RSS facebook
Dziś mamy: wtorek
- 4 sierpnia 2015 roku

216 dzień roku, 32 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:15
Zachód słońca: 19:17

Imieniny obchodzą: Alfred, Arystarch, Dominik, Maria, Mironieg, Protazy

Burmistrz Miasta
mgr Grzegorz Watycha

Nasze Osiągnięcia

SLE

ISO

Nagrody
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 660-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» inne miasta w internecie
» więcej o mieście
Miejska Biblioteka P
MOK
MCSIR
JP II Nowy Targ
Karta Dużej Rodziny
Album-Ocalic
Dz Urz Woj. Małop
NT Szlak Rowerowy
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
Euroregion Tatry
PPWSZ
Kropla IPA
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Aeroklub
UTW
NTvK

Kanał informacyjny rss

Aktualnie stronę ogląda osób: 37
Kryzys omija Nowy Targ

W czasach gdy polski rząd szuka skutecznej recepty na kryzys gospodarczy, a wiele firm działa na granicy bankructwa, Nowy Targ ma się coraz lepiej. Ofert pracy z każdym dniem przybywa, a i sami bezrobotni zakasali rękawy i poszli na staż bądź założyli własną działalność gospodarczą. Tym samym aż o 340 zmniejszyła się liczba osób bez pracy w porównaniu z końcem marca, kiedy to bez pracy pozostawało ponad 6 tys. osób. Czy kryzys opuścił Podhale?

Nie obserwujemy wzrostu bezrobocia spowodowanego kryzysem – cieszy się Maria Sendrowicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu. Więcej ofert pracy to również zasługa samych bezrobotnych.

Fot: Krzysztof Stasik

Gastronomia i handel to branże,gdzie ofert pracy jest najwięcej

– Bardzo się uaktywnili, chętnie podejmują pracę w ramach subsydiowanego zatrudnienia oraz stażu pracy, a także zakładają własną działalność – dodaje szefowa nowotarskiego PUP.

W pośredniaku najwięcej ofert pracy można znaleźć w gastronomii i handlu. Kucharzy, kelnerów czy barmanów szukają głównie pracodawcy z Pienin. W Nowym Targu czy Rabce-Zdroju chętnie natomiast zatrudnią sprzedawców, a także przedstawicieli handlowych.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że początek tego roku raczej nie napawał optymizmem. Ofert pracy było jak na lekarstwo i stale rosła liczba bezrobotnych. Tylko w lutym do nowotarskiego urzędu pracy zgłosiło się o 400 osób więcej niż w styczniu. Na koniec marca stopa bezrobocia wynosiła już 9,6 proc.

– Nie mamy jeszcze aktualnych danych, ale nie ulega wątpliwości, że wynik będzie niższy – deklaruje Sendrowicz. Bezrobotni, a zwłaszcza młodzi ludzie, od kwietnia zaczęli chętniej korzystać z możliwości odbycia stażu. Ponad sto osób zdecydowało się na tego typu rozwiązanie, w tym Rafał Duda, 20-letni nowotarżanin.

– Jestem bardzo zadowolony. Przede wszystkim mam pracę, a przy okazji zbieram doświadczenie – mówi Duda, który od niedawna odbywa staż w zakładzie usługowym.

(Krzysztof Stasik)

 

Print Informacja z dnia 22-05-2009, była czytana 1543 razy
Źródło: Gazeta Krakowska więcej z tej kategorii (Gazeta Krakowska)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Lang. Polish Lang. Deutch Quality International 2013 Małopolskie Wektory Współpracy Rzeczpospolita Fair Play ISO ISO SLE