RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 23 kwietnia 2018 roku

113 dzień roku, 17 tydzień roku.
Wschód słońca: 5:33
Zachód słońca: 19:43

Imieniny obchodzą: Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard, Helena, Jerzy, Wojciech

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 118
Odradza się boks w Nowym Targu
Odradza się boks w Nowym Targu
fot. Stefan Leśniowski

Stanisław Piłat - to nazwisko starszym sympatykom boksu w Nowym Targu sporo mówi. Czempion, o którym już za ży­cia krążyły legendy.

Jedną z nich była walka z amerykańskim pięściarzem, który rzekomo miał mieć w rękawicy podkowę. Jego "dyszle" były wprost zabój­cze. Od czasów Stanisława Piłata mnóstwo wody przepłynęło w Dunajcu. Boksu na Podhalu nie było, a przecież wielu twier­dziło, w tym brat wielkiego Zbigniewa Pietrzykowskiego, który próbował odrodzić sztukę pięściarstwa w stolicy Podhala, że górale ze swoim charakterem są stworzeni do tego sportu.

Tak samo twierdzą ludzie, którzy w ubiegłym roku powołali do życia sekcję bokserską w Sto­warzyszeniu Sportów Walki „Krokus" Nowy Targ. Młodzi lu­dzie od razu zapełnili jej szeregi. Do sekcji zapisują się nie tylko młodzi ludzie, ale także starsi, którzy pragną utrzymać dobrą sylwetkę i kondycję. Mło­dych boks uczy respektu i sza­cunku dla innych, a także dla sa­mego siebie i pomaga zapano­wać nad sobą w sytuacjach ekstremalnych. Niektórym daje również ogromną satysfakcję, gdyż startują już w zawodach i odnoszą pierwsze sukcesy -mówi Rafał Pyzowski, trener. Taki sukces odniósł Wojciech Kościelak z Zaskala. Został stre­fowym mistrzem Polski w wa­dze półciężkiej (do 81 kg). W za­wodach, które rozgrywane były w Krakowie, góral z krwi i kości, w finałowej walce pokonał nowosądeczanina Bartłomieja Turka.

- Moja naturalna waga to 75 kg, ale pod Wawelem nie mia­łem w tej kategorii przeciwnika i przesunięto mnie o wagę wyżej - mówi. - Nie sprawiło mi to żadnych kłopotów. Walkę fina­łową wygrałem na punkty. W pierwszej rundzie zrobiłem rozpoznanie przeciwnika, a w drugiej przystąpiłem do frontalnego ataku. Starałem się uderzać seriami. Dobra praca nóg sprawiła, że moje ciosy do­chodziły celu, osłabiając rywala, jednocześnie schodziłem z linii ciosów, nie dając się trafić prze­ciwnikowi. Jego ciosy fruwały w powietrzu. W tym starciu za­akcentowałem swoją przewagę i w ostatniej rundzie starałem się ją utrzymać. Więcej, udało mi się nawet ją powiększyć. Nie wdawałem się w bijatyki, trzy­małem „gościa" na dystans.

Bokser z Zaskala stoczył 30 walk, z których 25 rozstrzygnął na swoją korzyść. Pięściarzem nie został z przypadku. - Smykałkę do boksu mam po ojcu, który boksował w BBTS Bielsko-Biała - wyjawia. - On mnie wciągnął w ten sport, on udzie­lał pierwszych wskazówek. Tre­nuję od 2003 roku, odkąd zaczą­łem się uczyć w liceum sporto­wym w Krakowie. Moją dewizą jest jak najwięcej trafiać, a naj­mniej dostawać.

Wojtek jest jednym z założy­cieli sekcji bokserskiej w No­wym Targu. - Treningi odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki - mówi. - Moim trene­rem jest Rafał Pyzowski. Sta­ramy się, by boks powrócił do łask na Podhalu. Materiał na dobrych fighterów jest. Po­trafią na ringu pokazać góralską zadziorność i nieustępliwość. W grupie ćwiczy 15 zawodni­ków, z których dwóch, trzech już zaczyna startować i mają predyspozycje do tego, by coś osiągnąć na ogólnopolskiej are­nie.

(Stefan Leśniowski)
Print Informacja z dnia 03-03-2010, była czytana 4417 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE