RSS facebook
Dziś mamy: poniedziałek
- 25 czerwca 2018 roku

176 dzień roku, 26 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:35
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albrecht, Eulogiusz, Lucja, Łucja, Tolisława, Wilhelm

BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 88

Podhale wielkiem letniskiem.
„Gazeta Podhalańska”, Nr 49, 6 grudnia 1931 r., s.12-13

Podhale wielkiem letniskiem.

W związku z ogólną biedą , wiele rozprawia się teraz o środowiskach poprawiania życia ludzi, na Podhalu szczególnie ciężko walczących o byt. Wśród rozmaitych środków wiodących do poprawy, pragnę wskazać na ten , który uważam za jeden z najskuteczniejszych.

Zaliczam się do Podhalan , chociaż nie do „Skalnych”, gdyż urodziłem się w beskidowej , uroczej, Suchej. Los jednak rzucił mnie w pierwszych latach życia gdzieindziej, tak ,że dopiero jako piętnastoletni gimnazjalista ujrzałem znowu me rodzinne miejsce , przyjeżdżając na wakacje do Zakopanego, gdzie po raz pierwszy w życiu zetknąłem się ze Skalnem Podhalem.

Wrażenie Tatr i całej Podtatrzańskiej okolicy (przewędrowałem wtedy piechotą od Witowa aż po Bukowinę, Jurgów i Żar) było niesłychane! Przemówiło do mnie nieprzemożonym głosem piękno tego zakątka i zagarnęło mię we władztwo. Od tego czasu przez lat dwadzieścia kilka jeżdżę corocznie na Podhale i poznałem je doskonale. Do związku z ta śliczną ziemią , opartego na urodzeniu , połączył się związek przez pracę naukową , turystyczną, społeczną i polityczną. Wszedłem w szeregi tych ludzi w Polsce , którzy, zaklęci urokiem Podhala , na całe życie zostają mu wierni.

W pracy na podhalańskiej niwie, nauczony swoją własną drogą przeżyć , doszedł do wniosku ,że jedną z głównych wartości gospodarczych Podhala, jest jego piękno. Malutkie jest to Podhale , ograniczone z południa niebotycznym zębatym murem Tatr , od wschodu przeciągające się przez faliste Spiskie Zamagórze , ku cudowi Pienin , nad modremi falami Dunajca , na północy oparte o potężny, zielony, łańcuch Gorców i Babiej Góry , a na zachód w pełni przedziwnych kontrastów , wybierające w czarnodunajeckie płaśnie. Ale w tej małej i ubogiej ziemi tkwi piękno, jedyne w całej Polsce , jedno z największych w Europie .Czar przygody Podhala podnosi się przez oryginalność budownictwa miejscowego, barwności i przepych strojów góralskich , odmienność i bogactwo gwary obyczaju i ludu podhalańskiego , tworząc razem całość niezwykłą.

Aby to piękno zobaczyć, nasycić się nim , zaczerpnąć zdrowia, w czystem powietrzu górskiem, przyjeżdża na Podhale coraz to większa ilość letników i turystów .Dotychczas główny ich strumień skierowuje się do Zakopanego pociągnięty jego świetnem położeniem u stóp Tatr i zasłużonym rozgłosem letniej, a ostatnio i zimowej stolicy Polski ,, drugi, mniejszy strumień wlewa się w Pieniny i do ich perły Szczawnicy .W miarę jednak wzrastania sławy Podhala w społeczeństwie polskiem, coraz to więcej letników i turystów przyjeżdża i do innych miejscowości podhalańskich .Wzrasta ilość gości pod Tatrami w Bukowinie, Poroninie, Białce, Białym Dunajcu, Kościeliskach, Witowie, pod Babią Górą w Lipnicy Wielkiej, Zubrzycach, Podwilku i Orawce, pod Gorcami na Kowańcu, pod Pieninami w Czorsztynie, Krościenku itd. – A trzeba powiedzieć, że na tych miejscowościach nie koniec .Wszak znacznie przeważająca ilość miejscowości Skalnego Podhala nadaje się na letniska, pięknością swoją i możliwości rozwoju turystycznego, przewyższa wiele znanych już letnisk .W trzydziestomilionowej zaś Polsce, i w zagranicy, coraz to bardziej interesującej się turystyką w naszej ojczyźnie istnieją niemal nieograniczone możliwości ,dalszego zapełnienia Podhala gośćmi w lecie i w zimie.

Aby jednak to zjawisko rozwijało się, a z ilością przyjeżdżających gości rósł dobrobyt Podhala, potrzeba wytężonej, celowej pracy wszystkich Podhalan, oraz przyjaciół i miłośników podhalańskiej ziemi .Chodzi tu o zrobienie wszystkiego co możliwe , aby przyjeżdżającym gościom zapewnić choćby najprostsze, ale czyste pomieszczenie, wszelakie ułatwienia im pobytu, życzliwe ich traktowanie i jak najtańsze ceny, aby rozwinąć odpowiednią propagandę Podhala, aby chronić od zniszczenia piękno przyrody podhalańskiej, utrzymać strój, budownictwo i gwarę góralską .W pracy tej szczególnie doniosła rola przypada akademickiej młodzieży podhala, wyrosłej ze swej ziemi i znającej ją.

Młodzieży tej, w dniu jubileuszu jej organizacji, składam serdeczne życzenia , aby, gdy skończy swe studia i wróci do pracy na swej cudnej ziemi, przybliżyła się chwila, w którem całe Podhale stanie się wielkiem górskiem letniskiem i zimowiskiem dla gości i turystów z szerokiego świata!

Dr. Walery Goetel

Dziekan Akademii Górniczej w Krakowie, b. Kurator Akad. Zw. Podhalan.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 6441 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE