RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 27 maja 2018 roku

147 dzień roku, 21 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:43
Zachód słońca: 20:30

Imieniny obchodzą: Beda, Izydor, Jan, Juliusz, Lucjan, Magdalena, Radowit

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 106
IX Bieg Podhalański - pomknęli w mgłę! Jan Antolec - najszybszy (galeria zdjęć)

Rano, w dniu startu, jury IX Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II podjęło decyzje o skróceniu najdłuższego, 30-kilometrowego dystansu. Powodem była nie tylko zlegająca w nowotarskiej kotlinie mgła. Temperatury poprzedniego dnia zbliżające się do 10 stopni w plusie, w wielu miejscach znacznie podtopiły wcześniej idealnie przygotowaną trasę.

Tę informację – z odpowiednim wyprzedzeniem godziny startu – podała Jadwiga Guzik, dyrektor IX edycji i wszystkich poprzednich biegów. Żeby utrzymać tor, trzeba było nawieźć kilkanaście wywrotek śniegu i pracować łopatami. Ale nikt sobie nie wyobrażał, żeby IX edycja – po zeszłorocznej bezśnieżnej zimie – mogła nie dojść do skutku...

O entuzjazmie startujących i atmosferze imprezy najlepiej świadczy fakt, że tego roku padł rekord frekwencji. Dzień przed startem, on-line, zapisanych było aż 727 zawodników. Na najdłuższy, 30-kilometrowy dystans – 168; na 15-kilometrową pętlę – 308, a na 5-kilometrową trasę amatorską – ponad 300 osób. W sobotę od godz. 8.00 rano zgłaszali się jednak – już osobiście, w biurze na lotnisku – kolejni chętni.

Wśród uczestników – takie gwiazdy narciarstwa biegowego jak Kornelia Kubińska z AZS Katowice, urodzony w Nowym Targu Jan Antolec – zawodnik LKS Poroniec czy Justyna Pradziad z Murzasichla, członkini Kadry Narodowej Młodzieżowej, zawodniczka UKS Regle. Całym autokarem przyjechali Słowacy z zaprzyjaźnionego Kieżmarku, nie brakło Czechów, Niemców, Austriaków, także kluszkowian mieszkających czasowo w Wiedniu. I oczywiście zawodników z całej Polski, bo Bieg Podhalański wyrósł na drugą co do wielkości imprezę narciarską po Biegu Piastów. Otwarta, przyjazna formuła Biegu powoduje, że startują w nim i ci, niosą na plecach siódmy krzyżyk i kilkulatki.

W znakomity humor wprawiła wszystkich obecność z kolei gwiazdy magazynu „Ślizg” - Bartka Koszarka na „Rossignolach”, w nieodłącznej baranicy i gazdowskiej kapocie. Razem z nim przyjechała z Bukowiny wcale liczna ekipa biegaczy.

Wśród kibiców – m.in. uczestnik prawie wszystkich biegów, ponad 80-letni Roman Dzioboń. Wśród weteranów – m.in. nowotarski długodystansowiec Maciej Mojżyszek. Przy mikrofonie – Józef Szałwia. Biegaczy błogosławił ks. Ryszard Kilanowicz. Wystrzałem z pistoletu znak do startu dał burmistrz Grzegorz Watycha, na lotnisko przybyły z gromadką swoich pociech.

Strażacy z OSP od szóstej rano krzątali się przy kuchniach polowych, żeby ugotować grochówkę i herbatę. Samej grochówki było dla ok. 1.000 głodnych. Goprowcy – czuwali, żeby nikomu nie stało się nic złego. W punktach odżywczych – pokrzepiali zdyszanych i strudzonych wolontariusze z Wyższej Podhalańskiej.

Robert Burkat – mistrz świata w rzeźbie lodowej, specjalny gość na śnieżnej połaci lotniska - z ponad tonowej bryły lodu, przy pomocy pilarek, szlifierek i innych elektrycznych narzędzi, wydobywał sylwetkę narciarza biegowego. Gładź i błysk nadał gotowemu dziełu palnik gazowy. Zajęło mu to tylko trzy godziny. Teraz mistrz przygotowywał się będzie do prestiżowego konkursu na Alasce.

Pierwsi – jak zwykle, ruszyli długodystansowcy, za nimi pobiegli zapisani na trasę 15-kilometrową. Ostatnia, liczna i rozradowana grupa składała się z amatorów startujących na 5 kilometrów. Kolejne grupy szybko znikały w gęstej mgle.

Pierwsi biegacze z „pięciokilometrówki” wpadli na metę po niespełna pół godzinie – trójka prawie jednocześnie.

Z największą prędkością osiągnął linię mety Jan Antolec, pokonawszy 20 kilometrów w czasie 48 minut 36 sekund. I przyznał że trasa była ciężka, a oddech rywali wciąż czuł na plecach.

Niektórzy dobiegali ze łzami radości w oczach, całowali medal, ściskali kompanów, dziewczyny, podnosili dzieciaki do góry. Do ogłoszenia wyników starczyło czasu, żeby złapać oddech, odparować i pokrzepić się przy polowej kuchni. Nad lotniskiem unosił się duch sportowy i radosny.

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Galeria zdjęć: IX Bieg Podhalański

Print Informacja z dnia 05-02-2017, była czytana 946 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl   więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE