RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 19 sierpnia 2019 roku

231 dzień roku, 34 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:36
Zachód słońca: 19:51

Imieniny obchodzą: Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz, Ludwik, Piotr, Sebald

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

eUrząd
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 73
135-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu

Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Targu serdecznie zapraszają na uroczystość z okazji 135-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Targu, oraz poświęcenie nowego samochodu pożarniczego, która odbędzie się 23 października 2016r. (niedziela).

 

W programie Uroczystości (23.10.2016 r.):

godz. 09:45 zbiórka poddziałów na parkingu k/Długiej Polany

godz. 10:15 przemarsz do Kościoła pw. Matki Boskiej Anielskiej na Kowańcu

godz. 10:30 Msza Święta i poświęcenie samochodu

godz. 12:30 przejazd na plac Nowej Targowicy (ul. Targowa) na uroczystości 135-lecia OSP Nowy Targ: złożenie meldunku, podniesienie flagi państwowej, powitanie zaproszonych gości, krótka historia OSP, wręczenie odznaczeń i podziękowań, przemówienia zaproszonych gości, zakończenie oficjalnej uroczystości, występ Miejskiej Orkiestry Dętej w Nowym Targu.

 

Nowotarska Ochotnicza Straż Pożarna była pierwszą strażą utworzoną na terenie Podhala i pomimo różnych dziejowych zawirowań istnieje nieprzerwanie do chwili obecnej zachowując ciągłość organizacyjną i bojową. Inicjatorem powstania straży był m.in. emerytowany starosta powiatowy Józef Schowal, który wspólnie z Edmundem Hoszardem rozpoczął zbieranie składek na poczet jej utworzenia. W akcję tę włączyli się także licznie mieszkańcy miasta.

Za początek Ochotniczej Straży Ogniowej w Nowym Targu przyjmuje się datę 22 września 1881 r., gdy Wysokie C. K. Namiestnictwo we Lwowie zatwierdziło ostatecznie jej Statut.

Od początku swej działalności OSP obok swej statutowej działalności jaką była ochrona przeciwpożarowa i przeciwpowodziowa, była ważnym na mapie miasta ośrodkiem kultury i oświaty, tutaj zorganizowano bibliotekę, zespół teatralny, w remizie odbywały się spotkania i odczyty rocznicowe i wieczornice.

Nierozerwalnie z OSP od początku jej istnienia funkcjonowała strażacka orkiestra, która uświetniała swoimi występami wszystkie uroczystości o charakterze religijnym i państwowym. W ciągu 135 lat działalności nowotarska straż brała udział w niezliczonej ilości akcji ratowniczych, gaszeniu pożarów, akcjach powodziowych zarówno na terenie miasta jak i powiatu. Dzięki wielkiemu poświęceniu strażaków, którzy w czasie tych akcji narażali własne zdrowie a czasem tracili życie zarówno OSP jak i strażacy cieszyli się i cieszą wielkim szacunkiem i uznaniem społeczności Nowego Targu. W szeregach OSP w ciągu całej jej historii działało szereg znamienitych postaci z życia kulturalnego, politycznego i gospodarczego miasta. Członkami byli burmistrzowie miasta m.in. Józef Rajski, rajcy miejscy, działacze społeczni i polityczni a także księża w tym proboszcz ks. dr Franciszek Karabuła, który był jej wieloletnim kapelanem.

OSP

Print Informacja z dnia 19-10-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1346 razy
Źródło: Reporter   więcej z tej kategorii (Reporter)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE