RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 21 lutego 2019 roku

52 dzień roku, 8 tydzień roku.
Wschód słońca: 6:39
Zachód słońca: 17:08

Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Fortunat, Kiejstut, Teodor, Wyszeniega

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 61
Przy ul. Sobieskiego - początki Muzeum Drukarstwa

Rozbudowywany i remontowany obiekt przy ul. Sobieskiego wyłonił się z rusztowań. Już wkrótce – dzięki dofinansowaniu ze środków transgranicznych - powstanie tu Muzeum Drukarstwa. Jednocześnie zaczęło się rozmontowywanie zabytkowej maszyny drukarskiej – daru cesarza Franciszka Józefa dla miasta.

Stworzenie tej placówki możliwe było dzięki pozyskaniu funduszy z programu Interreg, a tytuł nowotarskiego projektu, który pozwolił również na wskrzeszenie wieży wodnej przy stacji PKP brzmi: „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów”.Partnerami miasta po słowackiej stronie są Kraj Żiliński i Ludrova – historyczna miejscowość odległa zaledwie o 5 kilometrów od Rużomberku.

Na Muzeum Drukarstwa przeznaczona została oficyna dawnego Hotelu Herza przy ul. Sobieskiego – przebudowana od piwnic, podwyższona o nowe kondygnacje.

 

Projekt przewiduje tam m.in. ekspozycję poświęconą XIX-wiecznej poligrafii i wykorzystanie multimedialnych technik. Możliwe też będzie prowadzenie lekcji muzealnych pokazujących dawne techniki drukarskie i rodzaje czcionek. Ogromna kolekcja periodyków i druków ulotnych pozwoli na stworzenie z jej pomocą obrazu życia miasta przed dwustu laty, przed wiekiem i przed kilkudziesięciu laty. Prace wykończeniowe na kilku poziomach obiektu potrwają do końca lipca.

Jeszcze w czerwcu miasto podpisało umowę z wrocławską firmą „Magit”, która do 10. września ma stworzyć aranżacje muzealnych ekspozycji. Oczywiście według wcześniejszych koncepcji.

Jeszcze wcześniej profesjonalnej firmie Janusza Karpińskiego zlecona została rozbiórka i konserwacja zabytkowej maszyny drukarskiej, która przyjechała do Nowego Targu w 1898 roku, za sprawą Ignacego Borka, który w stolicy Podhala tworzył zakład poligraficzny. Ta maszyna typograficzna do druku płaskiego jest wyjątkowo dobrze zachowanym egzemplarzem – jedynym w Polsce i unikatowym w Europie. Zostanie ona przeniesiona z ratusza do przyszłego Muzeum. Demontaż właśnie się rozpoczął, a specjalista obiecuje uruchomienie urządzenia.

Wizualizacja

Od tamtych czasów zachowały się także inne elementy wyposażenia drukarni. Na bazie tych eksponatów można z powodzeniem odtworzyć pracownię drukarską. Muzeum Podhalańskie posiada ponadto potężną, bo liczącą kilkanaście tysięcy eksponatów kolekcję rozmaitych druków, które wychodziły z tej c.k. austriackiej maszyny i teraz intensywnie je porządkuje, inwentaryzuje, digitalizuje, układa w specjalnych bezkwasowych opakowaniach.

– Zwłaszcza druki ulotne dają szeroki obraz życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego oraz wydarzeń patriotycznych w mieście i w całym regionie – mówi kierownik Muzeum, Robert Kowalski, pokazując bilety wizytowe, afisze, obwieszczenia, klepsydry, zaproszenia na śluby, roczniki gazet zgromadzone na piętrze ratusza.

– Mam nadzieję, że po zakończeniu wszystkich prac i przygotowaniu ekspozycji Nowy Targ otrzyma obiekt, z którego kolejne pokolenie mieszkańców będą mogły być dumne – powiada wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Nowy obiekt zapowiada się także jako turystyczna atrakcja w centrum miasta.

Oficjalne otwarcie Muzeum Drukarstwa planowane jest na początek października, z udziałem partnerów słowackich. Towarzyszyć mu będzie konferencja poświęcona historii drukarstwa.

/asz

 

Projekt p.n. „Śladem zabytków techniki z Podhala na Liptów” dofinansowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A  Polska Słowacja 2014-2020

Logo INTERREG

Print Informacja z dnia 13-07-2018, była czytana 382 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE