RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 120

Niedzielny Uniwersytet Wiejski T.S.L. W Nowym Targu

Gazeta Podhala Nr 8 z dnia 18 kwietnia 1937 r.

Niedzielny Uniwersytet Wiejski T.S.L. W Nowym Targu

Zajęcia na zorganizowanym przez nowotarskie Koło T.S.L. Niedzielnym Uniwersytecie Wiejskim zakończono uroczyście w dniu 11 kwietnia. W auli gminnej ks. prof. M. Czarniak odprawił Mszę św., podczas której śpiewał Chór Ludowy z Nowego Targu pod batutą p. Apostoła po czem przemówił wiceprezes Koła TSL p. mgr A. Skoda i rozdał zaświadczenia słuchaczom. Przemówieniami słuchaczy zakończono oficjalną część uroczystości, po czym nastąpiło wspólne zdjęcie prelegentów i słuchaczy oraz „święcone”, przygotowane przez samorząd uczestników Niedzielnego Uniwersytetu Wiejskiego. „Święcone” w bardzo miłym nastroju przeciągnęło się kilka godzin. Urozmaicił je dowcipnie aktualnymi przyśpiewkami przewodniczący samorządu p. Ignacy Różański. Przygrywała orkiestra z Kowańca.

Na N.U.W zapisało się 80 osób. Część odpadła zaraz w pierwszych dniach, do końca trwało pilnie 39 (14 z Nowego Targu, w tym większość z Chóru Ludowego, 12 z Ostrowska, 5 z Klikuszowej, 2 z Łopusznej, 1 z Ludźmierza, 1 z Krauszowa, 3 z Kowańca, 1 z Harklowej). Należy podkreślić pilność p. Wrocławiaka z Harklowej, który mimo znacznej odległości od N. Targu, nie zrażając się mrozem, deszczem nie opuścił żadnego wykładu. Podobną wytrwałość okazywała większość słuchaczy z odległych wsi – Ostrowska, Łopusznej, Klikuszowej, Krauszowa.

Program NUW przedstawiał się następująco:

Historia wsi polskiej – wykład pp. redaktor Michał Balara i prof. Pius Jabłoński. Zagadnienia gospodarcze wsi – wykł. p. dr Eustachy Kawiński. Polska współczesna – wykł. P kier. Michał Sokalski. Przegląd aktualnych wydarzeń politycznych i gospodarczych – wykł. p.dyr. Ludwik Czech. Obronność Państwa, organizacje W.F. i P.W. - wykł. p. prof. Jan Kozaczka. Walki o niepodległość – wykł. p. prof. Józef Grzybek. Reforma ustroju rolnego w Polsce – wykł. p. mgr Marian Wroński. Praktyczne informacje z dziedziny prawa, wykł. p. dr Władysław Bolkot. Porady weterynaryjne – wykł. p. lek. wet. Antoni Zbroniec. Zasady samokształcenia – wykł. p.instr. Czesław Kozioł. Śpiew i zajęcia świetlicowe – prow. pp. prof. Józef Grzybek i instr. Czesław Kozioł.Ogółem odbyło się 60 godzin zajęć. Kierownikiem NUW był Czesław Kozioł, instruktor ośw. pozaszkolnej.

Wszyscy prelegenci dali swą pracę bezinteresownie. „Wynagrodzeniem” było zadowolenie moralne, jakie dawała pilność i żywe zainteresowanie ze strony słuchaczy. NUW korzystał z sal i pomocy naukowych nowotarskiego gimnazjum.

Przebieg pracy na NUWdowodzi, że zarówno wśród „mieszczan” nowotarskich jak i na wsi są silne dążenia kulturalne, jest głód wiedzy, widać dążność do doskonalenia się duchowego. Trzeba wychodzić na przeciw tym dążnością, dopomagać im w rozwoju, a podniesie się szybko poziom naszego życia kulturalnego i społecznego, tak często słusznie krytykowany. A dążności te są bardzo silne, zwłaszcza u młodzieży. Opowiadał jeden ze słuchaczy wiejskich, że jego ojciec w trzaskające mrozy zabrał mu serdak, „bo poco ta bees chodzić, co ci ta z tego”. Syn poszedł bez serdaka – i przełamał stopniowo opór niezwyczajnego nowości rodzica. Nie chcielibyśmy podburzać tym przykładem młodzieży przeciw starszym. Przytaczamy go jednak jako dowód, że wieś idzie za postępem ku lepszej przyszłości – i pójdzie, choćby trzeba było isć przebojem.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 5227 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE