RSS facebook
Dziś mamy: wtorek
- 22 października 2019 roku

295 dzień roku, 43 tydzień roku.
Wschód słońca: 7:10
Zachód słońca: 17:38

Imieniny obchodzą: Abercjusz, Filip, Halka, Kordelia, Kordula, Przybysława, Sewer

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 57
Akcja honorowego dawstwa się rozszerza - oprócz krwi teraz i szpik
Akcja honorowego dawstwa się rozszerza - oprócz krwi teraz i szpik
Fot. Anna Szopińska

REJON NOWOTARSKI. Z kilkunastoma przedstawicielami szkół średnich, instytucji i stowarzyszeń spotkali się aktywiści akcji honorowego krwiodawstwa na Podhalu. Była to okazja zarówno do wręczenia odznak tym, którzy oddali ponad 18 litrów tego daru życia, jak i do omówieni szczegółów technicznych i terminów akcji. Inicjatywy te wspierają i starostwa, i burmistrz.

Spotkanie odbyło się w nowotarskim Urzędzie Miasta. O słodkie co nieco zadbała firma Zbigniewa Steskala, ta sama, która funduje pakiety odżywcze dla krwiodawców przy kolejnych akcjach.

Główni bohaterowie tego spotkania to wszakże Marcin Grzymek, Szymon Kowalczyk Paweł Lorek, Ryszard Starostowicz i Andrzej Winiarczyk – wszyscy z Podhala. Odznaki „Honorowy Dawca Krwi" III stopnia czterem pierwszym przyznał im Zarząd Oddziału Okręgowego PCK w Krakowie, a w jego imieniu przypinał je tym panom do klap Andrzej Baziak – przewodniczący Zarządu Oddziału Rejonowego w Nowym Sączu. Andrzej Winiarczyk natomiast został uhonorowany Odznaką I stopnia, za oddanie 24 litrów. Z tych ludzi bierze przykład coraz większa rzesza młodzieży szkół średnich, spontanicznie i z przekonaniem decydując się na oddanie krwi.

Własnym przykładem – niestrudzenie propagując akcje krwiodawstwa - świeci także Mateusz Kapołka, założyciel i przewodniczący Koła IPA (International Police Association) Nowy Targ, odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za oddanie 25 litrów krwi; wielokrotnie nagradzany także za zasługi dla popularyzowania krwiodawstwa i pomoc w organizowaniu akcji. Towarzyszyła mu – jako „strona techniczna" – mgr Halina Czerwińska, pielęgniarka koordynująca Oddziału Terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Targu.

- Idea jest tak ważna, krwiodawcy są tak potrzebni, że nie trzeba wiele mówić – oświadczył obecny na spotkaniu burmistrz Marek Fryźlewicz, wdzięczny inicjatorom i propagatorom. – Myślę, że moglibyśmy wspomóc akcję, organizując za rok koncert charytatywny. Szkoła Muzyczna na pewno się włączy. Ze strony miasta pomoc będzie, jest też zakładka na stronie internetowej. Czujemy się zobowiązani tym bardziej, że w gronie krwiodawców są osoby bardzo zasłużone a pozostające w cieniu, nawet bez symbolicznego „dziękuję". Jako instytucja samorządowa chcemy doceniać krwiodawców, pokazywać ich, podziękować im choćby koncertem. Klimat ku temu jest dobry.

Podczas spotkania padł pomysł, by połączyć taki koncert z Dniem Wolontariusza.

Akcje krwiodawstwa na pewno będą organizowane przy okazji Jarmarku Podhalańskiego i Pikniku Lotniczego.

A Stowarzyszenie IPA, które wyraźnie przejęło na Podhalu inicjatywę propagowania honorowego krwiodawstwa, trafia do szkół także z pogadankami na tematy bezpieczeństwa, narkotykowych zagrożeń itd.

- ...żeby nie było dramatycznych incydentów ani tragedii – dodaje Mateusz Kapołka.

Teraz jednak po raz pierwszy inicjatorzy akcji wychodzą z akcją informacyjną mającą na celu stworzenie banku dawców szpiku kostnego.

Akcja honorowego krwiodawstwa – pierwszy raz włącznie z pobieraniem od chętnych próbek materiału genetycznego pod kątem dawstwa szpiku – odbędzie się jutro, we wtorek 25 lutego, w I LO im. S. Goszczyńskiego.

Szczegółowe informacje i kontakt z Klubem - przez stronę: ipa-kropla.com.pl

(Anna Szopińska)

Print Informacja z dnia 25-02-2014, opublikowana przez: Mariusz Foryt była czytana 1789 razy
Źródło: www.podhaleregion.pl więcej z tej kategorii (www.podhaleregion.pl)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE