RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 123

Podhalański mistrz karykatury

Gazeta Podhalańska nr. 27, 3 lipca 1932 r.

Podhalański mistrz karykatury.

Świat razem życiem przepełniających go zjawisk jest wielkością o niezmierzonej ilości płaszczyzn i kątów. Nigdy nie jest taki sam. Zmienia się zależnie od tego, z której nań patrzymy strony i w każdej swojej odmianie jest prawdziwy. Nie każdy jednak zdoła zrozumieć wartość i najgłębszą istotę, otaczających go zjawisk. Będzie je oceniał albo z punktu widzenia czysto użytkowego, albo będzie starał wyrobić sąd o niem drogą porównania go z innemi podobnemi. Nie uchwyci jądra rzeczy.

Są jednak ludzie, którzy w każdym zjawisku odkrywają niezmienny kwiat piękna, wydobywają go zeń i drogą artystycznego tworzenia podają go ludziom w formie, przystosowanej do sposobu ich myślenia. Noszą oni nazwę artystów i dzielą sie na tyle rodzajów, ile jest płaszczyzn widzenia w otaczającym nas świecie. Są więc malarze, chwytający ze świata piękno rysunku, koloru i cienie, muzycy tworzący dźwiękami, rzeźbiarze i poeci. Rzeźbiarze odsłaniają w bryle kamienia, lub gliny ukryte życie, poeci w głębi natury i człowieka.

Często zachodzi potrzeba wydobycia w człowieku na jaw tego, co w nim bez wątpienia istnieje, a czego ludzie na ogół nie dostrzegają - tak silnie je bowiem natura zestroiła innemi cechami. My patrząc na jakąś rzecz, czy człowieka, poszczególne wrażenie od razu wiążemy w całość, nie zdając sobie sprawy z jakich szczegółów ona powstała. Artysta zaś, zanim zwiąże szczegóły swoich wrażeń w jednolity obraz, zastanawia się nad wartością każdego z nich i potem, albo tworzy z nich dzieło idealnie zestrojone, jak to jest w rzeczywistości, albo poszczególne fragmenty przetwarza w wyobraźni i te dopiero zestraja, zastosowując się ściśle do kierunku swoich myśli. W pierwszym wypadku powstaje portret rzeczywistości, w drugim karykatura. Karykatura podkreśla silnie te cechy i te właściwości człowieka, które tkwią w nim niedostrzegalnie na oko, a które wywierają zasadniczy wpływ na jego charakter. Na oko wydaje się ona tylko śmiesznem przekręceniem rzeczywistości, a w istocie jest to rzeczywistość, oglądana tylko ściśle z jednej strony.

Polska nie może poszczycić się na razie większą ilością, świadomych swej sztuki, karykaturzystów. Dowiodła tego ostatnia, międzynarodowa wystawa karykatur w Wiedniu. Na wystawie tej wśród prac najwybitniejszych karykaturzystów świata ukazały się prace i polskich artystów. Tutaj zwróciły na siebie uwagę znawców prace Czermońskiego, współpracownika londyńskiego dziennika „Timesa” i młodego, bo dwudziestoletniego zaledwie Podhalańca,Józefa Mroszczaka z Nowego Targu.

Prace Mroszczaka oglądałem jeszcze przed wysłaniem ich na wystawę i od razu uderzyła mię śmiałość i oryginalna młodość jego kompozycji. Mroszczak nie tworzy linjami, jak większość karykaturzystów, tylko płaszczyznami o prostej regularności figur geometrycznych. Pomysły swe opracowuje starannie, licząc się w każdym szczegółem spodziewanego efektu. W jego ujęciu wychodzi na jaw ta prosta, oparta ściśle na mechanice i liczbie architektonika świata, łamie się w każdym szczególe z twardą sztywnością linii i choć ona mu w końcu dyktuje swoje warunki, on zwycięża, przepajając wszystko tą odwiecznie ludzką harmonią życia. Dlatego jego karykatura stoi na granicy miedzy karykaturą, rzeźbą i poezją. Dzięki tym walorom Mroszczak stał się przedstawicielem i ojcem zupelnie nowego stylu w karykaturze światowej i zajął jedno z czołowych miejsc w karykaturze polskiej.

Sławny pisarz niemiecki, dr Engiel, który oglądał prace Mroszczaka na wystawie wiedeńskiej, zwrócił się do niego za pośrednictwem Tetmajerowego przyjaciela, rektora Lewandowskiego z prośbą, by zezwolił na umieszczenie swoich prac w jego książce o karykaturze światowej. Tym sposobem nasz młody artysta sam jeden będzie reprezentował Polskę w tem tak ciekawym dziale tworzenia artystycznego.

Szczęść Mu Boże, gdyż świadomość tego, że Podhale daje Polsce zawsze i po dziś dzień najbardziej krzepkie talenty, jest dla nas rękojmą, że podhalański pochód do słońca nie jest tylko chimerą, ale, że ma pewne i realne podstawy.

G. Suski

Aktualizacja: 14-09-2007r.
Oglądane: 4827 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE