RSS facebook
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

eUrząd

ePUAP
Znajdź żłobek

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO9001:2015

#ekoLiderzy2018

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPUZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Pakiet dla średnich
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 93

Artyści związani z Nowym Targiem

Arnold Budzyński (1917 - 1995)

Od 1956 roku mieszkał w Nowym Targu. Po przejściu na emeryturę bez reszty oddał się malarstwu. W tym czasie trafił do Klubu Plastyka Amatora działającego w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu, w którym przez kilka lat pełnił funkcje prezesa. Jego prace były eksponowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Nowym Targu (Galeria BWA "Jatki", Ratusz, Miejski Ośrodek Kultury), w Zakopanem, Nowym Sączu, Jazowsku Częstochowie. Jego prace malarskie były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. W twórczości Andrzeja Budzyńskiego dominuje olejne malarstwo sztalugowe. Nastrojowe pejzaże utrzymane są w różnych odcieniach zieleni, żółci i brązu - świadomie nawiązują do tradycji romantycznej. Artysta chce przekazać odbiorcom to, co on widzi w otaczającym świecie. Jego ulubionym motywem był rozsłoneczniony często górski krajobraz polski.

Karol Kostur (1919 - 2000)

Trudna sytuacja rodzinna i warunki materialne zdecydowały, że już jako młody chłopak został robotnikiem budowlanym. Mimo ciężkiej pracy ukończył studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej. Interesował go otaczający świat, bogata podhalańska przyroda, majestat gór. Zbierał i poznawał zioła stając się autorytetem w zakresie medycyny ludowej. Z czasem wziął się za malowanie, które stało się pasją życia. W malarstwie odzwierciedla kolorową różnorodność swego otoczenia, ukazuje zajęcia, obyczaje, zabawy i codzienne obowiązki współziomków. Malował pejzaże miast i wiosek Podhala. Fascynowała go odmienność społeczności żydowskiej zamieszkującej teren byłej Galicji. W obrębie tej tematyki przedstawił charakterystyczne typy żydów, ich stroje, zwyczaje, architekturę. Jego prace były wielokrotnie eksponowane na Podhalu, w Krakowie a także w Berlinie i Londynie. Sporą ilość jego prac zgromadziło Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem i Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Duża ilość jego prac znajduje się w zbiorach prywatnych w kraju i poza jego granicami. W konkursach i przeglądach twórczości amatorów plastyków otrzymał szereg nagród.

Antoni Krzystyniak (1914 - 1994)

Od młodości miał zamiłowanie do rysowania, modelowania a także haftu. Dopiero po przejściu na emeryturę zaczął oddawać się malarstwu. Członek Klubu Plastyków Amatorów "Wizja", działającego przy nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury. Tematyka jego obrazów jest związana z Nowym Targiem i Podhalem. Maluje miasto, jego ulice, ciekawsze obiekty. Fascynuje go bogata górska przyroda, krajobraz Tatr, Gorców i Pienin. Zapamiętane z ulubionych wędrówek obrazy przelewa na karton lub płytę pilśniową dokumentując stare kapliczki, szałasy, życie na polanie, barwne góralskie obyczaje. Interpretuje malarsko ważniejsze fakty z historii podhala oraz bogaty świat tutejszych legend. Jego prace tchną miłością do rodzinnej ziemi, do ludzi, do piękna. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień dla malarzy nieprofesjonalnych. W rodzinnym domu, a także w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu znajduje się bogata galeria jego dorobku.

Marian Gromada (ur. 1958 roku w Ostrowsku)

Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenera w Zakopanem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni rzeźby prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. Jego stała wystawa dzieł eksponowana jest w Galerii Muzeum Tatrzańskiego przy Dworze Tetmajerów w Łopusznej. W 1994 roku otrzymał nagrodę im. Św. Brata Alberta w dziedzinie malarstwa sakralnego. Swoje prace eksponował na 23 wystawach indywidualnych i wielu wystawach zbiorowych.

Stanisław Kuskowski (1941 - 1995)

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskał dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej - Cybisowej. W Nowym Targu mieszkał od 1966 roku. Był nauczycielem rysunku w Technikum Skórzanym i w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Targu. Dwukrotnie otrzymał stypendium ministra kultury i sztuki. Wielokrotnie był jurorem w ogólnopolskich konkursach plastycznych. Otrzymywał liczne nagrody, odznaki, dyplomy za twórczość plastyczną, działalność kulturalną i upowszechnianie kultury. Prace Stanisława Kuskowskiego można oglądać w zbiorach muzealnych tj. Muzeum Narodowym w Krakowie, Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowym w Radomiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Pomorza w Koszalinie, w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki, w biurach wystaw artystycznych w całym kraju, w kolekcjach instytucji i prywatnych w kraju i za granicą. Uczestniczył prawie w siedemdziesięciu wystawach zbiorowych.

Józef Mroszczak (1910 - 1975)

Urodził się w Nowym Targu, zmarł w Warszawie. Studiował w Krakowskiej ASP, potem Konstgewerbeschule w Wiedniu. Okupację spędził w Nowym Targu na Kowańcu, prowadząc z żoną Janiną Schabenbeck, dom otwarty dla ludzi sztuki. Uczył wtedy rysunku i reklamy w nowotarskiej Szkole Handlowej. Po wojnie przeniósł się do Katowic a potem do Warszawy. Od roku 1952 prowadził katedrę Grafiki użytkowej w stołecznej ASP, gdzie przez wiele lat był dziekanem Wydziału Grafiki - zdobywa tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał też w Austrii, Niemczech, Belgii, Holandii i we Włoszech. Mroszczak tworzył głównie plakaty, ale był również ilustratorem książek, projektantem wielu wystaw i targów. Konkurował z luminarzami światowej grafiki na wystawach w Paryżu, Mediolanie, Sztokholmie, Barcelonie i innych miastach Europy. Indywidualne wystawy miał w Warszawie, Wiedniu, Essen, Londynie i Berlinie. Autor książek o polskiej sztuce plakatu, stał się również inicjatorem i współorganizatorem pierwszego na świecie Muzeum Plakatu. Zmarł tuż po powrocie z Paryża, gdzie zdobył pierwszą nagrodę UNESCO.

Janina Marcińczak-Maślankowa

Urodziła się i mieszka w Nowym Targu. Maluje na szkle, należy do Klubu Plastyka Amatora "Wizja" przy nowotarskim Miejskim Ośrodku Kultury. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Prace Pani Janiny posiadają własną manierę malarską, rozbudowaną, poprawnie skomponowaną o szerokiej gamie kolorystycznej. Jej ulubionymi tematami są sceny Maryjne. Artystka tematy czerpie z ikonografii chrześcijańskiej, Pisma Świętego, znanych przedstawień ikonograficznych - przetwarza je we własny sposób i ubogaca kompozycjami kwiatowymi. Można śmiało stwierdzić, że Pani Janina Maślankowa malarstwo na szkle uprawia profesjonalnie na dobrym poziomie artystycznym.

Katalog prac Janiny Marcińczak-Maślankowej

Ludwik Gołąb (1917 - 2006)

Uczył się w Krakowie. Na stałe w Nowym Targu zamieszkał w 1949 roku, wykonywał pracę księgowego w Spółdzielni "Praca i Pokój" w Krakowie, w przedsiębiorstwie państwowym w Szaflarach. Następnie pracował na stanowiskach kierowniczych w Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego i w Oddziale Banku PKO S.A. w Nowym Targu. Pierwszą pracę w zawodzie nauczyciela podjął w Liceum Handlowym w Nowym Targu. Następnie był nauczycielem w Zasadniczej Szkole Skórzanej dla Pracujących przy NZPS "Podhale".

W wolnych chwilach spacerował po całym Beskidzie od Żywca po Krynicę. Po drodze napotykał dziesiątki kapliczek z setkami świątków, które na ogół były w żałosnym stanie. Pan Ludwik zabierał je do domu, odnawiał i odnosił z powrotem na miejsce - niestety odnowione, odmalowane przywłaszczali sobie przechodni amatorzy sztuki. Właśnie wtedy Pan Gołąb zaczął tworzyć świątki w drewnie. Następnie jego zainteresowanie wzbudziły tworzywa ceramiczne, malarstwo na desce i szkle. Na ogólnopolskich konkursach zaczął zbierać nagrody.

Od 1957 roku prowadził zespół kukiełkowy przy Zakładowym Domu Kultury NZPS.

Był twórcą teatrzyku kukiełkowego "Bacówka" przy Klubie Robotniczym NZPS "Podhale". Prowadzony przez Ludwika Gołąba teatr lalek w roku 1964 został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych na festiwalu w Puławach, a następnie w Łodzi w 1967 roku odznaczony na festiwalu Teatrów Lalkowych CRZZ. W 1969 roku zespół został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Pradze, a 25 grudnia 1969 roku wystąpił w ogólnopolskim programie telewizyjnym "Szopka góralska". Jego zespół w 1970 roku zdobył I miejsce na Centralnym Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych w Olecku, w 1972 uzyskał wyróżnienie Zarządu Głównego Związku Zawodowego za wybitne osiągnięcia w rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego. Za swą pracę i działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką Centralnej Rady Związku Zawodowego, odznaczeniem "Zasłużony dla Województwa Krakowskiego", "Zasłużony dla Ziemi Nowotarskiej" oraz złotą odznaką Ministra Przemysłu Lekkiego.

Nakładem Burmistrza Miasta Nowy Targ w roku 2011 ukazała się publikacja pt. "Wspomnienie o wielobarwnym ptaku" prezentująca życie i twórczość nowotarskiego artysty.

Promocja książki odbyła się w piątą rocznicę śmierci Ludwika Gołąba podczas wystawy Jego prac w Galerii Sztuki "Jatki" w Nowym Targu.

GALERIA PRAC Ludwika Gołąba Fot. Robert Szcząchor 

 

Michał Batkiewicz

Uzyskał Dyplom w Akademii Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby w Krakowie w 1984 roku. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Jest autorem dużych realizacji rzeźbiarskich - głównie sakralnych. Wykonał między innymi replikę 1/3 ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie, dla kościoła Świętego Jana Kantego w Chicago (czas powstawania repliki 8 lat), projekt i realizacje drewnianego kościoła w miejscowości Lawton w stanie Michigan USA. Ostanie ważniejsze wystawy to: Harderwejk Stadsmuseum w Holandii, Mercedes Benz Center w Kolonii, Niemcy, Bonn, Niemcy

Joanna Borowicz

Urodzona w 1974 roku w Nowym Targu. Uzyskała dyplom w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby w 1999 roku. Dyplom na Wydziale Architektury i Sztuki Sakralnej PAT w Krakowie - 2001 rok. Realizacja prac rzeźbiarskich m.in. dla Katedry w Białymstoku, Parku Tatrzańskiego w Smokowcu na Słowacji i medali okolicznościowych m.in: "Krajobraz Górski" im. Sunderlanda. W roku 2003 - udział w plenerze z cyklu "Artyści Tatrom" w Smokowcu (Słowacja). W 2004 roku indywidualna wystawa prac w MBWA "Jatki" w Nowym Targu oraz w MBWA w Krynicy. W 2006 roku udział w Międzynarodowym Plenerze Malarskim w Krynicy - Zdroju. Uczestniczy w zbiorowych wystawach nowotarskich artystów, związanych z galerią MBWA "Jatki".

Jan Chodorowicz

W 2001 roku rozpoczął studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. W latach 2002 - 2007 studia na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - uzyskał dyplom w pracowni Konserwacji Rzeźby Kamiennej, Stiuku i Ceramiki u profesora Ireneusza Płuski.

W trakcie studiów pracował m.in. przy konserwacji wawelskich, renesansowych detali architektonicznych, które następnie trafiły do Lapidarium. W 2005 roku współuczestniczył w pracach konserwatorskich na Cmentarzu Orląt Lwowskich oraz w Kolegiacie św. Wawrzyńca w Żółkwi na Ukrainie. W 2006 roku pomagając przygotować wystawę obrazów Fryderyka Pautscha w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, pracował przy ich konserwacji. Od 2003 roku wykonuje renowacji zabytkowych nagrobków w Nowym Targu. Interesuje się wieloma dziedzinami sztuki, w szczególności malarstwem i grafiką. W wolnych chwilach maluje. Ikona wykonana w tradycyjnej technice bizantyjsko - ruskiej, tempera jajowa na desce.

Aleksandra Małgorzata Dudzińska - Kraskiewicz

Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na wydziale malarstwa u prof. Czesława Rzeplińskiego i tkaniny u prof. Stefana Gałkowskiego. Dyplom w 1963 roku. Uprawia twórczość w zakresie tkaniny artystycznej (gobeliny) i malarstwa.

Wystawy indywidualne m.in.: Wystawa Tkaniny Artystycznej w Galerii Przyjaciół Sztuk Pięknych "Pałacyk" - Warszawa 1957, Wystawa Tkaniny Artystycznej w Follo Folkehogskole - Vestby, Norwegia 1977, Wystawa "Gobeliny, Obrazy olejne i Gwasze" w Ośrodku Kultury Polskiej - Lipsk, Niemcy 1988, Wystawa "Malarstwo" w Galerii MBWA "Jatki" - Nowy Targ 2003, Wystawa "Malarstwo" w Galerii "Cepelia" - Kraków 2004.

Udział w licznych wystawach zbiorowych za granicą, między innymi w Kanadzie, USA, Norwegii; a także w Polsce w Warszawie, Krakowie, w większości Prezentacji Nowotarskich i wielu innych miastach. Stosując różne techniki stara się pokazywać problemy związane z istnieniem człowieka na świecie, jego kontaktami z naturą i innymi ludźmi. W jego pracach bardzo ważną rolę odgrywają symbolika i kolor.

Anna Dziubas

Urodzona w 1963 roku w Nowym Targu, absolwentka tutejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego. W roku 1988 obroniła dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz krakowskiej ASP. Od momentu powstania związana z nowotarską Galerią MBWA "Jatki" - obecny kierownik tej placówki. Tworzy obrazy olejne, pastele i posługuje się techniką mieszaną, tworzy mozaiki witrażowe i witraże. Uczestniczy w wystawach środowiska nowotarskiego - Prezentacje Nowotarskie i zakopiańskiego oddziału ZPAP.

Ostatnie ważniejsze wystawy to: Artyści polscy - Ferentino (Włochy) - 2006, Poplenerowa wystawa "Mąchocice" - Scholasteria - BWA Kielce, MBWA U "Jaksy w Miechowie", Willa Lande - Kimito (Finlandia) - 2007, Arte luogo natura - Altari - Rzym (Włochy), "Sztuka Podhalańska - dalej" - Miekska Galeria Sztuki im. Wł. Hr. Zamoyskiego w Zakopanem.

Wiesława Kazuś - Tylek

Urodzona na Polesiu, studia ukończyła w Instytucie Artystycznym Wydziału Pedagogiki i Psychologii na UMCS w Lublinie. Studiowała pod kierunkiem artystów plastyków: M. Snocha, M. Stelmasika, A. Inścińskiego i M. Witlermana - dyplom 1978 r. W latach 1979 do 1981 pracowała jako asystent w Zakładzie Rysunku Odręcznego Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, a także w Zakładzie jako starszy wykładowca. Była również nauczycielem historii sztuki w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Po powrocie do Nowego Targu uczyła w Młodzieżowym Domu Kultury i Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym. Jest Członkiem ZPAP. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych, zorganizowała sześć wystaw indywidualnych.

Ewa Kuraś (ur. 1976r)

Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenera w Zakopanem, a następnie Szkołę Projektowania Ubioru w Krakowie, oraz Instytut Sztuki AP w Krakowie. W roku 2002 - stypendium Socratesa w Akadaemi Sztuk Pięknych w Barcelonie (Hiszpania). W latach 2004 - 2007 studia w Akademii Sztuk Pięknych im. Gerrita Rietvelda w Amsterdamie (Holandia). Brała udział w wystawach zbiorowych w Krakowie - Art. Gallery (2001), Nowym Targu - Galeria MBWA "Jatki" , Amsterdamie - Galeria "Pact" (2006) - Oude Kerk, GRA (2007).

Bartłomiej Kurzeja (ur. 1975r.)

Urodzony w Ostrowsku koło Nowego Targu. W latach 1989 - 1995 uczęszczał do PLSP im. A. Kenera w Zakopanem, które ukończył z wyróżnieniem. W latach 1997 - 2002 studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów: St. Kulona i J. Sienickiego, dyplom u prof. P. Gawrona. W 1997 roku przebywał na naukowym stypendium w Mastricht w Holandii. Jego prace znajdują się w zbiorach Państwowej Akademii Nauk w Warszawie, Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Uczestnik wielu wystaw:

2001 rok - "Medalierstwo polskie lat dziewięćdziesiątych" we Wrocławiu,

2002 rok - "Homo Qvadratus Ostroviensis" w Ostrowcu Świętokrzyskim, "125 lat szkoły im. A. Kenera" w Zakopanem,

2003 rok - "Pracownia - wystawa prac prof. J. Sienickiego i jego studentów" w Łowiczu,

2006 rok - wystawa indywidualna w Galerii MBWA "Jatki", Nowy Targ.

Autor m.in. statuetki L. Sempolińskiego - nagrody Związku Artystów Scen Polskich oraz statuetki M. Kołodyńskiego - nagrody dla młodych, wyróżniających się ludzi.

Leszek Pustówka (ur. 1955r.)

Urodzony w Nowym Targu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz. Twórczość w zakresie malarstwa, rysunku, fotografii oraz projektowania wnętrz. Brał udział w wystawach zbiorowych: 1986 Galeria "Signum" - Nowy Targ, 1989 Galeria Muzeum Tatrzańskiego "Dwór w Łopusznej". Od 1991 roku uczestniczy w zbiorowych wystawach nowotarskich artystów, związanych z Galerią MBWA "Jatki" (Nowy Targ, Nowy Sącz, Miechów, Willa Franca, Roverbella, Bratysława, Kieżmark, Poprad, Krynica, Olkusz, Częstochowa, Piotrków Trybunalski, Zduńska Wola, Włocławek, Kielce, Zakopane, Przemyśl).

Marcin Stawicki (ur. 1963)

Absolwent Liceum Plastycznego w Warszawie. W 1993 roku ukończył Instytut Sztuki przy WSP w Krakowie. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Romualda Oramusa i prof. Stanisława Sobolewskiego. Od 1989 roku na stałe związany z Nowym Targiem. W latach 90-tych współorganizował Spotkania Muzyków Chrześcijan "Ludźmierz". Zajmuje się malarstwem, muzyką i fotografią artystyczną. Prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu. Brał udział w wystawach w Nowym Targu i Krakowie.

Urszula Michorczyk (ur. 1969r.)

Urodzona w Zakopanem. Uczyła się w PLSP w Zakopanem w latach 1985 - 1989. Następnie w roku 1996 ukończyła studia - wychowanie plastyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach - filia w Cieszynie, na Wydziale Rzeźby u prof. Jerzego Fobera. Pracuje jako nauczyciel dyplomowany w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu i w Gimnazjum w Pyzówce. Współreżyseruje i bierze udział w spektaklach teatralnych. Brała udział w wystawach: "Prezentacje Nowotarskie" w Galerii MBWA "Jatki" w roku 1998, w 2003 roku udział w wystawie malarstwa, rysunku i fotografii w MOK w Nowym Targu. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i scenografią.

Wanda Stojanowska - Zelek

Absolwentka dwóch artystycznych wrocławskich szkół: Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych i Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych - obecnie Akademii Sztuk Pięknych. Studiowała na Wydziale Projektowania Plastycznego ze specjalnością Architektury Wnętrz, gdzie w 1976 roku uzyskała dyplom.

Obecnie uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek, a jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka w Nowym Targu.

Sławosz Smoleń (ur. 1969r.)

Urodzony w Limanowej. Ukończył PLSP im. A. Kenara w Zakopanem, następnie studia na krakowskiej ASP - dyplom w 1997. Swoje prace wystawiał z Grupą Krakowską w cyklu "Profesorowie i Uczniowie", brał udział w wystawach środowiska nowotarskiego (Prezentacje Nowotarskie) i w wystawach ZPAP (środowisko zakopiańskie). Zafascynowany przyrodą, inspiracje do twórczości czerpie z jej obserwowania.

Wiktor Gutowski (1884 - 1971)

Urodzony w Gronowej, zmarł w Nowej Hucie. Ukończył krakowską ASP i ASP w Wiedniu, a także studiował w warszawskiej Szkole Rysunku. Obrazy wystawiał od 1908 roku najczęściej we Lwowie i Krakowie. Walczył o niepodległość Polski w legionach J. Piłsudskiego, w 1918 roku bronił Lwowa. Na jego płótnach najpierw dominowała tematyka batalistyczna, legionowa. W 1920 roku został nauczycielem w nowotarskim Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego i od tego momentu zaczął malować miasto - ulice, zabytkowe domy, urocze zakątki. W polskim budownictwie chciał upowszechnić styl podhalański. Prace jego uczniów wystawiane były w Muzeum Przemysłowym w Krakowie. Po wybuchu II wojny został aresztowany przez gestapo - trzy miesiące spędził w zakopiańskiej katowni "Palace". Po wojnie kontynuował pracę w Gimnazjum - uczył rysunków i robót ręcznych. W latach pięćdziesiątych przeszedł na emeryturę - resztę życia spędził w Nowej Hucie.

Michał Rekucki (1884 - 1971)

Ukończył Gimnazjum w Nowym Sączu - już wtedy objawiał talent portrecisty. Studiował na wydziale budownictwa Szkoły Politechnicznej we Lwowie, cały czas malując. Ukończył również studia na wydziale filozoficznym UJ i w ASP. Był uczniem Józefa Mehoffera i Wojciecha Weissa - obrazy przez nich nadzorowane przyniosły mu srebrne medale. Po studiach tajemnice malarstwa zgłębiał w Paryżu. Swoje prace wystawiał we Lwowie i Warszawie. Na konkursie w Krakowie w 1914 roku został nagrodzony za obraz "Madonna" - wyjeżdża do Paryża. Po wybuchu I wojny został powołany do armii austriackiej i wysłany na front wschodni - trafia do rosyjskiej niewoli. Siedem lat przebywał w obozie jenieckim na Syberii a potem w Krasnojarsku. Do Nowego Targu wrócił w 1921 roku przywożąc kilka syberyjskich płócien. Portretował górali, malował sceny z ich życia, oraz tatrzańskie i podhalańskie pejzaże. Lata 1924 - 1939 spędził głównie w USA w Chicago i Pensylwanii - portretuje dostojników kościelnych i rodziny fabrykantów. Współtwórca Polsko - Amerykańskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, działacz Związku Podhalańskiego. Razem ze Stanisławem Marcinowem wykonał pomnik Władysława Orkana w Nowym Targu. Podczas II wojny przebywa w Chicago, tam portretuje m. in. Wł. Sikorskiego i I. Paderewskiego. Do Polski powrócił w 1959 roku. Ostatnie lata spędza w Krakowie - malując. Spoczął na nowotarskim cmentarzu.

Leon Lewkowicz (1888 - 1950)

Urodzony w Rawie Mazowieckiej. W latach 1913 - 1920 odbył studia malarskie w krakowskiej ASP, pod kierunkiem Teodora Axentowicza, gdzie uczył się rysunku i grafiki u Leona Wyczółkowskiego. W okresie międzywojennym mieszkał w Krakowie, gdzie miał swoją pracownię na Kazimierzu i był związany z krakowskim kręgiem malarzy żydowskich. W tym czasie bywał i tworzył w Nowym Targu, brał udział w życiu artystycznym miasta. Malował głównie olejne portrety. Tematycznie jego malarstwo związane było ze środowiskiem żydowskim. Portretował również Cyganów.

Wystawiał swoje prace w krakowskim Pałacu Sztuki TPSP, we lwowskim TPSP, oraz razem z miejscowymi artystami w nowotarskim "Sokole". Jego dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Obrazy te na aukcjach zyskują coraz wyższe notowania.

Anna Dobrzańska (1890 - 1979)

Urodzona na Podolu, zmarła w Nowym Targu. Studia artystyczne odbyła w czasie wojny i w latach następnych w Artystycznej Szkole Stroganowych w Moskwie oraz w Petersburgu w Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźby wystawiała w Rosji, Moskwie, Petersburgu i w Kijowie. W czasie repatryjacji Polaków z Rosji przejeżdża do Polski, najpierw osiada w Krakowie, potem w Nowym Targu. Jej Rzeźby wystawiane są w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie i w CBWA w Zakopanem, zakupywane m.in. przez Muzeum w Majdanku, Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Stanisław Marcinów (1901 - 1980)

Urodził się na Ukrainiew Darachowie. Z Nowym Targiem związany od wybuchu I wojny światowej. Ukończył studia w Politechnice Lwowskiej, potem w Krakowskiej ASP na Wydziale Rzeźby w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Scenograf w krakowskim teatrze "Gong".

W 1993 ożenił się z Janiną Rajską, córką burmistrza Nowego Targu, Józefa Rajskiego. Wykonał pomnik Adama Mickiewicza, który został umieszczony w parku miejskim, oraz tablicę upamiętniającą 10-lecie "cudu nad Wisłą", która zawisła na frontowej ścianie ratusza. Wygrał konkurs na projekt pomnika Władysława Orkana, który wykonał w latach 1932 - 1933. Monument początkowo znajdował się na placu Słowackiego, następnie rozebrany z nakazu okupanta - od 1950 roku stoi na rynku przed ratuszem. Podczas okupacji artysta poszukiwany był przez gestapo - ukrywał się w Krościenku i Krakowie. Po wojnie mieszkał na Śląsku, był wykładowcą w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Tworzył wtedy rzeźby typowe dla socrealizmu. Po przeniesieniu się do Warszawy w 1952 roku - związał się z Wydziałem Rzeźby stołecznej ASP - uzyskał tytuł docenta. Spoczywa na cmentarzu wilanowskim.

Mieczysław Szopiński (1902-1975)

Urodził się w Nowym Targu. Przed wojną ukończył w Krakowie Państwową Szkołę Przemysłu Artystycznego, oraz Akademię Sztuk Pięknych - po wojnie. Był uczniem prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. Jego olejne obrazy, utrzymane w konwencji realistycznej, wystawiane były w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji i w Anglii. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych. W latach 1931 - 1939 pracował jako nauczyciel w Państwowej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem. W roku 1945 osiadł w Nowym Targu - najpierw zatrudniony w Spółdzielni "CPLiA", potem w technikum Przemysłu Skórzanego. Sprawował artystyczny nadzór nad produkcją kilimów - wiele z nich do dziś zdobi ściany urzędów.

Malowaniu poświęcał wolne chwile. Z pasją utrwalał dziś już zmienione zabytki i zakątki miasta. Spoczywa na nowotarskim cmentarzu.

Zofia Dudzińska (1908 - 2000)

Nestorka nowotarskiego środowiska plastycznego i komisarz jubileuszowej wystawy "Artyści nowotarscy". W roku 1934 uzyskała dyplom z Grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Do wybuchu II wojny zajmuje się portretem. Podczas okupacji związana z tajnym nauczaniem. Tworząc w konwencji realistycznej, posługuje się wieloma technikami: pastel, olej, akwarela. W roku 1933 otrzymała drugą nagrodę w konkursie na Kalendarz Krakowa. W latach 1957, 1958 wystawiała w zakopiańskiej Galerii CBWA, oraz rewie mody w nowotarskiej restauracji "Podhalanka". W roku 1980 - retrospektywna wystawa w nowotarskim ratuszu. Brała udział w pięciu edycjach "Prezentacji Nowotarskich", w wystawie zbiorowej we Włoszech i w wystawie z okazji 90 - lecia nowotarskiego Gimnazjum - Liceum "Profesorowie i Uczniowie". Swoje prace, razem z dziełami wnuczki prezentowała na "Wystawie malarstwa i rysunku" - Zofia Dudzińska, Joanna Dudzińska w roku 1995 w Galerii BWA "Jatki".

Marianna Beleć-Kuskowska

Urodzona w Bliżycach (byłe woj. częstochowskie). Studiowała w ASP. Dyplom w 1965 roku na Wydziale Grafiki i Malarstwa, w pracowni Konrada Srzednickiego i prof. Emila Kchy. W latach 1966 - 76 pracowała w NZPS "Podhale" na stanowisku projektanta-plastyka. Tworzyła obrazy o wysokich walorach estetycznych, po trosze nadrealistyczne, bliskie sennym wizjom, pełne liryzmu i bogate w swej symbolicznej warstwie. Mistrzyni laserunku - osiągała niezwykłą świetlistość barw. Wystawy indywidualne, udział w prestiżowych ogólnopolskich konkursach i wystawach, m.in. w Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa Konkursu im. J. Spychalskiego, Ogólnopolskiej Wystawie 400 dzieł na 400 - lecie Zakopanego", "Salon Marcowy", otrzymała I nagrodę w dziedzinie malarstwa w Galerii BWA w Zakopanem. Na wystawie Miniatura w Malarstwie Polskim. Jej obrazy prezentowane były w Wiedniu, Budapeszcie, oglądano je także w Bordeaux, Bayonne i Norymberdze.

Elżbieta Nałęcz-Kęszycka

Absolwentka krakowskiej ASP. Ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki - Studium Tkaniny Artystycznej. Wyszła z pracowni prof. Stefana Gałkowskiego, mieszka i tworzy w Nowym Targu. Jej dziełem są wykonywane własnymi technikami gobeliny i tkaniny o oryginalnych kształtach. W kompozycjach z różnych materiałów artystka zaskakuje zestawieniami, zadziwia bogactwem tworzywa i wysmakowaną kolorystyką. Często w tkaninę wkomponowuje zwyczajne przedmioty, zmieniając ich funkcję. Artystka zajmuje się też malarstwem i projektowaniem. Od 1969 roku swoje prace prezentowała w galeriach Warszawy, Bydgoszczy, Nowego Targu, Nowego Sącza, Łodzi i najczęściej w Zakopanem.

Grzegorz Szelpuk

Studia rozpoczął w krakowskiej ASP, a ukończył w Warszawie. Uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Wnętrz w roku 1975. Uczestniczył w zbiorowych wystawach. Zajmuje się architekturą wnętrz i grafiką użytkową.

Marek Kossowski

Urodził się w 1953r w Warszawie, mieszka i tworzy w Nowym Targu. Studiował na krakowskiej ASP na Wydziale Malarstwa. Dyplom uzyskał w 1979 roku w Katedrze Tkaniny Artystycznej. Jest autorem tkanin o wysokich artystycznych i kompozycyjnych - collage'y gobelinów, tkanin wykonywanych w technikach mieszanych. Organizował wystawy indywidualne, a także uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych tj.: m.in. Tkanina Polska, Międzynarodowe Biennale Miniatury, Ogólnopolskie Biennale "Sztuka wobec Sacrum, Mała Forma Tkacka, Polska Miniatura Tkacka, Plener tkacki i wystawa. Jego prace trafiały do wielu kolekcji prywatnych w kraju i za granicą.

Janusz Słowakiewicz (ur. 1957r.)

Urodzony w Nowym Targu. Uzyskał dyplom na krakowskiej ASP w roku 1985. Zajmuje się grafiką użytkową, architekturą wnętrz, kompozycją przestrzenną oraz malarstwem. Projektował wnętrze galerii BWA "Jatki" w Nowym Targu. Brał udział w wystawach zbiorowych i zaprezentował swoje prace na jednej wystawie indywidualnej.

Maria Mrożek

Absolwentka PLSP im. A. Kenara w Zakopanem i Akademii Pedagogicznej w Krakowie - Wydział Plastyczny. Pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Nowym Targu, prowadząc pracownię graficzną.

Udział w wystawach: 1989 - wystawa zbiorowa - Dom Nauczyciela w Nowym Targu. W latach 1990 - 1994 - udział w wystawach zbiorowych - Galeria "Zejście" - Kraków, 1994 - 1995 - udział w Prezentacjach Nowotarskich MBWA "Jatki" - Nowy Targ, 2002 - nagroda w konkursie na exlibris Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Sączu, 2002 - udział w Jubileuszowej Wystawie 125 PLSP im. A. Kenara w Zakopanem - Miejska Galeria Sztuki - Zakopane, 2002 - udział w wystawie zbiorowej - Galeria Dom Kultury "Podgórze" - Kraków, 2003 - wystawa zbiorowa - Centrum Sztuki Współczesnej "SOLVAY" w Krakowie.

Marcin Ozorowski (ur. 1960r.)

Absolwent PSP w Tarnowie oraz Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zajmuje się grafiką artystyczną, reklamową, edycyjną, projektową i malarstwem.

Zrealizował 8 wystaw indywidualnych oraz uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Między innymi w Redeformwald w Niemczech. Jest laureatem III Nagrody na III Ogólnopolskiej Wystawie Pasteli w Nowym Sączu - rok 1991.

W latach 1991 – 1992 kierownik Galerii BWA „Jatki” w Nowym Targu.

Piotr Timofiejczyk (ur. 1970)

Urodzony 1.06.1970 w Nowym Targu - absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom Wydziału Grafiki – pracownia form reklamowych prof. W. Skulicza w 1995 roku. Zajmuje się grafiką reklamową, edycyjną i projektową, malarstwem i technikami fotograficznymi. Prace w rękach prywatnych na wszystkich kontynentach - w europie głównie w Niemczech. Wystawy zbiorowe 1992-2000 (Kępno, Kraków, Lubin (cuprum), Myślenice, Kieżmarok. Corocznie w konfrontacjach środowiskowych. Prezentacje w Nowym Targu. w 1999 m. in. w festiwalu grafiki Clujnapoca (Rumunia) w 2000 w festiwalu szt. graficznych – Cheju (Korea pd.) Directory of Print 2000/org przez międzynarodowe triennale grafiki w Krakowie, w 2001 przegląd grafiki komputerowej – Przemyśl. W 2003 wystawił w Ulm - Niemcy.

Aneta Tworek

Urodzona w Nowy Targu. Absolwentka PLSP im. A. Kenara w Zakopanem. W roku 2001 uzyskała dyplom z malarstwa w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Równocześnie uzyskała dyplom na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uprawia malarstwo i fotografię. Pracuje jako nauczyciel sztuki w gimnazjum.

Brała udział w wielu wystawach m.in.; w latach 2001, '02, '03, '05 wystawa malarstwa podczas II, III, IV, i VI -tego Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych ZDARZENIA - TCZEW - EUROPA, w latach 2002, 2003 wystawy malarstwa II i III Konfrontacje Artystyczne - Sakrum w Sztuce  - Muzeum Miejskie Wadowice, 2004, 2005 udział w IV i V LETNIM SALONIE OTWARTYM  SOLVAY  Kraków . W 2005 brała udział w wystawie podczas IV Międzynarodowego Biennale Twórczości Nauczycieli, Tarnowskie centrum Kultury. W 2006 i 2007  roku wystawiała prace w Gdyni podczas III i IV Ogólnopolskiej Wystawy Malarstwa, Rysunku, Grafiki, Tkaniny i Rzeźby.
Zorganizowała pięć wystaw indywidualnych - z czego ostatnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.

Galeria obrazów on-line www.anart.com.pl

Gabriel Wolski

ur. w 1977 roku w Nowym Targu, 1992 -1998 - Państwowe Liceum Sztuk Plasycznych im. A. Kenara w Zakopanem specjalność: snycerstwo (rzeźba)

2001 - 2006 - Akademia Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, wydział: Pedagogiczny, kierunek: Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk pięknych. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem prof. St. Sobolewskiego

Galeria obrazów on-line www.gabrielwolski.com.pl

Piotr Chodorowicz (1954-2011)

Urodzony 11 maja 1954 roku w Nowym Targu. W latach 1974-75 studia na UMCS w Lublinie, Wydział Psychologii i Pedagogiki. W 1975 roku współzałożyciel plastycznej grupy „AS”. W latach 1975-76 Studia na ASP w Krakowie, Wydział Projektowania Plastycznego. W latach 1976-80 studia ASP w Krakowie Wydział Rzeźby w pracowni prof. Mariana Koniecznego, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Realizował swoje prace technologią odlewnictwa w metalach kolorowych. Wykonywał prace o charakterze sakralnym (np. pomnik Ojca Św. Jana Pawła II w Argentynie) i plenerowym (np. pomnik „ofiarom zakopianki”). Zajmował się też medalierstwem. Artysta o bogatym dorobku twórczym. Jego pararealistyczne rzeźby są świetne w swej kompozycji. Myśl jego skupia się na człowieku; różnych aspektach jego życia, np. cykl „Człowiek niepełnosprawny”.

Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki (1984), stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa (1985), nagrodzony za najlepszy debiut 84- rzeźba Roku – Kraków, 1984- wyróżnienie za medal w konkursie z okazji beatyfikacji Rafała Kalinowskiego i Brata Alberta w Krakowie, 1985 – wyróżnienie na konkursowej wystawie „Ziemia i ludzie” – Zakopane, 1986 – Złoty Medal za medalierstwo – Salon Rzeźby Zimowej – Warszawa, Nagroda Regulaminowa i Publiczności w Centrum Rzeźby Polskiej – Orońsko.

Częste wyjazdy zagraniczne zaowocowały wieloma pracami tam powstałymi, m.in. w 1999 roku Argentyna – Buenos Aires – Pomnik Ojca Św. Jana Pawła II czy tablice i medale w USA. Zajmował się również konserwacją i renowacją starych kapliczek i zabytkowych nagrobków na nowotarskim cmentarzu. Całym sercem związany z rodzinnym miastem Nowym Targiem. Brązy Piotra Chodorowicza znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych. On sam brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą.

Po krótkiej i ciężkiej chorobie zmarł 29 października 2011 roku.

Katalog prac Piotra Chodorowicza

Aktualizacja: 10-12-2012r.
Oglądane: 34803 razy

Print Wersja do druku
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE