Dziś mamy: wtorek
- 21 kwietnia 2015 roku

111 dzień roku, 17 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:37
Zachód słońca: 18:39

Imieniny obchodzą: Addar, Anzelm, Bartosz, Drogomił, Feliks, Irydion, Konrad, Konrada, Selma

Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha

Nasze Osiągnięcia

SLE

ISO

Nagrody
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 660-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» inne miasta w internecie
» więcej o mieście
JP II Nowy Targ
Album-Ocalic
Karta Dużej Rodziny
Dz Urz Woj. Małop
NT Szlak Rowerowy
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
Euroregion Tatry
PPWSZ
Kropla IPA
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Aeroklub
UTW
NTvK
Fundacja im. A. Worw
Adopcja zwierząt
Wirtualny Sztetl

Kanał informacyjny rss

Aktualnie stronę ogląda osób: 58
Kryzys omija Nowy Targ

W czasach gdy polski rząd szuka skutecznej recepty na kryzys gospodarczy, a wiele firm działa na granicy bankructwa, Nowy Targ ma się coraz lepiej. Ofert pracy z każdym dniem przybywa, a i sami bezrobotni zakasali rękawy i poszli na staż bądź założyli własną działalność gospodarczą. Tym samym aż o 340 zmniejszyła się liczba osób bez pracy w porównaniu z końcem marca, kiedy to bez pracy pozostawało ponad 6 tys. osób. Czy kryzys opuścił Podhale?

Nie obserwujemy wzrostu bezrobocia spowodowanego kryzysem – cieszy się Maria Sendrowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu. Więcej ofert pracy to również zasługa samych bezrobotnych.

Fot: Krzysztof Stasik

Gastronomia i handel to branże,gdzie ofert pracy jest najwięcej

– Bardzo się uaktywnili, chętnie podejmują pracę w ramach subsydiowanego zatrudnienia oraz stażu pracy, a także zakładają własną działalność – dodaje szefowa nowotarskiego PUP.

W pośredniaku najwięcej ofert pracy można znaleźć w gastronomii i handlu. Kucharzy, kelnerów czy barmanów szukają głównie pracodawcy z Pienin. W Nowym Targu czy Rabce-Zdroju chętnie natomiast zatrudnią sprzedawców, a także przedstawicieli handlowych.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że początek tego roku raczej nie napawał optymizmem. Ofert pracy było jak na lekarstwo i stale rosła liczba bezrobotnych. Tylko w lutym do nowotarskiego urzędu pracy zgłosiło się o 400 osób więcej niż w styczniu. Na koniec marca stopa bezrobocia wynosiła już 9,6 proc.

– Nie mamy jeszcze aktualnych danych, ale nie ulega wątpliwości, że wynik będzie niższy – deklaruje Sendrowicz. Bezrobotni, a zwłaszcza młodzi ludzie, od kwietnia zaczęli chętniej korzystać z możliwości odbycia stażu. Ponad sto osób zdecydowało się na tego typu rozwiązanie, w tym Rafał Duda, 20-letni nowotarżanin.

– Jestem bardzo zadowolony. Przede wszystkim mam pracę, a przy okazji zbieram doświadczenie – mówi Duda, który od niedawna odbywa staż w zakładzie usługowym.

(Krzysztof Stasik)

 

Print Informacja z dnia 22-05-2009, była czytana 1524 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Lang. Polish Lang. Deutch Quality International 2013 Małopolskie Wektory Współpracy Rzeczpospolita Fair Play ISO ISO SLE