RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 104
Odpowiedź na Interpelację
  Pan Paweł Liszka
Radny Rady MiastaNowy Targ
Znak: AiK. 0003.5.2018
Nowy Targ, 05.06.2018 r.
 

Sprawa: Odpowiedź na interpelację złożoną na Sesji Rady Miasta w dniu 28 maja 2018 r. w sprawie stosowania kostki brukowej niefazowanej oraz unikania nawierzchni z kostki granitowej o nierównej powierzchni w obecnie realizowanych i przyszłych inwestycjach drogowych.

Treść Interpelacji: Zwracam się z wnioskiem o wprowadzenie do obecnych i przyszłych inwestycji drogowych zaleceń, aby chodniki i ścieżki rowerowe lub ciągi pieszo-jezdne były wykonywane w oparciu o technologię zapewniająca gładkość nawierzchni. W szczególności chodzi o zastosowanie niefazowanej kostki brukowej lub unikanie stosowania kostki granitowej lub innej o nierównej powierzchni.

Wniosek jest umotywowany tym, że coraz powszechniejszym środkiem przemieszczania się po mieście są rolki, deskorolki i hulajnogi. Użytkowanie tego typu pojazdów na kostce fazowanej jest dalekie od komfortu, nie mówiąc już o kostce granitowej. Wykorzystanie takich środków komunikacji sprzyja zmniejszeniu ruchu samochodowego w mieście. Należy tak remontować ulice, aby czynić je przyjaznymi dla rolkarzy, deskarzy i użytkowników hulajnóg. Takie podejście do wygładzania nawierzchni jest widoczne w większych miastach Polski, m. in. w Krakowie. Z wypowiedzi użytkowników wynika, że jednym z istotnych czynników przy wyborze trasy jest rodzaj nawierzchni.

W tym kontekście chciałem zadać pytanie, czy budowany fragment obwodnicy od. Al. Tysiąclecia do ul. Waksmundzkiej będzie spełniał to wymaganie?

W odpowiedzi na Pana interpelację w sprawie stosowania kostki brukowej niefazowanej oraz unikania nawierzchni z kostki granitowej o nierównej powierzchni w obecnie realizowanych i przyszłych inwestycjach drogowych, uprzejmie informuję, że od początku bieżącego roku decyzją Burmistrza Miasta wprowadzono generalną zasadę stosowania do nawierzchni z kostki brukowej betonowej kostki niefazowanej. Utwardzenia terenu kostką granitową towarzyszą na ogół obiektom zabytkowym i w takich wypadkach muszą spełniać wymagania konserwatorskie, które nakazują ułożenie kostki granitowej
o nierównej powierzchni (np. przy budynku dworca kolejowego).

Obecnie kostka niefazowana będzie zastosowana na ponad kilometrowym odcinku rozbudowywanej drogi gminnej ulicy Grel na nawierzchnie chodników po obu stronach jezdni. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku budowanego fragmentu obwodnicy
od Al. Tysiąclecia do ul. Waksmundzkiej gdzie cała inwestycja obejmuje zakres drogi gminnej oraz wykonanie skrzyżowania typu rondo na drodze krajowej. GDDKiA jako zarządca dróg krajowych na dzień dzisiejszy stoi na stanowisku stosowania kostki fazowanej. Będą w tej sprawie prowadzone jeszcze rozmowy. Bez względu na ich ostateczny wynik w części obejmującej drogę gminną zastosowana będzie kostka niefazowana. Tym bardziej, że na ok. 70 m odcinku drogi obejmującym nasyp z murem oporowym (granica zakresu dróg gminnej i krajowej) po obu stronach jezdni będą wykonane chodniki o konstrukcji z litego betonu (kapa chodnikowa na murze oporowym) o nawierzchni epoksydowej.

Otrzymują:
1. Adresat.
2. Przewodniczący Rady Miasta – do wiadomości.
3. Sekretarz Miasta.
4. FPiI. a/a.

Wprowadził: Józef Bryś

Print

Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE