RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 18 marca 2018 roku

77 dzień roku, 11 tydzień roku.
Wschód słońca: 6:47
Zachód słońca: 18:48

Imieniny obchodzą: Aleksander, Anzelm, Boguchwał, Cyryl, Edward, Narcyz, Narcyza, Salwator

Europejski Dzień Mózgu
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 83
W 75. rocznicę Zagłady - pamięć o Holocauście i naszych współmieszkańcach

POWIAT NOWOTARSKI. Pamięć o Holocauście po raz pierwszy zostanie uczczona na Podhalu. Kulturowo-historyczno-modlitewne przedsięwzięcie obejmie Ochotnicę, Tylmanową, Nowy Targ i Rabkę. Obchody 75. rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego 12. sierpnia otworzy Folkowy Festiwal Czterech Kultur, a 3. września – zakończy ekumeniczne spotkanie modlitewne na nowotarskim kirkucie.

Sprawcy tych wydarzeń to pasjonaci historii i kultury, organizatorzy festiwali i spektakli teatralnych, przedstawiciele palcówek kultury i stowarzyszeń. By opowiedzieć o tym, co planują w 75. Rocznicę grozy, która unicestwiła żydowską część społeczności Podhala, zaprosili oni na konferencję prasową do magistratu. Wzięli w niej udział: Tadeusz Królczyk – prezes Stowarzyszenia Wolna Republika Ochotnicka, Marcin Kudasik – szef Stowarzyszenia Zespół Regionalny „Śwarni”, pani wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg i Bogusław Waksmundzki jako reprezentant Zarządu Powiatu.

Organizatorami sierpniowych i wrześniowych upamiętnień pod patronatem Starostwa Nowotarskiego i Urzędu Miasta są bowiem: Powiatowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Zespół Regionalny „Śwarni”, Wydział Kultury, Sportu i Promocji Urzędu Miasta, Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Karolina Panz – doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego, Zespół Historia Rabki oraz Fundacja Wolna Republika Ochotnicka.

- Mamy to nieszczęście – jako Polacy - że na naszych ziemiach rozegrał się Holocaust; że centralnym punktem Holocaustu była Polska – mówił Tadeusz Królczyk. – Nasi ojcowie i dziadkowie byli tego naocznymi świadkami. Nie rozdzielamy ofiar krwawej wigilii i Holocaustu, bo zginęli z tej samej przyczyny, z tej samej ręki. Ich kości leżą w tej samej ziemi.

Celem realizowanej przez nazistów Akcji Reinhardt, było wymordowanie ludności żydowskiej z Generalnego Gubernatorstwa i rozpoczęła się ona na tym terenie pod koniec maja 1942 roku. W kilkunastu miejscowościach powiatu nowotarskiego rozstrzelano wtedy około 1100 osób, a co najmniej 1900 żydowskich mieszkańców popędzono do podstawionych na stacjach kolejowych wagonów towarowych i wysłano do obozu zagłady w Bełżcu. Finał Akcji Reinhardt, kładącej kres wielowiekowej obecności Żydów na Podhalu, nastąpił 30. sierpnia 1942 roku.

- Organizując po raz pierwszy Powiatowo–Miejskie Obchody 75. Rocznicy Zagłady, chcemy uczcić pamięć wszystkich żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, którzy byli mieszkańcami powiatu nowotarskiego i zginęli w czasie Zagłady – deklarują organizatorzy. - Chcemy przywrócić pamięć o nich współczesnym mieszkańcom tych miejscowości, w których Żydzi przez lata współtworzyli polsko-żydowską rzeczywistość i historię. Niech pamięć o nich przetrwa i będzie przekazywana następnym pokoleniom.

Holocaust na Podhalu przetrwało 9 osób, z tej liczby 4 – w Ochotnicy.

Inauguracja obchodów jest zaplanowana na sobotę 12. sierpnia, w Ochotnicy Dolnej, gdzie odbędzie się Folkowy Festiwal 4 Kultur, z muzyką góralską, bałkańską, żydowską i romską. Przerwy między koncertami wypełni narracja historyków.

27. sierpnia natomiast, w Rabce, o godz. 16.00, odbędzie się Spacer Pamięci, ze zbiórką przed wejściem do Amfiteatru.

Nowotarska część obchodów rozpocznie się w środę 30. sierpnia, o godz. 19.00, w Miejskim Ośrodku Kultury, wystawą „Nowotarscy Żydzi”, ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego oraz osób prywatnych. Po jej otwarciu „Śwarni” zaproszą na program słowno-muzyczny „Pamięć o tych, którzy żyli z nami”, a wieczór zakończy koncert muzyki żydowskiej zespołu „Klezmer Trio”.

Niedziela, 3. września, będzie poświęcona wspomnieniom o żydowskich mieszkańcach powiatu i rozpocznie się o godz. 14.00, w Dawnej Synagodze, czyli dzisiejszym kinie „Tatry”. Spacer Pamięcipoprowadzi uczestników na Cmentarz Żydowski, gdzie o godz. 15.00 zaplanowano spotkanie ekumeniczne, modlitwę z udziałem Naczelnego Rabina Krakowa oraz ks. dziekana Dekanatu Nowotarskiego. Na kirkucie będą składane wiązanki ku czci ofiar Zagłady. Przy ich grobach i przy pomniku położone będą kamienie z nazwami miejscowości, z których pochodzili ci ludzie. Obchody uwieńczy rozdanie publikacji poświęconej 75. rocznicy zbrodni na naszych żydowskich współziomkach.

Galeria zdjęć

Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 07-08-2017, była czytana 437 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl   więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE