RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 20 maja 2018 roku

140 dzień roku, 20 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:50
Zachód słońca: 20:22

Imieniny obchodzą: Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79

APEL DO SPRZEDAWCÓW KOTŁÓW I KOMINKÓW

Szanowni Państwo,

Powietrze, którym oddychają Małopolanie jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych w Polsce i całej Unii Europejskiej. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest emisja pyłów ze spalania węgla i drewna w kotłach i kominkach, które nie spełniają żadnych norm w tym zakresie. Co roku na choroby będące efektem zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ponad 4 tysiące mieszkańców Małopolski.

Zła jakość powietrza była bezpośrednią przyczyną przyjęcia 23 stycznia 2017 roku przez Sejmik Województwa Małopolskiego uchwały w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. uchwały antysmogowej dla Małopolski).

Od 1 lipca 2017 roku uchwała wprowadza całkowity zakaz eksploatacji nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej. Natomiast do końca 2022 roku będą musiały zostać wymienione wszystkie dotychczas eksploatowane pozaklasowe kotły na paliwa stałe. Z wymaganiami uchwały antysmogowej można zapoznać się na stronie: http://powietrze.małopolska.pl/antysmogowa

Sprzedaż kotłów i kominków, które nie spełniają norm emisji, przyczynia się do pogłębienia problemu zanieczyszczenia powietrza w Małopolsce, a w konsekwencji do utraty zdrowia i życia tysięcy Małopolan. Zakup takich urządzeń naraża również mieszkańców województwa małopolskiego na negatywne konsekwencje prawne związane z posiadaniem i instalowaniem urządzeń, które nie spełniają wymagań uchwały będącej aktem prawa miejscowego.

W związku z tym zwracam się z apelem o rezygnację ze sprzedaży w sieci sklepów' z terenu województwa małopolskiego kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej.

Apeluję, by hasła odpowiedzialności społecznej i dbałości o ochronę środowiska nie pozostały tylko pustymi sloganami. Jestem głęboko przekonany, że wspólnie podjęte działania polegające na wstrzymaniu sprzedaży na terenie Małopolski kotłów i kominków nie spełniających wymagań ekoprojektu, będących źródłem dużej emisji zanieczyszczeń oraz promowanie urządzeń ekologicznych staną się przykładem dla innych firm z branży i będą wyrazem troski o szeroko pojęte dobro klienta.

W razie potrzeby wszelkich niezbędnych informacji dotyczących wymagań przyjętych uchwał antysmogowych udzielą specjaliści Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Zachęcam do kontaktu z pracownikami UMWM: tel. 12 63 03 100 lub e-mail: powietrze@umwm.pl

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Wojciech Kozak

Kraków, dnia 09.05.2017

Wprowadzono 25-05-2017
Będzie wyświetlane do 00-00-0000
Oglądane - 809

Print Wersja do druku

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE