X
Narodowy Spis Powszechny Ludnoci i Mieszka 2021
RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 46

Spływ kajakowy na Dunajcu
  18-10-2004

Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu im. Tadeusza Pilarskiego to jedna z największych i najstarszych imprez kajakowych w Europie. Pierwszy spływ odbył się z 1934 r., kiedy to na starcie I Międzynarodowego Wyścigu Górskiego na Dunajcu stanęło ponad stu zawodników z Polski, Austrii, Czechosłowacji i Niemiec, aby na dystansie 94 km walczyć o Mistrzostwo Polski. W latach 1939-1946 ze zrozumiałych względów spływów nie organizowano. Po II wojnie światowej wznowienie MSKnD nastąpiło w 1947 roku, kiedy to wystartowało 50 uczestników i od tego czasu spływ zdobywa sobie coraz większą popularność w kraju i za granicą. Szczyt popularności przypadł na lata 60 – te i 70 – te, kiedy to liczba uczestników regularnie przekraczała 2000 osób. Głównym twórcą popularności MSKnD był Tadeusz Pilarski, pełniący przez 30 lat funkcje Komandora spływu i którego imieniem ten spływ został nazwany.

W literaturze poświęconej sportom wodnym można wyczytać, iż Międzynarodowy Spływ na Dunajcu jest najbardziej prestiżową imprezą turystyki kajakowej w Polsce. W 2000 roku organizacja ICF (International Canoe Federation) uznała MSKnD za najlepszą masową imprezę turystyczno-sportową na świecie, nagradzając pucharem jej aktualnych organizatorów czyli Stowarzyszenie Turystyki i Rekreacji Kajakowej „Dunajec”.

Spływ rozpoczyna się w czerwcowy czwartek w dzień Bożego Ciała w Nowym Targu i wraz z poprzedzającym ją Międzynarodowym Spływem Kajakowym na Popradzie stanowi tzw. „Tydzień Dzikich Wód”. Trasa spływu liczy przeszło 90 km i wiedzie z Nowego Targu przez Jezioro Czorsztyńskie, Sromowce Wyżne Kąty, Szczawnicę, Krościenko, Jazowsko do Nowego Sącza. Płynąc Dunajcem, poza wyjątkową urodą tej rzeki podziwiamy panoramę Tatr i Pienin, poznajemy pięknie zagospodarowany Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn – Niedzica – Sromowce Wyżne, pokonujemy słynny Przełom Dunajca, stanowiący ewenement przyrodniczy na skalę Europejską.

Serdecznie zapraszamy do Nowego Targu na rozpoczęcie spływu kajakowego.

Opracowanie i fotografie: Marcin Jagła











Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
Deklaracja Dostępności
SLE