krakowie przy ul. Św. Marka 10. W Nowym Targu prowadził też w kościele NSPJ rekolekcje dla inteligencji. Jego biblijne tłumaczenie, co to jest solidarność wywodzące się ze słów Chrystusa "jeden drugiego brzemiona noście", aby nieść ciężar drugiego człowieka zawarte w kazaniach i wyrażone w "Etyce solidarności" mocno przemawiało do mnie i mojego pokolenia.

Powracając pamięcią do tych przełomowych jak się okazało wydarzeń pojawia się często refleksja, jak wykorzystaliśmy tę dziejową szansę? Czy podziały które nastąpiły później a dzisiaj uniemożliwiają nawet wspólne świętowanie tej ważnej rocznicy były nieuniknione? Ciągle jednak mam nadzieję, że Polskę i Polaków stać na ich przezwyciężenie bo przecież 30 lat temu myśleliśmy i działaliśmy inaczej – wspólnie i solidarnie!!

Marek St. Fryźlewicz

Burmistrz Nowego TarguUrząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE