X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 100

Czas Jubileuszu - 660 lecie lokacji Miasta
  15-10-2007

Rok 2006 był dla Nowego Targu rokiem ważnym – rokiem świętowania jubileuszu 660. rocznicy lokacji Miasta na prawie magdeburskim. Jaki był to rok? Z pewnością pracowity i obfitujący w wydarzenia artystyczne, kulturalne i sportowo-rekreacyjne. Bo jak przystało na miasto powiatowe, na stolicę Podhala – jak świętować, to świętować. Organizatorzy Jubileuszu postarali się o to, aby imprezy podkreślające znaczenie miasta i jego święto odbywały się przez cały rok. I właśnie w tym tkwiła siła programu jubileuszowych obchodów.

Od czego się zaczęło? Ano tradycyjnie – od powołania dwóch komitetów: honorowego i organizacyjnego. W skład pierwszego weszli: ks. kardynał Stanisław Dziwisz, ks. kardynał Franciszek Macharski, wojewoda małopolski Witold Kochan, marszałek województwa małopolskiego Janusz Sepioł, starosta nowotarski Jan Hamerski, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz.

Komitet Organizacyjny swoją kreatywnością zasilili: Marek Fryźlewicz – przewodniczący, Marcin Jagła – zastępca przewodniczącego, Barbara Słuszkiewicz, Barbara Pachniowska, dr Beata Kowalik, Zofia Taborska, Janusz Ossowski, Krzysztof Wojtaszek i Marcin Kudasik. Jednym z pierwszych zadań Komitetu Organizacyjnego był wybór logo obchodów spośród projektów nieodpłatnie przekazanych przez nowotarskiego plastyka Marcina Ozorowskiego. Rolą komitetu było skoordynowanie niecodziennego gąszczu imprez i wydarzeń inicjowanych głównie przez organizacje pozarządowe, których w Nowym Targu nie brakuje. Dlatego w Roku Jubileuszowym udało się ten potencjał przekuć w trud pracy, który zaowocował różnorodnością imprez. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich odbywających się pod hasłem i w ramach jubileuszu. Szerszy opis poszczególnych wydarzeń znajdą Czytelnicy w „Kronice Nowego Targu i powiatu nowotarskiego”, zatem w telegraficznym skrócie wymienię tylko najważniejsze wydarzenia.

I tak, już w lutym Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk ogłosiło konkurs na opracowanie artykułu traktującego o dziejach miasta (prace laureatów można było podziwiać w ubiegłorocznym numerze „Almanachu Nowotarskiego”). W sukurs przyszło Polskie Towarzystwo Historyczne, które zainicjowało dwa konkursy: plastyczny „Moje miasto wczoraj i dziś” – wspólnie z Młodzieżowym Domem Kultury, oraz quiz o dziejach miasta „Od osady Stare Cło do miasta Nowy Targ” (wspólnie z „Gazetą Krakowską”). W marcu nowotarżanie mieli okazję obserwować zmagania hokejowych Old Boyów podczas turnieju z okazji 40-lecia zdobycia pierwszego tytułu mistrza Polski w hokeju na lodzie przez drużynę KS „Podhale”. Uczestnicy tamtego, jakże pamiętnego rozkwitu „Szarotek” na krajowych lodowiskach otrzymali od władz miasta medale „Zasłużonych dla sportu Miasta Nowy Targ”.

Pod koniec kwietnia do grona organizatorów jubileuszowych uroczystości dołączył Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Orkana, którego uczniowie przygotowali jubileuszowy pokaz „Pejzaże mody”. Od początku roku szkolnego placówki oświatowe położyły akcent na edukację regionalną. Zwieńczeniem pracy nowotarskich żaków był finał konkursu „Dawno temu w moim mieście”. Konkurs miał charakter literacki i plastyczny, a jego koordynacją zajęła się Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II. 31 maja nowotarski MOK został podbity przez szkolne grupy teatralne, które zaprezentowały spektakle poświęcone Jubileuszowi Miasta. Było co oglądać, bowiem scena zapełniała się kołowrotkami, bryczkami, koszykami, stanęła żydowska karczma, zabrzmiał zespół cygański, górale, uniósł się gwar jarmarku... Wypełniona po brzegi widownia najlepiej świadczyła o rozgłosie tego wydarzenia.

I tak dobrnęliśmy do kulminacji obchodów 660-lecia lokacji miasta. 8 czerwca Galeria MBWA „Jatki” zainicjowała jubileuszowe XV „Nowotarskie Prezentacje – My i Nasi Przyjaciele”. Prawdziwe świętowanie trwało od 19 do 25 czerwca. 19 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury odbyła się prezentacja filmu „Nowy Targ – nasze miasto” nakręconego z okazji Jubileuszu Miasta przez Nowotarską Telewizję Kablową. Pokazowi towarzyszyła promocja reprintu pocztówek z kolekcji Macieja Żelaznego. Była to niepowtarzalna okazja do uzyskania z rąk właściciela kolorowych obrazków z zatrzymanym w kadrze miastem, którego już nie ma. Na pamiątkę Pan Maciej pieczętował pocztówki jubileuszowym stemplem. Dzień później odbywał się mecz Polska – Kostaryka, postanowiliśmy więc niczym nie zaburzać emocji, jakie towarzyszyły mistrzostwom świata w piłce nożnej. Swoją drogą godzi się przypomnieć, że nasza reprezentacja rozprawiła się z Kostaryką strzelając dwie bramki, a jedną tracąc.

21 czerwca odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której ks. kardynał Stanisław Dziwisz został obdarzony godnością Honorowego Obywatela Nowego Targu. Warto przytoczyć w tym miejscu słowa wypowiedziane przez księdza kardynała:

Panie Burmistrzu, Szanowni przedstawiciele władz samorządowych i administracji państwowej, Czcigodni goście,

Umiłowani mieszkańcy Nowego Targu,

Od dzisiaj mogę nazywać się nowotarżaninem. Co więcej, honorowym nowotarżaninem. Dziękuję Wam za ten zaszczyt. Dziękuję tym bardziej, że moje serce zawsze czuło się związane z tym miastem, które od czasów przestąpienia progu Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego stało się rzeczywiście moim umiłowanym miastem. Nie urodziłem się tutaj, ale to miasto stale uświadamia mi, że są więzy serca mocne jak więzy krwi.

Cóż więc podpowiada mi serce dzisiaj, kiedy obdarzacie mnie godnością honorowego obywatela Nowego Targu?

1. Przede wszystkim serce mi mówi, że Nowy Targ jest także moim miastem. Wszystkie sprawy mieszkańców, ich troski i radości, nadzieje i rozczarowania są także moimi. Nie jest mi obojętna ani przeszłość, ani teraźniejszość, a tym bardziej przyszłość Nowego Targu. Sercem obejmuję każdego nowotarżanina jak sąsiada, bo czuję więź rodzinną z tą wielowiekową wspólnotą, która w tym roku obchodzi 660-lecie uzyskania praw miejskich.

2. Serce przypomina mi również, że Nowy Targ jest miastem mojej młodości. To na tych ulicach, w kościołach tego miasta i w murach nowotarskiej szkoły rodziły się pragnienia i plany życiowe, które nosiłem w sercu. Klimat tego miasta sprzyjał dojrzewaniu i podejmowaniu decyzji na całe życie. Bóg jeden wie, ile myśli i modlitw jest złączonych z tym miejscem, i to złączonych na zawsze.

3. Serce chce powiedzieć, że Nowy Targ jest miastem nauki. Ze względu na naukę związałem się z tym miastem i takie pozostanie ono w mojej pamięci. Wybitne grono pedagogiczne, dobre przygotowanie merytoryczne, kultura wychowania i otwarcie na świat – to tylko niektóre wartości, jakie są wpisane nie tylko w historię Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego, ale myślę, że również w historię każdej szkoły tego miasta. To zaszczyt być obywatelem miasta, w którym zaczęła się moja droga do stania się – w dobrym tego słowa znaczeniu – obywatelem całego świata.

4. Serce mówi mi także, że Nowy Targ jest miastem gospodarności i pracowitości. Nie chodzi tylko o znany nowotarski jarmark. Chodzi o poczucie, że tutaj rzeczywiście dobrze się pracuje, że ludziom zależy na tym, by było lepiej, porządniej i zasobniej. Być nowotarżaninem to wyzwanie dla mnie, abym jako Biskup Krakowski umiał kierować diecezją, podobnie jak wielu pracowitych mieszkańców tego miasta radziło sobie na przestrzeni wieków i radzi sobie coraz lepiej także dzisiaj.

5. Serce mówi mi o tym, że jest to miasto wiary. Niezapomniany obraz uczniów modlących się w kościele św. Katarzyny, dobra katecheza w szkole, organiczna współpraca na linii Liceum – Kościół – Miasto, to wszystko jest dla mnie świadectwem, że miasto oddycha wiarą, że nie jest jej przeciwne, ubogaca się nią i żyje nią. Obecność Kościoła w życiu miasta jest dla mnie jako biskupa nie tylko pięknym wspomnieniem, ale radością, której stale doświadczam. Być obywatelem miasta, które nie gardzi wiarą ani się jej nie wstydzi, to nie tylko zaszczyt, ale to powód do dumy, zwłaszcza dla kogoś, kto całe swoje życie oparł na Bogu.

Czcigodni i Drodzy Rodacy, Nowotarżanie!

Serce moje mogłoby mówić jeszcze wiele o tym mieście, z którym związało się tak mocno, jak wiąże tylko krew. Przyjmijcie jeszcze raz wyrazy najszczerszego podziękowania za przyznanie mi honorowego obywatelstwa. Podobnie jak Ojciec Święty Jan Paweł II wyznał, że Kraków jest dla niego umiłowanym miastem, tak wy możecie powiedzieć, że Nowy Targ jest umiłowanym miastem Kardynała Dziwisza. To umiłowanie niech będzie również wyrazem moich najgłębszych życzeń, by nasze miasto było prężne duchem nauki, odznaczało się gospodarnością, sprzyjało młodzieży i było przyjazne tym, którzy w Bogu szukają schronienia.

Niech Bóg błogosławi Nowemu Targowi i wszystkim jego mieszkańcom!


Po zakończeniu sesji świadkowie tego wydarzenia obejrzeli spektakl teatralny pt. Nazwa tego miasta ma być Nowy Targ, przygotowany przez Teatralną Grupę „Wstańcie Chodźmy”. Scenariusz tego niecodziennego, napisanego z przymrużeniem oka przedstawienia mogą Państwo przeczytać w dalszej części „Almanachu”. Po spektaklu uczestnicy obchodów w korowodzie prowadzonym przez Króla Kazimierza Wielkiego w towarzystwie św. Katarzyny przeszli do kościoła pod wezwaniem patronki miasta, gdzie odbyła się uroczysta msza święta w intencji Nowego Targu.

Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk wspólnie z nowotarskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego 22 czerwca zorganizowało konferencję popularno-naukową „Nowy Targ 1346–2006. Historia, Tradycja, Kultura”. Konferencja została poprzedzona otwarciem wystawy „Tajne Nauczanie w Nowym Targu w okresie okupacji hitlerowskiej” opracowanej przez Jagodę Jurkowską. Następnego dnia odbyła się poplenerowa wystawa „Nowy Targ na warsztacie” przygotowana przez uczestników Laboratorium Sztuki działającego przy MOK-u. Wieczór z kolei należał do dr Beaty Kowalik, która promowała swoją książkę opatrzoną logo Jubileuszu i zatytułowaną Nowy Targ 1867–1918. Pół wieku, które zmieniło oblicze miasta.

Dnia 24 czerwca miał miejsce wernisaż wystawy fotografii, które napłynęły na XXVI Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny im. Jana Sunderlanda „Krajobraz Górski”. Kulminacyjny tydzień zakończyliśmy biesiadnie „Sobótkami” zorganizowanymi przez nowotarski oddział Związku Podhalan. Warto nadmienić, iż w dniach od 21 do 23 czerwca Nowy Targ gościł uczestników zjazdu miasta, w których szczególnie czczona jest św. Katarzyna Aleksandryjska. Szczególnie wzruszająca była obecność pocztu sztandarowego Duszpasterstwa Kolejarzy Gdańskich, którzy cudem uratowali swój sztandar z płonącego miesiąc wcześniej kościoła św. Katarzyny.

Na przełomie lipca i sierpnia odbywały się letnie koncerty organowe organizowane w kościele św. Katarzyny w ramach Jubileuszu. 6 sierpnia nowotarskie lotnisko zapełniło się miłośnikami dwóch skrzydeł. „Nowotarski Piknik Lotniczy” odwiedzili miejscowi i turyści wypoczywający w okolicy Nowego Targu. Organizatorzy – Aeroklub Nowy Targ i Urząd Miasta, podjęli decyzję o kontynuowaniu przedsięwzięcia w przyszłości.

Dnia 13 sierpnia logo Jubileuszu powiewało na trybunie usytuowanej w centralnej części parkingu na nowotarskim Rynku, który opanowali miłośnicy modeli zdalnie sterowanych. Grand Prix Nowego Targu co prawda nie może się równać z wyścigami Formuły 1., ale ten hałas, zapach spalin i park maszynowy choć w niewielkiej części wprowadziły uczestników w atmosferę prawdziwych wyścigów.

Od 24 do 27 sierpnia nowotarski Rynek odzyskał swój dawny charakter, stał się bowiem areną „Jarmarku Podhalańskiego”. I tak jak dawniej zapełnił się straganami, obrazami, garnkami z gliny, a ze sceny dało się słyszeć zarówno folklor, jak i harmider współczesnej muzyki rozrywkowej. Tradycyjnie gościły u nas gwiazdy rocka, wśród których wymienić należy: zespół VOX, Ryszarda Rynkowskiego czy „Kobranockę”.

Osobliwością Jubileuszu i Jarmarku było z pewnością zdjęcie nowotarżan robione z wysięgnika strażackiego przez Piotra Rayskiego-Pawlika. Kto nie był, niech żałuje. Z pewnością owa fotografia stanowiąca swoisty „portret nowotarżan” – zresztą taki był jej tytuł – znajdzie się na poczesnym miejscu w albumach naszych spadkobierców.

We wrześniu Nowy Targ gościł uczestników Górskiego Rajdu Przewodników „Gorce 2006” oraz I Polsko-Słowackiego Rajdu „Podhale – Spisz – Orawa”. Organizatorzy, a wśród nich nowotarskie PTTK, przygotowali także sesję naukową „660 lat historii Nowego Targu na straży bezpieczeństwa szlaków handlowych i osób przebywających w górach”. 8 września odbyła się promocja kolejnej książki opieczętowanej logo obchodów. Tym razem owoc swoich długoletnich badań w postaci Kroniki narciarstwa nowotarskiego zaprezentowała Maria Pawluśkiewicz. 14 września Podhalańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk promowało 10. Jubileuszowy „Almanach Nowotarski”. Były uściski, kwiaty, dyplomy okolicznościowe dla osób, które przez 10 lat uczestniczyły w redagowaniu periodyku. „Almanach”, jak przystało na jubileuszowy numer, zyskał twardą oprawę, która – miejmy nadzieję – będzie już stałym elementem naszego rocznika.

Październik powitaliśmy obchodami jubileuszu 125-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Natomiast 6 października w nowotarskim Ratuszu miała miejsce promocja osobliwego albumu autorstwa Barbary Słuszkiewicz Słowo i obraz. Nowy Targ w dokumencie archiwalnym. Prezentacja książki została poparta wystawą dokumentów na co dzień pieczołowicie przechowywanych w magazynach Archiwum Państwowego w Nowym Targu. W listopadzie tradycyjnie świętowaliśmy odzyskanie niepodległości, z tej okazji w nowotarskim MOK-u można było obejrzeć kolejny spektakl obrazujący dzieje miasta. 26 listopada z kolei obchodziliśmy imieniny patronki miasta czyli tradycyjne „Katarzynki”. I tak zakończyły się obchody Jubileuszu 660-lecia lokacji Nowego Targu, które trwały przez cały 2006 jubileuszowy rok.

Na koniec należą się słowa wdzięczności dla mecenasów Jubileuszu. Szczególnie dziękujemy Wam – mieszkańcom Nowego Targu, za wsparcie i obecność podczas jubileuszowych wydarzeń, słowa wdzięczności należą się Radzie Miasta i Burmistrzowi za wizję programu, wsparcie wydawnictw jubileuszowych i wszelakich inicjatyw. Warto podkreślić, że nie szczędzili nań grosza, pomocy organizacyjnej ani dobrego słowa. Słowa uznania należą się lokalnym oddziałom banków, które wsparły Jubileusz Miasta, szczególnie: Bankowi BPH, Bankowi PKO BP, Kredyt Bankowi, Bankowi Ochrony Środowiska, oraz przedsiębiorcom i firmom: Alma Market, PCD Salami, Ryszarda Steskala, Podhalańskiemu Przedsiębiorstwu Budowlanemu, Karczmie „U Borzanka”, Zbigniewa Steskala, FIC-POL, DEMAR, Export Import Józef Maj, FA-Matląg, Marimex.

Na koniec podziękowania za pomoc w dotarciu do szerokich mas należą się patronom medialnym Jubileuszu: „Dziennikowi Polskiemu”, „Gazecie Krakowskiej”, „Tygodnikowi Podhalańskiemu”, „Gościowi Niedzielnemu” i Katolickiej Agencji Informacyjnej, Radiu „Alex”, Nowotarskiej Telewizji Kablowej oraz serwisowi www.foto.podhale.pl.

MARCIN JAGŁAUrząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE