RSS facebook
Dziś mamy: środę
- 20 marca 2019 roku

79 dzień roku, 12 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:44
Zachód słońca: 17:51

Imieniny obchodzą: Aleksander, Aleksandra, Ambroży, Anatol, Bogusław, Cyriaka, Eufemia, Klaudia, Patrycjusz, Ruprecht, Wasyl, Wincenty

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 99
IX Bieg Podhalański - pomknęli w mgłę! Jan Antolec - najszybszy (galeria zdjęć)

Rano, w dniu startu, jury IX Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II podjęło decyzje o skróceniu najdłuższego, 30-kilometrowego dystansu. Powodem była nie tylko zlegająca w nowotarskiej kotlinie mgła. Temperatury poprzedniego dnia zbliżające się do 10 stopni w plusie, w wielu miejscach znacznie podtopiły wcześniej idealnie przygotowaną trasę.

Tę informację – z odpowiednim wyprzedzeniem godziny startu – podała Jadwiga Guzik, dyrektor IX edycji i wszystkich poprzednich biegów. Żeby utrzymać tor, trzeba było nawieźć kilkanaście wywrotek śniegu i pracować łopatami. Ale nikt sobie nie wyobrażał, żeby IX edycja – po zeszłorocznej bezśnieżnej zimie – mogła nie dojść do skutku...

O entuzjazmie startujących i atmosferze imprezy najlepiej świadczy fakt, że tego roku padł rekord frekwencji. Dzień przed startem, on-line, zapisanych było aż 727 zawodników. Na najdłuższy, 30-kilometrowy dystans – 168; na 15-kilometrową pętlę – 308, a na 5-kilometrową trasę amatorską – ponad 300 osób. W sobotę od godz. 8.00 rano zgłaszali się jednak – już osobiście, w biurze na lotnisku – kolejni chętni.

Wśród uczestników – takie gwiazdy narciarstwa biegowego jak Kornelia Kubińska z AZS Katowice, urodzony w Nowym Targu Jan Antolec – zawodnik LKS Poroniec czy Justyna Pradziad z Murzasichla, członkini Kadry Narodowej Młodzieżowej, zawodniczka UKS Regle. Całym autokarem przyjechali Słowacy z zaprzyjaźnionego Kieżmarku, nie brakło Czechów, Niemców, Austriaków, także kluszkowian mieszkających czasowo w Wiedniu. I oczywiście zawodników z całej Polski, bo Bieg Podhalański wyrósł na drugą co do wielkości imprezę narciarską po Biegu Piastów. Otwarta, przyjazna formuła Biegu powoduje, że startują w nim i ci, niosą na plecach siódmy krzyżyk i kilkulatki.

W znakomity humor wprawiła wszystkich obecność z kolei gwiazdy magazynu „Ślizg” - Bartka Koszarka na „Rossignolach”, w nieodłącznej baranicy i gazdowskiej kapocie. Razem z nim przyjechała z Bukowiny wcale liczna ekipa biegaczy.

Wśród kibiców – m.in. uczestnik prawie wszystkich biegów, ponad 80-letni Roman Dzioboń. Wśród weteranów – m.in. nowotarski długodystansowiec Maciej Mojżyszek. Przy mikrofonie – Józef Szałwia. Biegaczy błogosławił ks. Ryszard Kilanowicz. Wystrzałem z pistoletu znak do startu dał burmistrz Grzegorz Watycha, na lotnisko przybyły z gromadką swoich pociech.

Strażacy z OSP od szóstej rano krzątali się przy kuchniach polowych, żeby ugotować grochówkę i herbatę. Samej grochówki było dla ok. 1.000 głodnych. Goprowcy – czuwali, żeby nikomu nie stało się nic złego. W punktach odżywczych – pokrzepiali zdyszanych i strudzonych wolontariusze z Wyższej Podhalańskiej.

Robert Burkat – mistrz świata w rzeźbie lodowej, specjalny gość na śnieżnej połaci lotniska - z ponad tonowej bryły lodu, przy pomocy pilarek, szlifierek i innych elektrycznych narzędzi, wydobywał sylwetkę narciarza biegowego. Gładź i błysk nadał gotowemu dziełu palnik gazowy. Zajęło mu to tylko trzy godziny. Teraz mistrz przygotowywał się będzie do prestiżowego konkursu na Alasce.

Pierwsi – jak zwykle, ruszyli długodystansowcy, za nimi pobiegli zapisani na trasę 15-kilometrową. Ostatnia, liczna i rozradowana grupa składała się z amatorów startujących na 5 kilometrów. Kolejne grupy szybko znikały w gęstej mgle.

Pierwsi biegacze z „pięciokilometrówki” wpadli na metę po niespełna pół godzinie – trójka prawie jednocześnie.

Z największą prędkością osiągnął linię mety Jan Antolec, pokonawszy 20 kilometrów w czasie 48 minut 36 sekund. I przyznał że trasa była ciężka, a oddech rywali wciąż czuł na plecach.

Niektórzy dobiegali ze łzami radości w oczach, całowali medal, ściskali kompanów, dziewczyny, podnosili dzieciaki do góry. Do ogłoszenia wyników starczyło czasu, żeby złapać oddech, odparować i pokrzepić się przy polowej kuchni. Nad lotniskiem unosił się duch sportowy i radosny.

Tekst/Fot. Anna Szopińska

Galeria zdjęć: IX Bieg Podhalański

Print Informacja z dnia 05-02-2017, była czytana 1273 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE