RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 19 sierpnia 2019 roku

231 dzień roku, 34 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:36
Zachód słońca: 19:51

Imieniny obchodzą: Bolesław, Emilia, Jan, Julian, Juliusz, Ludwik, Piotr, Sebald

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

eUrząd
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 75
Pół wieku Muzeum Podhalańskiego.

Goście 50-lecia Muzeum Podhalańskiego z trudem mieścili się w ratuszowych salach. Przybyło wielu działaczy PTTK, bo to z grupy działaczy Komisji Opieki nad Zabytkami przy Oddziale PTTK Gorce z górą pół wieku temu wyszedł zamysł stworzenia tej placówki. Przewodniczył jej owładnięty zbieraczą pasją Czesław Pajerski i to jego imię nosi dziś Muzeum Podhalańskie.

Ekspozycja przygotowana na 50-lecie pokazuje i dzieje placówki, i sygnalizuje największe, najbardziej wartościowe jego kolekcje: warsztatów rzemieślniczych, sztandarów, fotografii, sztuki naiwnej (w tym rzeźb Edwarda Sutora), ceramiki Jana Reczkowskiego, malarstwa Michała Rekuckiego; druków ulotnych. Prócz wystawienniczej, Muzeum prowadzi też działalność edukacyjną, organizuje warsztaty rękodzieła.

Sięgając do historii poprzedzającej instytucję - pierwszą kolekcję muzealną w Nowym Targu przed I wojną światową w budynku nowotarskiego Gimnazjum stworzył prof. Kazimierz Baran.

Gdy Komisja Opieki nad Zabytkami uskuteczniła zamysł stworzenia Muzeum, Czesław Pajerski był jego długoletnim, społecznym kustoszem. Do stworzenia placówki przyczynili się też: Stefania Przybysz-Szewczyk, Władysław Obłaźny, Franciszek Potoczak, Adam Szoski, Czesław Stahl, Balbina Białońska, Alojzy Zubek, Teofil Zubek. Z Muzeum związany był także etnograf Jan Bujak.

Działacze gromadzili zbiory i organizowali placówkę, a gdy otwarto pierwszą ekspozycję muzeum w listopadzie 1966 r., oprowadzali po niej społecznie. W 1967 r. powołano Radę Muzealną, pod przewodnictwem Adama Szoskiego oraz Koło Miłośników Muzeum, działające w oparciu o zatwierdzony statut.

Pierwszą etatową pracownicą była Jadwiga Trzcińska.

W 1977 r. do Nowego przybył zachęcny przez Jana Bujaka młody etnograf Marek Gotkiewicz, który – nie mając w mieście lokum – dwa lata przemieszkiwał i nocował w muzealnych pomieszczeniach, w sąsiedztwie... wypchanego niedźwiedzia.

Muzeum kilkakrotnie zmieniało swoją siedzibę. Pierwsza ekspozycja i magazyny mieściły się w budynku przy ulicy Szaflarskiej 1, a w roku 1972 przeniesiono je do przestronnych wnętrz budynków przy ulicy Sobieskiego 2 i Rynek 7. Od 1994 roku jego siedzibą jest nowotarski Ratusz.

W 50 latach istnienia Muzeum zgromadziło ok. 10.000 eksponatów, zorganizowało 143 wystawy o różnej tematyce. Wiele obiektów muzealnych uratowano poprzez konserwację np. sztandary Towarzystwa Chóru i Teatru Ludowego, Gimnazjum w Nowym Targu, kolekcje obrazów i rzeźb.

W 2001 r. Muzeum zostało uhonorowane Medalem za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowy Targ.

W 2010 r. Rada Miasta przekazała zbiory i prowadzenie Muzeum Miejskiemu Ośrodkowi Kultury.
Na spotkaniu z okazji 50-lecia nie wdowy po zapalonym muzealniku ani jego córki Katarzyny Pajerskiej. Było wiele wspomnień, anegdot, podziękowań i słów uznania dla kierującej przez wiele lat placówką Joanny Voit (która jednak zdecydowała się odejść na emeryturę) i zaangażowanych pracownic.

Burmistrz Grzegorz Watycha – co prawda spóźniony, ale dotarł na jubileusz z bukietem kwiatów i prezentami: obrazem Michała Rekuckiego, jubileuszowym wizerunkiem ratusza oraz wiadomością o potwierdzeniu woli zakupu kolejnego obrazu Michała Rekuckiego w jednym z krakowskich domów aukcyjnych.

Dla gości muzealnego półwiecza były: szampan, tort i czas na pogwarki przy kameralnej muzyce. Multimedialną prezentację poświęconą historii i zbiorom Muzeum przygotował na tę okazję Gabriel Wolski.

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 25-06-2016, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1295 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE