RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 109

Podhale przekazuje broń Armii

GAZETA PODHALA” nr 45 s.3

Podhale przekazuje broń Armii.

W dniu imienin Naczelnego Wodza, Marszałka Polski, Edwarda Śmigłego-Rydza, 18 marca 1938 r. Rada Powiatowa w Nowym Targu, reprezentująca ludność powiatu nowotarskiego, na posiedzeniu uchwaliła ufundować dar dla Armii Polskiej dla 1 P. S. P w postaci 10, względnie 12 ciężkich karabinów maszynowych, oraz ręczne karabiny maszynowe, na które postanowiła zdobyć przynajmniej 50 000 zł drogą dobrowolnych składek. Zadanie zorganizowania tej akcji, utworzenia powiatowego komitetu obywatelskiego i zebrania potrzebnej sumy, powierzyła przewodniczącemu Wydziału Powiatowego p. Marianowi Głutowi, staroście powiatowemu.

Podhale, które tyle razy dało dowód umiłowania Ojczyzny i jej wolności, zerwało sie do czynu, by przyłożyć swą cegiełkę do budowy odrodzonej Polski.

Rzucone hasło „Podhale dla Armii” ludność góralska przyjęła z niebywałym entuzjazmem. Nie do opisania zapał i gotowość składania ofiar ogarnął całe społeczeństwo podhalańskie, które pragnęło przyczynić się do tak pięknego daru. Ludność podhalańska bowiem rozumie, że silna i dobrze uzbrojona armia, jest gwarantką wielkości i potęgi Polski.

Postanowienie swe ludność powiatu nowotarskiego z upartością góralską realizowała. Do rzędu ofiarodawców stanęła ludność góralska zwarcie obok siebie, jak ten granitowy mur Tatr, bez względu na przekonania polityczne, społeczne, z gotowością składania świadczeń, często nawet ponad swoje siły i stan materialny. Pospieszyła z ofiarami ludność wiejska i miejska obok warstwy rzemieślniczej, kupieckiej i robotniczej; zwolennicy rzędu obok „ludowców” i „narodowców”, dzieci szkół powszechnych obok młodzieży gimnazjalnej, a wszystkim przyświecał jeden wzniosły i najwyższy cel: wielka i silna Polska.

Postanowienie swe Podhale w stu procentach zrealizowało. Oto dziś gotówka w wysokości ponad 50 000 zł jest zebrana i zgodnie z postanowieniem Rady Powiatowej, poświecenie i uroczyste wręczenie broni, 12 ciężkich karabinów maszynowych i 2 r. k. M , ufundowane jeden przez młodzież szkół powszechnych, drugi przez znaną rodzinę Krzeptowskich, Armii Polskiej nastąpi w dniu 11 listopada br. na rynku nowotarskim. W uroczystości tej wezmą udział przedstawiciele Władz wojskowych i cywilnych, oraz kompania honorowa 1 P. S. O. Z orkiestrą. Spodziewany jest olbrzymi udział społeczeństwa podhalańskiego, której to ilości rynek nowotarski w swych dziejach jeszcze nie wiedział.

W XX-lecie Niepodległości Polski, Podhale wręczy piękny dar Armii, dając dowód, że naród polski potrafi w pełni wykazać swą wartość i w razie potrzeby stanąć w obronie wielkości Polski, jak to wykazała sprawa Śląska Zaolzańskiego, a ostatnio wykazuje sprawa Spisza i Orawy.

Podczas uroczystości przekazania broni Armii, imieniem społeczeństwa podhalańskiego przemówi p. Piotr Staszel, rolnik w Muraszynie, oraz imieniem pow. Kom. Dozbrojenia Armii p. Starosta Gułt.

Ufundowaniem pięknego daru dla armii Polskiej Podhale dało dowód, że Polska na tę „zimną skalistą ziemię” zawsze liczyć może i o południowe swe krańce śmiało oprzeć może swą potęgę i siłę.

Aktualizacja: 19-12-2007r.
Oglądane: 4742 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE