RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 21 lutego 2019 roku

52 dzień roku, 8 tydzień roku.
Wschód słońca: 6:39
Zachód słońca: 17:08

Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Fortunat, Kiejstut, Teodor, Wyszeniega

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 65
Do IX Biegu Podhalańskiego - dwa tygodnie. To będzie wyjątkowa edycja!

Po zeszłorocznej bezśnieżnej zimie – prognozy dla XI Biegu Podhalańskiego są jak najlepsze. Tegoroczna edycja drugiej co do wielkości (po biegu w Jakuszycach) masowej imprezy narciarskiej w Polsce zapowiada się nie tylko jako wydarzenie sportowe, ale także jako ciąg atrakcji dla całych rodzin, osób w różnym wieku przybywających na lotnisko, by kibicować zawodnikom. Jedną z niespodzianek będzie rzeźbienie w śniegu przez Roberta Burkata – mistrza świata w tej sztuce - 2-metrowej postaci narciarza biegowego.

IX Bieg Podhalański pod patronatem dziennika internetowego PODHALE REGION

Jak będzie wyglądał IX Bieg Podhalański – podczas konferencji prasowej opowiadały trzy panie: od 2004 r. pełniąca rolę dyrektora Biegu wielokrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich Jadwiga Guzik, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg oraz Katarzyna Put kierująca wydziałem kultury, sportu i promocji w Urzędzie Miasta.

15-kilometrowa pętla wiodąca przez lotnisko i wokół rezerwatu „Bór na Czerwonem” jest znakomicie przygotowana. Warunki śniegowe na trasie panują idealne.

- To najdłuższa pętla na Podhalu i jedna z niewielu w kraju tras biegowych utrzymywanych przez miasto – podkreśla Jadwiga Guzik. – Należy się ukłon w stronę samorządu.

Nowotarska trasa rekreacyjna nie ma homologacji, która wymaga odpowiednich przewyższeń – jej zaleta to dostępność dla amatorów. Dystanse również – zgodnie z tradycją Biegu Podhalańskiego – są przystosowane do możliwości zawodników o różnym stopniu zaawansowania i różnej kondycji. Będą się oni mogli mierzyć na trasach o długości 5, 15 i 30 km, w tym ostatnim przypadku dwukrotnie pokonując 15-kilometrową pętlę.

Dystans 15-kilometrowy – z podziałem na kategorie wiekowe – został w tym roku wpisany do terminarza zawodów Pucharu Amatorskich Biegów Narciarskich, organizowanych przez Polski Związek Narciarski. – A nie było łatwo dostać się do kalendarza PZN... - podkreśla Jadwiga Guzik.

W niedzielę 4. lutego, o godz. 11.00, w pierwszej kolejności, wystartują właśnie zapisani do najdłuższego dystansu. W 10-minutowych odstępach ruszą biegacze na trasy 15-to i 5-cio kilometrowe.

Do tej pory, on line, na stronie bieg.nowytarg.pl – zapisało się ok. 300 biegaczy. Rekord frekwencji odnotowano natomiast w 2015 r., kiedy nie było „wpisowego”, a na lotnisku odbywały się równocześnie zawody balonowe - w Biegu startowało wtedy ponad 700 zawodników. Tego roku wpisowe wynosi 10 zł dla dzieci i 30 dla dorosłych. W ramach pakietu startowego: upominek, ciepły posiłek i medal (z metalu) oraz nagrody regulaminowe (finansowe i rzeczowe) dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Drogą elektroniczną będzie można dokonywać zapisów do 2. lutego, a w dniu biegu – osobiście, w biurze zawodów na nowotarskim lotnisku. Fantastyczne warunki śniegowe dają nadzieję, że do 4. lutego liczba zgłoszeń się podwoi.

Prócz zawodników z Podhala i z różnych części Polski, w kolejnych edycjach startowali Słowacy, Czesi, Austriacy, Szwajcarzy. W pierwszych edycjach Biegu Podhalańskiego triumfowała Justyna Kowalczyk, jednak tego roku – ze względu na terminarz Mistrzostw Świata – trudno liczyć na przyjazd królowej biegów.

Oprócz PZN TZN i Urzędu Miasta Nowego Targu, w organizację IX Biegu włączają się starostwa nowotarskie i tatrzańskie, Urząd Miasta Zakopanego, urzędy gmin Nowy Targ, Szaflary, Poronin, Bukowina Tatrzańska.

Sponsor główny to firma SALOMON, do której dołącza kilka jeszcze miejscowych firm. Dzieli sponsorom zapewnione są dodatkowe nagrody do rozlosowania wśród uczestników i kibiców. Będą ciepłe posiłki, strażacy z OSP obiecują gorącą grochówkę, publiczność będą rozgrzewać kluby fitnessowe. Czuwanie w punktach odżywczych i na trasach zapewniają wolontariusze z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Służba Maltańska i harcerze.

Gość specjalny - Robert Burkat z Poznania - po mistrzostwo świata w artystycznym rzeźbieniu w lodzie sięgnął na Alasce w (2007 r.) i w Ottawie 2010 r.), uczestniczył także w biciu rekordu Guinessa na terenie Dubaju, rzeźbiąc 12,5-metrowy lodowy wieżowiec. Na lotnisku w Nowym Targu jego inspiracją będzie sylwetka narciarskiego biegacza.

Kto chce trenować przed IX Biegiem – ma do dyspozycji zarówno świetnie przygotowaną trasę na lotnisku i wokół rezerwatu, jak też równiutką trasę w Borze Kombinackim i naśnieżaną, oświetloną trasę pod Długą Polaną.

Nie ma żadnych ograniczeń w treningowym korzystaniu z 15-kilkometrowej pętli. Firma przygotowująca trasy pracuje dwoma ratrakami. Pętla Biegu na kilka dni przed startem będzie poprawiana nawet codziennie, by zawodnicy mogli wbiec na trasę przygotowaną idealnie. Oby tylko aura nie spłatała figla...

Galeria zdjęć: Przed IX Biegiem Podhalańskim

Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 19-01-2017, była czytana 790 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl   więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE