RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 24 czerwca 2018 roku

175 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Dan, Danisz, Danuta, Emilia, Jan, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 114
Docenieni, wdzięczni,wzruszeni

Było odświętnie, z orkiestrą dętą, pocztem sztandarowym, historyczną przemową przewodniczącego nowotarskiej Rady Miasta Lesława Mikołajskiego, flagami, kwiatami, spektaklem gimnazjalistow. Akademia w przeddzień Święta Niepodległości odbyła się w Miejskim Ośrodku Kultury i przyszło na nią sporo tych, którzy bywalcami roboczych sesji nie są...

Przyszli po to, żeby zobaczyć tegorocznych odznaczonych medalami "Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu" i statuetkami "Zasłużony dla sportu"; żeby wskoczyć na scenę z kwiatkiem i gratulacjami. Bo też są to osoby z różnych dziedzin życia i sztuki.

Odznaczeni medalem "Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu" (ze św. Katarzyną) - bez Zosi Kilanowicz, która odbierze medal w późniejszym terminie Fot. Anna Szopińska

Jedyna kobieta na tegorocznej liście odznaczonych to Zofia Kilanowicz, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, wokalistka uznana za najwybitniejszy polski sopran w wykonaniach utworów Karola Szymanowskiego i Henryka Góreckiego. Ma też na swoim koncie sukcesy międzynarodowe. Przez dziesięć lat była solistką Królewskiej Opery w Brukseli.

Partię Roksany w koncertowym wykonaniu "Króla Rogera" Szymanowskiego śpiewała w paryskim Theatre du Chaps-Elysees. Wiele nagrywała do Polskiego Radia i TVP, jest wykonawczynią w licznych nagraniach płytowych Mozarta, Chopina, Góreckiego.

Kolejną osobą uhonorowaną medalem jest doktor Wit Witosław Radwański, wieloletni ordynator oddziału chirurgii nowotarskiego szpitala, który prawie całe swoje życie zawodowe związał z Nowym Targiem, operował co najmniej dwa pokolenia Podhalan. Był radnym miejskim I i II kadencji, także radnym powiatowym. Od 1980 r. pozostaje członkiem NSZZ "Solidarność". W środowisku i w mieście uchodzi za autorytet medyczny i etyczny. Został już odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką "Za Zasługi dla Miasta Nowego Targu". Latem świętował 80-lecie swoich urodzin i 55-lecie pracy zawodowej.

Jest w gronie zasłużonych również aktor - Stanisław Jaskułka, absolwent krakowskiej PWST, wielokrotnie nagradzany za swoje role najpierw teatralne, potem filmowe (m.in. u Andrzeja Wajdy, Andrzeja Żuławskiego, Radosława Piwowarskiego, Sylwestra Chęcińskiego, Krzysztofa Kieślowskiego). Zna nowotarżanina polska publiczność także z wielu popularnych seriali. Na żywo słyszy go i widzi cały region co roku jako konferansjera na Jarmarku Podhalańskim.

Czwarty na liście tegorocznych odznaczonych to ks. dr Władysław Zarębczan rodem z Gronkowa - duszpasterz, wykładowca i dziennikarz, posiadacz dwóch doktoratów (z filozofii i teologii) zdobytych w Rzymie; przez dziesięć lat redaktor sekcji polskiej Radia Watykańskiego, pracownik Głównego Komitetu Roku Świętego w Watykanie, autor artykułów w prasie polskiej, polonijnej i włoskiej oraz książek i wydawnictw albumowych, inicjator i organizator Rekolekcji Podhalańskich w Rzymie.

Dwie instytucje uhonorowane medalem to Polski Komitet Pomocy Społecznej i Auto-Moto-Klub "Gorce" Nowy Targ. PKPS, który niedawno obchodził swoje 50-lecie, od pół wieku stoi społeczną pracą swoich członków (w większości członkiń), doświadczonych w niesieniu pomocy najbiedniejszym, najbardziej potrzebującym, bezradnym. Natomiast zawodnicy istniejącego od lat pięćdziesiątych AMK "Gorce" zdobyli 27 tytułów mistrza Polski. O ludziach i klubach rozsławiających Nowy Targ przez sport - wkrótce.

(asz)

Zasłużeni dla sportu Fot. Anna Szopińska

Print Informacja z dnia 12-11-2008, była czytana 1850 razy
Źródło: Dziennik Polski więcej z tej kategorii (Dziennik Polski)

Podobne wiadomości:

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE