RSS facebook
Dziś mamy: wtorek
- 22 maja 2018 roku

142 dzień roku, 21 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:48
Zachód słońca: 20:24

Imieniny obchodzą: Emil, Helena, Jan, Julia, Krzesisława, Rita, Wiesław, Wiesława, Wisława

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 59

O pobycie Marszałka Piłsudskiego we wsi Bukowinie

Gazeta Podhalańska, nr 28 z dnia 4 listopada 1934 r.

O pobycie Marszałka Piłsudskiego we wsi Bukowinie (z książki „Piłsudski Hero of Poland”)

Było to we wrześniu 1904 r. Piłsudski z panią Marją przyjechali do Bukowiny, wioski góralskiej koło Zakopanego, gdzie poeta Andrzej Strug miał chatę. Strug z żoną zapraszali zwykle co roku kilku bliskich przyjaciół na uroczystość rocznicy ślubu.

Tego roku również siedzieli po kolacji koło okrągłego stołu. Pokój nie był duży, ale miał sufit belkowany, a podłoga mieniła się samodziałami, wytkanymi przez miejscowych górali żywemi barwami.

Brązowe gliniane garnki napełnione wrzosem i późnymi makami stały na oknach i półkach. Okna były szeroko otwarte. Wonny wiatr z nad świeżo skoszonych góralskich łąk wpadał do wnętrza. Pokój tonął w czerwonym świetle lampy naftowej, a wokoło kładły się długie, głębokie cienie. Poświata dzienna trwała jeszcze na jednym samotnym szczycie. Kolacja właśnie się skończyła. Na stole były ciasta i grzane wino. Miły chłodny wiatr wpadał do pokoju rozgrzanego jeszcze słońcem i owianego dymem papierosów. Wszyscy byli w nastroju świątecznym.

Ziuk poprowadził rozmowę jak chciał – jak się to zresztą zwykle działo w podobnych chwilach. Im stawało sie później, tym bardziej się podniecał. Gdy ludzie wokoło stali w spokoju, jego chwytał demon niepokoju. Wino i papierosy wystarczyły. Nie mógł usiedzieć na miejscu i chodził po pokoju tam i z powrotem. Za nim chodził jego olbrzymi cień, jak na scenie. Przyjaciele wiedzieli, że jak myśli głośno, lepiej mu nie przeszkadzać. Dziś siedzieli oczarowani. Mówił o swojej pracy, opowiadał o Syberji i Cytadeli. Wpadł nagle w gniew przeciw Rosji, cytował wyjątki ze Słowackiego i Wyspiańskiego. Potem mówił o przyszłości. Nie tej przyszłości spowitej w nieokreślone sny niejasnych pragnień, ale o faktach, które stały się częścią jego samego.

O potrzebie stworzenia polskiej armii, jej posłannictwie, jej budowie. Widział ją przed sobą – coś czego bronił, czego potrzebę wyjaśniał.

Gdy chłodny wiatr tatrzański wepchnął firanki do wnętrza pokoju i ukazał przyjaciołom, że już dawno po północy- wiedzieli, że polska armia powstanie. Kiedy tylko Ziuk mówił o jakimś planie tak zdecydowanie jak o tym – plan ten musiał być wykonany. Umiał zmusić innych, by uwierzyli w jego rzeczywistość. Był wśród przyjaciół w chacie tatrzańskiej, a oni kochali go i już w niego wierzyli.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 5384 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
SLE