RSS facebook
Dziś mamy: środę
- 18 września 2019 roku

261 dzień roku, 38 tydzień roku.
Wschód słońca: 6:19
Zachód słońca: 18:49

Imieniny obchodzą: Dobrowit, Irena, Irma, Józef, Ryszarda, Stefania, Tytus, Zachariasz

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83
Ogrody - kwitnąca uroda miasta - po pierwszej ocenie

5-osobowa komisja dokonała pierwszego przeglądu jednorodzinnych i wielomieszkaniowych posesji zgłoszonych do Konkursu na Najpiękniejszy Ogród im. Adama Worwy. XX jubileuszowa edycja nie przyniosła aż tylu co w pierwszych latach Konkursu chętnych do pochwalenia się tym, co kwitnie w otoczeniu domu czy bloku, ale cieszy to, że ciekawych pomysłów na urządzenia ogrodowej przestrzeni jest coraz więcej.

Pięknie urządzone ogrody powstają również w odległych od centrum dzielnicach. Jedne to np. różane raje z cudownymi i rzadkimi okazami, drugie – zielone przestrzenie z małymi stawkami i kaskadami, z elementami małej architektury, z kompozycjami donic. Jedne pokazują, jak fajnie można zagospodarować mały kawałek ziemi, inne są rozłożone nawet na kilku poziomach lub na pochyłości gruntu. Niektóre to jedna kwitnąca oranżeria z mnóstwem różnorakich roślin, inne to okolone kamieniami rabaty czy skalniaki pośród rozległego trawnika, w sąsiedztwie drzew owocowych, ozdobnych iglaków, także starodrzewu. A że ogrodowe rośliny lubią wodę miękką i odstaną – nie brak też ciekawych koncepcji łapania deszczówki.

Większe czy mniejsze ogrody i ogródki są owocem starań ich właścicieli przez trzy czwarte roku, obrazem ich poczucia estetyki, a w przypadku ogrodów eksponowanych przy ulicznych ciągach i na frontach domów – także dbałości o wygląd i charakter miasta oraz przyjemność przechodniów. Godne uznania są ogrodowe inicjatywy integrujące członków mieszkaniowych wspólnot.

W tegorocznej, XX edycji, jury z laureatką ubiegłorocznego Konkursu w składzie, oceniało w sumie 16 ogrodów – 7 przy budynkach jednorodzinnych i 9 na posesjach wielomieszkaniowych. Pod uwagę brane były, jak zwykle: wrażenie estetyczne, dobór roślin zdobiących ogród przez cały czas wegetacji, kompozycje roślinne, pomysłowość i oryginalność w urządzeniu zielonej przestrzeni.

Docenić trzeba wytrwałość i trud tych, którzy z roku na rok sieją, sadzą, pielą, podlewają i pielęgnują rośliny, dając przykład sąsiadom. Inni ogrodowego bakcyla złapali całkiem niedawno lub dopiero niedawno przenieśli się w miejsca umożliwiające założenie ogrodu. Zgłoszone ogrody będą oceniane jeszcze raz, bliżej jesieni. A dopiero zimą – spotkanie w „Ruczaju” z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród i głównego trofeum: pucharu przechodniego w kształcie kielicha kwiatu.

/asz

Print Informacja z dnia 10-07-2018, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 812 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE