RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 14 grudnia 2017 roku

348 dzień roku, 50 tydzień roku.
Wschód słońca: 8:27
Zachód słońca: 16:41

Imieniny obchodzą: Alfred, Arseniusz, Izydor, Naum, Pompejusz, Sławobor, Spirydion

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 145
Promocja 21. "Almanachu Nowotarskiego"

Sala Obrad Urzędu Miasta wypełniła się tłumnie we wtorkowy wieczór, gdzie miała miejsce promocja tegorocznego "Almanachu Nowotarskiego", rozpoczynającego trzecią już dekadę publikacji rocznika.

Blisko pół tysiąca stron, okładka z piękną szatą rozkołysaną barwami jesiennej akwareli Marcina Ozorowskiego, kilkunastu autorów, wiele różnych zagadnień, które w klamrę spina jedno: Nowy Targ. Serce Podhala - jak nazwał je, witając przybyłych gości, wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. 

Przygotowanie rocznika było tym razem dużym wyzwaniem dla zespołu, w którym zabrakło w tym roku Marcina Jagły - podczas promocji dziękowano mu za dotychczasową współpracę ufając, że to jedynie przerwa, a nie definitywny koniec "przygody z almanachem". Rolę sekretarza redakcji przejęła po nim Anna Białowąs. Zespół redakcyjny wzbogacił się też o dwie nowe osoby: dr. hab. Macieja Raka oraz dr Barbarę Zgamę, pracowników naukowych związanych z PPWSZ. W pewnym sensie jest to zatem debiutanckie wydanie rocznika, choć kontynuujące dzieło poprzedników. 

- Cieszy to, że przybywa młodych autorów - mówiła Stanisława Trebunia-Staszel, kierująca zespołem redakcyjnym. Jednym z nich jest Maciej Fryźlewicz, autor wywiadu z Tadeuszem "Taddym" Błażusiakiem, który otwiera cały tom. Kolejne strony rocznika wypełniają opowieści o innych, wyjątkowych postaciach związanych z regionem (jak np. malarz Mieczysław Szopiński, XIX wieczny rzeźbiarz Wojciech Kułach - Leonardo da Vinci z Gliczarowa, twórca ula z Jurgowa, czy charyzmatyczny duchowny ks. Franciszek Chowaniec), podróże w głąb historii dalszej (wymarsz górali na III Powstanie Śląskie) i bliższej (temat kuśnierstwa w okresie PRL). 

Tradycyjnie już almanachową księgę otwiera poezja (swoisty dwugłos: "Budzi się Miasto" Wandy Szado-Kudasikowej i "Miasto nigdy nie zasypia" Krzysztofa Kokota), a zamyka ją Kronika Nowotarska, rejestrująca najważniejsze fakty z życia miasta w 2016 roku, gdzie szczególne miejsce zajmują uroczyste obchody jubileuszu 670-lecia lokacji Królewskiego Wolnego Miasta Nowy Targ. 

Do wydawnictwa dołączona jest płyta z zapisem wizyty kardynała Stefana Wyszyńskiego na nowotarskim rynku w sierpniu 1957 roku. Fragment nagrania można było usłyszeć również podczas promocji książki. 

Publikacja to ogromny i nieoceniony wysiłek zespołu redakcyjnego, ale również grona społeczników skupionych w Podhalańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk.

Wydarzenie uświetniły występy Miejskiego Nauczycielskiego Chóru "Gorce" pod dyrekcją Joanny Szczerby. 

Zdjęcia na stronie nowytarg24.tv

Print Informacja z dnia 06-12-2017, była czytana 222 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE