RSS facebook
Dziś mamy: piątek
- 13 grudnia 2019 roku

347 dzień roku, 50 tydzień roku.
Wschód słońca: 7:26
Zachód słońca: 15:41

Imieniny obchodzą: Lucja, Łucja, Otylia, Włodzisława

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 68
IX edycja Nowotarskiego Pikniku Lotniczego

Adrenalina i zachwyt. Tysiące litrów wypalonego paliwa i kilkadziesiąt tysięcy widzów odwiedzających płytę lotniska przez dwa dni IX Nowotarskiego Pikniku Lotniczego.

Sobota postraszyła deszczem, który zmusił do przerwania pokazów, ale po południu odbywały się one już bez przeszkód. W niedzielę frekwencja była godna rozmachu, rangi i atrakcyjności imprezy – największej i jedynej takiej na Podhalu. 

Doroczny Piknik, organizowany przez Aeroklub Nowy Targ i dofinansowany z Budżetu Obywatelskiego, to niepowtarzalna okazja, by w podniebnych ewolucjach podziwiać asów przestworzy z Polski i Europy, na zabytkowych, ale i ultranowoczesnych latających maszynach. A przybyło ich na IX edycję kilkadziesiąt. Wiele działo się i w powietrzu, i na płycie lotniska. 

                         fot. nowotarska publiczność

Warkot samolotów słychać było nad miastem już piątek, gdyż piloci chcieli poćwiczyć przed pokazami. 

Co potrafi służący w siłach powietrznych USA od lat 30-tych aż do końca II wojny Boeing Stearman, kolejny raz pokazał siedzący za jego sterami Mateusz Strama – członek Aeroklubu Nowy Targ i kapitan linii lotniczych Ryanair. W replice polskiego samolotu szkoleniowego samolotu RWD-5, z lat przedwojennych, Stanisław Skarżyński przeleciał między kontynentami, bez lądowania nad Południowym Atlantykiem. Ale podczas IX Pikniku pilotem kultowej repliki był Jurek Kołodziej. 

W III Rzeszy powstał natomiast Bucker Jungmann, pilotowany na pokazie przez Leszka Matuszka.

Na nowotarskim niebie pojawiły 3 amerykańskie maszyny-legendy Piper Cub – używane podczas II wojny jako samoloty łącznikowe, w tym 1 w barwach 100 Eskadry izraelskiego lotnictwa, a pilotowane przez Antoniego Nowaka, Szymona Tomaszewskiego i Leszka Żabickiego

Luksusowe nowinki, polecane jako antidotum na zakorkowane drogi, to odporne na podmuchy i złe pogody małe, lekkie wiatrakowce, za sterami których zasiedli Józef Stachoń-Tutoń, Andrzej Wybranie i Alvaro Tovar.

Sztuka tworzenia formacji polega na idealnym śledzeniu ruchów lidera i wykazali się w niej trzej piloci polskiej grupy akrobacyjnej „FireBirds”, reprezentujący Aeroklub Podhalański oraz Aeroklub Śląski w Katowicach i zadziwiający widzów mnogością oraz tempem wykonywanych figur akrobacyjnych. W skład formacji weszli: Łukasz Świderski, Sebastian Nowicki i Adam Labus.

Extra 330 uchodzą za najlepsze na świecie samoloty akrobacyjne i za sterami tych maszyn nowotarska publiczność miała okazję oglądać nie lada wyczynowców - Macieja Pospieszyńskiego, posiadacza kilkunastu medali Mistrzostw Świata i Europy.

Czego z właściwą sobie fantazją dokazywał na niebie jeden z najbardziej imponujących pilotów akrobacyjnych – Litwin Jurgis Kairys, kto nie widział, niech żałuje… Gdy w sobotę smugami spalin kreślił „buźkę” na tle deszczowych chmur – komentatorzy obiecywali, że w niedzielę „buźka” będzie już uśmiechnięta… 

Istny podniebny taniec zaprezentowali najmłodsza pilotka śmigłowcowa - Marysia Muś na śmigłowcu Bell 427 i pasjonat akrobacji, jedyny Polak startujący w wyścigach Red Bull Air Race - Łukasz Czepiela, za sterami samolotu Edge 540TK.   

Wyjątkowo efektownym i oczekiwanym punktem programu był powietrzny popis – z mijaniem się o włos i zawisem w ukłonie na koniec - stałych gości Nowotarskiego Pikniku, czyli „latających czołgów”, pancernych smoków, czyli potężnych i migających światłami śmigłowców bojowych Mi-24 z 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu. 

Nie mogło i w tym roku braknąć popularnego „Wiedeńczyka” - transportowo-desantowej wersji samolotu zwanego „Antkiem”, wyprodukowanej w 1966 r. w mieleckich zakładach, teraz pozostającej pod kuratelą Muzeum Lotnictwa Polskiego i Fundacji Wiedeńczyk.

Dwa piknikowe dni były też okazją, by uczynić pierwszy krok do modelarstwa: Aeroklub Nowy Targ, Fundacja "Smyki na Start" oraz Modelarz Firma Rodzinna ze Zgierza, zorganizowały 

IV edycję Otwartych Modelarskich, a swoje miniaturowe modele redukcyjne prezentowali nowotarscy pasjonaci na specjalnym stoisku.

Lotniskowa scena zapewniła publiczności moc i pełną rozmaitość muzycznych wrażeń, zachęcając do pląsania i podskoków w rytm utworów wykonywanych przez: Ahaju Fusion Boliwia, iNTarg BLUES, młody zespół Lost InDeSyti, Piotra „Lupiego” Lubertowicza i śpiewającą gwiazdę Monikę Gawrońską. 

Dzieciaki miały świecące kolorowo wesołe miasteczko z wszystkimi przyjemnościami i przedsmakiem powietrznych wrażeń na fruwających gondolach, a dorośli mogli do woli korzystać z gastronomicznej oferty pod wielką płachtą namiotu.

Pogoda w niedzielne popołudnie pozwoliła całkowicie zapomnieć o sobotnim deszczu i zimnie, choć i przy takiej pogodzie nie brakowało na murawie publiki w kurtkach, nawet widzów owijających się kocami. Tak IX edycja przeszła do historii, rozbudzając apetyt na to, co nas czeka w sierpniu za rok.   

/asz  

 

GALERIA nowytarg24.tv

Print Informacja z dnia 14-08-2017, opublikowana przez: Karolina Topolska-Hałgas była czytana 1023 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)


Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /var/www/miasto/core/mysql.lib.php on line 55
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE