OFICJALNA STRONA URZĘDU MIASTA NOWY TARG
www.nowytarg.pl

Naczelnikiem się bywa...

Nowy Targ zelektryzowała wczoraj wiadomość o odwołaniu ze stanowiska naczelnika Urzędu Skarbowego Stanisława Wilczka. Tym bardziej zaskakująca, że szef skarbówki cieszył się opinią osoby kompetentnej (lecz nie wykraczającej poza kompetencje), sympatycznej, spokojnej, z doświadczeniem w tej pracy. Dobre "notowania" zyskał sobie także wkontaktach z samorządem.
Pani rzecznik Izby Skarbowej w Krakowie potwierdza tę wiadomość, dodając, że odwołania dokonał minister finansów, na wniosek dyrektora izby.

Specyfiką stosunku pracy nawiązywanego przez ministra z naczelnikami urzędów skarbowych jest to, że zostają powołani i mogą zostać odwołani bez uzasadnienia. Tak też stało się w tym przypadku.

Odwołany wczoraj naczelnik US Fot. Anna Szopińska

Odwołanego naczelnika ma zastąpić -jako pełniąca obowiązki do czasu wyłonienia nowego naczelnika w konkursie -Halina Kaczmarczyk, dotychczas pracownica nowotarskiego US na stanowisku komisarza skarbowego. Oboje legitymują się wykształceniem wyższym i takim samym stażem pracy w US. Stanisław Wilczek ukończył podyplomowe studia w zakresie finansów, jego następczyni uczęszcza teraz doStudium Skarbowości Akademii Ekonomicznej. Za kadencji odwołanego naczelnika bliska finału stała się budowa nowej, własnej siedziby US, przy ul. Parkowej.

Roszady personalnej na stanowisku naczelnika US w Zakopanem minister dokonał już wcześniej, bo 3 sierpnia ub.r. Andrzeja Podgórskiego zastąpiła tam Małgorzata Kabata-Żbik.

Jedynym "odgórnym" uzasadnieniem ogarniających cały kraj zmian na stanowiskach szefów urzędów skarbowych jest "reorganizacja" związana z koniecznością przymierzenia się do nowych zadań, zwłaszcza do połączenia służb skarbowych ze służbami celnymi.

"Na dole" trudno jednak dopatrzeć się związku nowych zadań z posunięciami kadrowymi ministerstwa. Wielu skłonnych jest podejrzewać raczej polityczny kontekst tych decyzji.

(ASZ)

Źródło: Dziennik Polski