RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 16 sierpnia 2018 roku

228 dzień roku, 33 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:32
Zachód słońca: 19:56

Imieniny obchodzą: Alfons, Alfonsyna, Ambroży, Domarad, Domarat, Joachim, Joachima, Roch

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 48
Obwodnica wschodnia: jest komplet pozwoleń na budowę!

Do Urzędu Miasta w Nowym Targu wpłynęła właśnie zgoda potrzebna do tego, by móc rozpocząć budowę ostatniego fragmentu wschodniej obwodnicy miasta. Mowa o oczekiwanej decyzji ZRID, wydanej przez wojewodę małopolskiego w sprawie budowy ronda u wylotu ul. Sikorskiego na dwupasmówkę - jedynym, brakującym dokumencie do całego kompletu niezbędnych pozwoleń.

Wykonawca - wyłoniony jesienią 2017. Zakończenie prac - rok później

- Od strony formalno-prawnej, są już wszystkie pozwolenia, ale przed nami jeszcze dużo pracy - mówi wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek. Trwa przygotowywanie dokumentacji przetargowej. Sam przetarg będzie można ogłosić w sierpniu, a wyłonienia potencjalnego wykonawcy długo planowanej inwestycji można spodziewać się we wrześniu br. Od tego czasu, inwestor będzie miał rok na realizację prac, zatem jeśli wszystko pójdzie zgonie z planem, jesienią przyszłego roku Nowy Targ będzie miał ten długo oczekiwany "komunikacyjny bajpas", który w przyszłości pozwoli m.in. wyprowadzić ruch tranzytowy z południa miasta w kierunku Krakowa, z ominięciem centrum Nowego Targu.

Pozwolenie na budowę drogi od Alei Tysiąclecia do ul. Waksmundzkiej, miasto posiada od 27 marca br., kiedy po 15 miesiącach postępowania odwoławczego, wojewoda małopolski utrzymał w mocy wydaną przez nowotarskiego starostę decyzję ZRID (ustalającą zasady realizacji inwestycji drogowej) z 4. grudnia 2015 roku. Fragment obwodnicy łączącej Aleję 1000-lecia z ul. Waksmundzką, stanowiący przedłużenie ul. Sikorskiego i przecinający starą targowicę, ma być budowany w trybie spec-ustawy drogowej.

Wydana właśnie przez wojewodę decyzja na budowę ronda ma nadany rygor natychmiastowej wykonalności, co zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, zobowiązuje do niezwłocznego wydania nieruchomości, uprawnia do faktycznego objęcia nieruchomości w posiadanie przez właściwego zarządcę drogi oraz uprawnia do rozpoczęcia robót budowlanych.

Rygor natychmiastowej wykonalności - wiele argumentów "za", w tym szybkość przejazdu karetki pogotowia

Rygor natychmiastowej wykonalności w przypadku tej inwestycji uzasadniony jest ważnym interesem społecznym i gospodarczym. W ramach interesu społecznego mieści się poprawa bezpieczeństwa obecnego rozwiązania komunikacyjnego dla pojazdów i mieszkańców miasta. Chodzi nie tylko o wspomniane już usprawnienie ruchu na kierunku północ-południe, z ominięciem centrum miasta, ale też o zminimalizowanie kolizyjności obecnego skrzyżowania, na którym dochodzi do wielu wypadków i de facto zlikwidowanie ich przyczyny poprzez budowę bezkolizyjnego ronda, jak również o znaczące przyspieszenie przejazdu karetki pogotowia w kierunku szpitala.

Inwestycja jako projekt unijny

Jeśli chodzi o interes gospodarczy, chodzi tu przede wszystkim o otrzymane przez Gminę Miasto Nowy Targ środki unijne, przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 w drugiej połowie czerwca br. Jest to dofinansowanie rzędu 5 mln złotych. Nieprzystąpienie do robót w jak najszybszym terminie mogłoby skutkować utratą dofinansowania, które zależne jest od dostosowania się do wcześniej ustalonych terminów zakończenia realizacji inwestycji - w tym przypadku do 28 grudnia 2018 roku.

- Szacowany koszt inwestycji to przeszło 8 mln złotych, ale kwalifikowanych, czyli zaliczonych do dofinansowania kosztów inwestycyjnych jest niecałe 7 mln złotych. Dotacja może wynieść maksymalnie nawet 5 mln złotych, o ile po przetargu nie będzie to niższy koszt, gdyż to będzie uzależnione od tego, jaki będzie ostateczny koszt wykonania tych prac - mówił w rozmowie z nami burmistrz Grzegorz Watycha, tuż po tym, jak przed 3 tygodniami Gmina Miasto Nowy Targ otrzymała informację o 5 mln dofinansowaniu inwestycji z funduszy europejskich w Małopolsce.

Budowa ronda i ostatniego 150 m fragmentu obwodnicy wschodniej będzie tym samym realizowana jako projekt unijny.

/os

Print Informacja z dnia 12-07-2017, była czytana 913 razy
Źródło: nowytarg24.tv więcej z tej kategorii (nowytarg24.tv)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE