RSS facebook
Dziś mamy: środę
- 20 marca 2019 roku

79 dzień roku, 12 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:44
Zachód słońca: 17:51

Imieniny obchodzą: Aleksander, Aleksandra, Ambroży, Anatol, Bogusław, Cyriaka, Eufemia, Klaudia, Patrycjusz, Ruprecht, Wasyl, Wincenty

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 54
Przysięgali na orła i na krzyż

NOWY TARG. Msza św. w murach kościoła św. Katarzyny rozpoczęła nowotarskie obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa upamiętnienia ofiar desperackiej walki o suwerenność państwa wyszła, jak zawsze, od Grupy Mieszkańców PAMIĘĆ we współpracy z najstarszą miejską parafią. W obchodach uczestniczyły delegacje władz miasta i powiatu, poczty sztandarowe szkół podstawowych i I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego.

Okolicznościowe adresy przysłali posłana Anna Paluch i poseł Edward Siarka. Senator Jan Hamerski uczestniczył osobiście.

O oprawę postarały się grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” oraz harcerze trzymający wartę i harcerki śpiewające przy wtórze gitar. Ze sztandarami przybyły nowotarska „Solidarność” i miejscowy Oddział Związku Podhalan, także Niezależny Ruch Kombatantów Armii Krajowej Sekcji „OGNIA” z Rabki.

Ponieważ mróz nie sprzyjał zgromadzeniu na zewnątrz, przed Krzyżem Katyńskim, prowadzący modlitwę ks. proboszcz Zbigniew Płachta zaproponował, by Apel Poległych i część artystyczna odbyły się w kościele.

Słowo o dziejach Żołnierzy Wyklętych przygotował Tadeusz Jahn, Apel Poległych odczytał Adam Błaszczyk. Ludzie zaangażowani w oddanie hołdu ofiarom wojennych i powojennych lat na polskiej ziemi czytali przejmujące strofy.

Przed Krzyżem Katyńskim pozostawało złożyć wiązanki i zapalić znicze.

Wybrzmieć musiały pamiętne słowa Zbigniewa Herberta „Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy”... Nie brakło i pieśni Andrzeja Kołakowskiego „Przysięga”.

(...) Trudno się czasem z Twoją wolą zgodzić Panie
i stać spokojnie gdy ofiarne płoną stosy,
ale swój los przyrzekaliśmy rzucić na nie,
by swoje życie jak przeszkodę móc przeskoczyć.

Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywych i na wieczną chwałę zmarłych.

Działalność żołnierzy polskiego podziemia porównywana jest teraz z długo trwającym zrywem, jakim było powstanie styczniowe. Swoją walkę rozpoczęli wraz z końcem II wojny światowej i trwali w oporze przeciwko sowietyzacji Polski do 1963 r., kiedy w województwie lubelskim, podczas obławy, zginął ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”.

Inni ginęli jak zaszczuta zwierzyna – w akcjach przypominających polowanie z nagonką, byli torturowani podczas nieludzkich przesłuchań, rozstrzeliwani w kazamatach więzień NKWD, wywożeni na Sybir lub do obozów. Ginęli przy próbach ujawnienia się, złudzeni łaskawością powyborczej amnestii w 1947 r. Ich ciała wrzucano do bezimiennych dołów. W ukryciu, pod zmienionymi nazwiskami lub w partyzanckich ziemiankach – bez szans na normalne życie - walczyli już nie o Polskę, ale o przetrwanie.

Ze 160 tysięcznej liczby, jaką historycy opisują polskie podziemie antykomunistyczne, w ostatnich dniach II wojny na terenie Polski działało ok. 80 tysięcy partyzantów. Większość organizacji zbrojnych jednak upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii, gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej, na sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego. Tym sposobem zachodnie mocarstwa zaakceptowały narzuconą Polsce sowiecką zwierzchność. Po masowych ujawnieniach, represjach i egzekucjach, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło w 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.

Komunistyczna propaganda przez lata konsekwentnie starała się ich imiona i dzieje wymazać z pamięci narodu.

Galeria zdjęć: Nowotarskie obchody 

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 06-03-2018, była czytana 851 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE