RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 22 lipca 2018 roku

203 dzień roku, 29 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:58
Zachód słońca: 20:34

Imieniny obchodzą: Albin, Bolesława, Bolisława, Laurencjusz, Maria Magdalena, Milenia, Pankracy, Wawrzyniec, Więcemiła

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 72
W 75. rocznicę Zagłady - pamięć o Holocauście i naszych współmieszkańcach

POWIAT NOWOTARSKI. Pamięć o Holocauście po raz pierwszy zostanie uczczona na Podhalu. Kulturowo-historyczno-modlitewne przedsięwzięcie obejmie Ochotnicę, Tylmanową, Nowy Targ i Rabkę. Obchody 75. rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego 12. sierpnia otworzy Folkowy Festiwal Czterech Kultur, a 3. września – zakończy ekumeniczne spotkanie modlitewne na nowotarskim kirkucie.

Sprawcy tych wydarzeń to pasjonaci historii i kultury, organizatorzy festiwali i spektakli teatralnych, przedstawiciele palcówek kultury i stowarzyszeń. By opowiedzieć o tym, co planują w 75. Rocznicę grozy, która unicestwiła żydowską część społeczności Podhala, zaprosili oni na konferencję prasową do magistratu. Wzięli w niej udział: Tadeusz Królczyk – prezes Stowarzyszenia Wolna Republika Ochotnicka, Marcin Kudasik – szef Stowarzyszenia Zespół Regionalny „Śwarni”, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg i Bogusław Waksmundzki jako reprezentant Zarządu Powiatu.

Organizatorami sierpniowych i wrześniowych upamiętnień pod patronatem Starostwa Nowotarskiego i Urzędu Miasta są bowiem: Powiatowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Zespół Regionalny „Śwarni”, Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Karolina Panz – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, Zespół Historia Rabki oraz Fundacja Wolna Republika Ochotnicka.

- Mamy to nieszczęście – jako Polacy - że na naszych ziemiach rozegrał się Holocaust; że centralnym punktem Holocaustu była Polska – mówił Tadeusz Królczyk. – Nasi ojcowie i dziadkowie byli tego naocznymi świadkami. Nie rozdzielamy ofiar krwawej wigilii i Holocaustu, bo zginęli z tej samej przyczyny, z tej samej ręki. Ich kości leżą w tej samej ziemi.

Celem realizowanej przez nazistów Akcji Reinhardt, było wymordowanie ludności żydowskiej z Generalnego Gubernatorstwa i rozpoczęła się ona na tym terenie pod koniec maja 1942 roku. W kilkunastu miejscowościach powiatu nowotarskiego rozstrzelano wtedy około 1100 osób, a co najmniej 1900 żydowskich mieszkańców popędzono do podstawionych na stacjach kolejowych wagonów towarowych i wysłano do obozu zagłady w Bełżcu. Finał Akcji Reinhardt, kładącej kres wielowiekowej obecności Żydów na Podhalu, nastąpił 30. sierpnia 1942 roku.

- Organizując po raz pierwszy Powiatowo–Miejskie Obchody 75. Rocznicy Zagłady, chcemy uczcić pamięć wszystkich żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy byli mieszkańcami powiatu nowotarskiego i zginęli w czasie Zagłady – deklarują organizatorzy. - Chcemy przywrócić pamięć o nich współczesnym mieszkańcom tych miejscowości, w których Żydzi przez lata współtworzyli polsko-żydowską rzeczywistość i historię. Niech pamięć o nich przetrwa i będzie przekazywana następnym pokoleniom.

Holocaust na Podhalu przetrwało 9 osób, z tej liczby 4 – w Ochotnicy.

Inauguracja obchodów jest zaplanowana na sobotę 12. sierpnia, w Ochotnicy Dolnej, gdzie odbędzie się Folkowy Festiwal 4 Kultur, z muzyką góralską, bałkańską, żydowską i romską. Przerwy między koncertami wypełni narracja historyków.

27. sierpnia natomiast, w Rabce, o godz. 16.00, odbędzie się Spacer Pamięci, ze zbiórką przed wejściem do Amfiteatru.

Nowotarska część obchodów rozpocznie się w środę 30. sierpnia, o godz. 19.00, w Miejskim Ośrodku Kultury, wystawą „Nowotarscy Żydzi”, ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego oraz osób prywatnych. Po jej otwarciu „Śwarni” zaproszą na program słowno-muzyczny „Pamięć o tych, którzy żyli z nami”, a wieczór zakończy koncert muzyki żydowskiej zespołu „Klezmer Trio”.

Niedziela, 3. września, będzie poświęcona wspomnieniom o żydowskich mieszkańcach powiatu i rozpocznie się o godz. 14.00, w Dawnej Synagodze, czyli dzisiejszym kinie „Tatry”. Spacer Pamięcipoprowadzi uczestników na Cmentarz Żydowski, gdzie o godz. 15.00 zaplanowano spotkanie ekumeniczne, modlitwę z udziałem Naczelnego Rabina Krakowa oraz ks. dziekana Dekanatu Nowotarskiego. Na kirkucie będą składane wiązanki ku czci ofiar Zagłady. Przy ich grobach i przy pomniku położone będą kamienie z nazwami miejscowości, z których pochodzili ci ludzie. Obchody uwieńczy rozdanie publikacji poświęconej 75. rocznicy zbrodni na naszych żydowskich współziomkach.

Galeria zdjęć

Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 07-08-2017, była czytana 594 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl   więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE