RSS facebook
Dziś mamy: piątek
- 28 sierpnia 2015 roku

240 dzień roku, 35 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:49
Zachód słońca: 18:33

Imieniny obchodzą: Adelina, Aleksander, Aleksy, Augustyn, Patrycja, Sobiesław, Stronisław

Święto Lotnictwa

Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha

Nasze Osiągnięcia

SLE

ISO

Nagrody
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 660-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» inne miasta w internecie
» więcej o mieście
Miejska Biblioteka P
MOK
MCSIR
JP II Nowy Targ
Karta Dużej Rodziny
Album-Ocalic
Dz Urz Woj. Małop
NT Szlak Rowerowy
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
Euroregion Tatry
PPWSZ
Kropla IPA
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
UTW

Kanał informacyjny rss

Aktualnie stronę ogląda osób: 44
Odradza się boks w Nowym Targu
Odradza się boks w Nowym Targu
fot. Stefan Leśniowski

Stanisław Piłat - to nazwisko starszym sympatykom boksu w Nowym Targu sporo mówi. Czempion, o którym już za ży­cia krążyły legendy.

Jedną z nich była walka z amerykańskim pięściarzem, który rzekomo miał mieć w rękawicy podkowę. Jego "dyszle" były wprost zabój­cze. Od czasów Stanisława Piłata mnóstwo wody przepłynęło w Dunajcu. Boksu na Podhalu nie było, a przecież wielu twier­dziło, w tym brat wielkiego Zbigniewa Pietrzykowskiego, który próbował odrodzić sztukę pięściarstwa w stolicy Podhala, że górale ze swoim charakterem są stworzeni do tego sportu.

Tak samo twierdzą ludzie, którzy w ubiegłym roku powołali do życia sekcję bokserską w Sto­warzyszeniu Sportów Walki „Krokus" Nowy Targ. Młodzi lu­dzie od razu zapełnili jej szeregi. Do sekcji zapisują się nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi, którzy pragną utrzymać dobrą sylwetkę i kondycję. Mło­dych boks uczy respektu i sza­cunku dla innych, a także dla sa­mego siebie i pomaga zapano­wać nad sobą w sytuacjach ekstremalnych. Niektórym daje również ogromną satysfakcję, gdyż startują już w zawodach i odnoszą pierwsze sukcesy -mówi Rafał Pyzowski, trener. Taki sukces odniósł Wojciech Kościelak z Zaskala. Został stre­fowym mistrzem Polski w wa­dze półciężkiej (do 81 kg). W za­wodach, które rozgrywane były w Krakowie, góral z krwi i kości, w finałowej walce pokonał nowosądeczanina Bartłomieja Turka.

- Moja naturalna waga to 75 kg, ale pod Wawelem nie mia­łem w tej kategorii przeciwnika i przesunięto mnie o wagę wyżej - mówi. - Nie sprawiło mi to żadnych kłopotów. Walkę fina­łową wygrałem na punkty. W pierwszej rundzie zrobiłem rozpoznanie przeciwnika, a w drugiej przystąpiłem do frontalnego ataku. Starałem się uderzać seriami. Dobra praca nóg sprawiła, że moje ciosy do­chodziły celu, osłabiając rywala, jednocześnie schodziłem z linii ciosów, nie dając się trafić prze­ciwnikowi. Jego ciosy fruwały w powietrzu. W tym starciu za­akcentowałem swoją przewagę i w ostatniej rundzie starałem się ją utrzymać. Więcej, udało mi się nawet ją powiększyć. Nie wdawałem się w bijatyki, trzy­małem „gościa" na dystans.

Bokser z Zaskala stoczył 30 walk, z których 25 rozstrzygnął na swoją korzyść. Pięściarzem nie został z przypadku. - Smykałkę do boksu mam po ojcu, który boksował w BBTS Bielsko-Biała - wyjawia. - On mnie wciągnął w ten sport, on udzie­lał pierwszych wskazówek. Tre­nuję od 2003 roku, odkąd zaczą­łem się uczyć w liceum sporto­wym w Krakowie. Moją dewizą jest jak najwięcej trafiać, a naj­mniej dostawać.

Wojtek jest jednym z założy­cieli sekcji bokserskiej w No­wym Targu. - Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki - mówi. - Moim trene­rem jest Rafał Pyzowski. Sta­ramy się, by boks powrócił do łask na Podhalu. Materiał na dobrych fighterów jest. Po­trafią na ringu pokazać góralską zadziorność i nieustępliwość. W grupie ćwiczy 15 zawodni­ków, z których dwóch, trzech już zaczyna startować i mają predyspozycje do tego, by coś osiągnąć na ogólnopolskiej are­nie.

(Stefan Leśniowski)
Print Informacja z dnia 03-03-2010, była czytana 3470 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Lang. Polish Lang. Deutch Quality International 2013 Małopolskie Wektory Współpracy Rzeczpospolita Fair Play ISO ISO SLE