RSS facebook
Dziś mamy: niedzielę
- 24 czerwca 2018 roku

175 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Dan, Danisz, Danuta, Emilia, Jan, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 51

W rocznicę niepodległości

Gazeta Podhalańska nr 46 z dnia 13 listopada 1932 roku.

W rocznicę niepodległości

W szeregu świąt i uroczystości narodowych obchodzonych corocznie, bodaj czy nie najpiękniejsze jest święto odzyskania niepodległości, w dniu 11-go listopada. Ten bowiem dzień, 14 lat temu, ziścił marzenia kilku pokoleń, był dniem triumfu sprawiedliwości dziejowej, był wreszcie końcem ciężkiej pokuty, jaką Bóg zesłał na Naród Polski, za winy przodków. I trzeba było dużych ofiar, któreby okupiły dawne błędy. Taką hekatombą były pola Racławic i Maciejowic - następnie czyn powstania listopadowego i styczniowego. Liczne mogiły rozsiane po zimnym pustkowiu sybirskiem, ofiary szubienic i więzień pruskich czy moskiewskich – oto krwawe ziarno potężnej idei niepodległościowej. Ginęły zastępy młodzieży, z radością szły pod szubienicę szeregi męczenników narodowych - wszystkich ożywiała myśl, że przecież nadejdzie chwila, która skupi cały naród w wysiłku skutecznej walki o odzyskanie niepodległości. I taki moment nadszedł. Był nim rok 1914 - rok wybuchu wojny światowej i podjęcie hasła czynu zbrojnego, jaki reprezentowały Legjony polskie z Marszałkiem Piłsudskim na czele. I znów kilka lat krwawych zmagań, aż wreszcie w listopadzie 1918 r. z pożarów i zgliszcz wojennych, wzniósł się Orzeł Biały, i unosząc się nad polską ziemią, zwiastował całemu światu zmartwychwstanie Polski, po przeszło stuletnim niebycie. W dwa lata później armja polska, której początek dały legjony, kierowana genjuszem Naczelnego wodza, w puch rozbija zastępy bolszewickie, docierające do bram Warszawy – i wznawia w ten sposób tradycje wielkich wyczynów oręża polskiego, jakim były Grunwald, Wiedeń i inne.

I Podhale w walkach niepodległościowych rzetelną daninę złożyło. - W 1846 roku, kiedy lud nizinny plugawił się bratobójczą walką – w Chochołowie rodzi sie czyn niepodległościowy, któremu patronują Ks. Kmitowicz i organista Andruszkiewicz. Rok 1863 zostawił w kronice kilku Podhalan, między innemi śp. Jana Ciszka z Czarnego Dunajca – wreszcie rok 1914 stanowi najchlubniejszą kartę historii ruchu niepodległościowego na Podhalu. W tym to bowiem roku, Podhale jedyne z ziem polskich dało największą liczbę zapaleńców Legjonowych. Tu u nas rodziła się i rozwijała myśl niepodległościowa, tu zarządzony pobór dał największą ilość ochotników do wojska polskiego, jakie ówcześnie reprezentowały legjony. Oto nasza duma i honor. Dlatego też święto 11 listopada szczególnie u nas winno być uroczyście obchodzone.

Dzień 11 listopada powinien być z jednej strony przypomnieniem naszego wysiłku niepodległościowego – z drugiej strony gromadnem stwierdzeniem, iż odzyskanej wolności należycie bronić potrafimy. By się to stało, przejąć się musimy hasłem „Zgoda buduje - niezgoda rujnuje”. Dziś, kiedy ciężkie chmury ukazały się na naszym horyzoncie gospodarczym, kiedy cała praca i wysiłek naszych sąsiadów dąży do odwetu, stanąć powinniśmy wszyscy zgodnie do wspólnej pracy nad utrzymaniem krwią okupionej wolności.

Dr. Ciszek

Aktualizacja: 05-11-2007r.
Oglądane: 4375 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE