RSS facebook
Dziś mamy: czwartek
- 21 czerwca 2018 roku

172 dzień roku, 25 tydzień roku.
Wschód słońca: 4:34
Zachód słońca: 20:49

Imieniny obchodzą: Albaniusz, Alicja, Alojza, Alojzy, Demetria, Domamir, Marta, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Teodor

Pierwszy Dzień Lata
BIP Biuletyn Informacji Publicznej

ePUAP

Pogoda Serwis pogodowy IMGW
Mapa Monitoringu powietrza
Jubileuszowy Kalendarz Imprez - 670 lat Nowego Targu
Miejski Ośrodek Kultury
Miejska Biblioteka Publiczna
Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji
MMKS Nowy Targ
Nowy Targ - stolica Podhala miasto z 670-letnią historią, określane przez wszystkich Górali jako Miasto.

» więcej o mieście

Nasze Osiągnięcia

ISO

SLE

EKOlogiczna Gmina

Więcej Niż Energia

JP II Nowy Targ
Nad Dunajcem
Album-Ocalic
NT Szlak Rowerowy
Rowerowy Nowy Targ
PAP Samorząd
Miejska Orkiestra
nowytarg24.tv
PPWSZ
NFOŚiGW
Czyste spalanie
Amazonki
Fundacja im. A. Worw
Aeroklub
WKU Nowy Targ
Malopolska

Google Translate - tłumaczenie maszynowe strony:

           
Aktualnie stronę ogląda osób: 79

Budowa nowego kościoła parafjalnego w Nowym Targu.
„Gazeta Podhalańska”, Nr 31, 1 sierpnia 1926 r., s. 2

Budowa nowego kościoła parafjalnego w Nowym Targu.

Pierwszą myśl budowy nowego kościoła w N. Targu, rzucono w roku 1894. Myśl ta znalazła gorących wielbicieli w osobie wczesnego burmistrza Halikowskiego i proboszcza Muchowicza, a zarazem częściowych realizatorów przez sporządzenie i
przygotowanie odpowiednich materjałów potrzebnych do budowy. Zrazu powstał plan rozbudowy i powiększenia, równocześnie przebudowania starego kościoła, plan ten jednak upadł, gdy architekci powołani orzekli o niemożliwości rozbudowy z powodu małego obszaru zajmowanego, wraz z inwentarzem, przez stary kościół, dalej z powodu zachowania świątyni założonej przez Kazimierza Wielkiego w r. 1340, w stanie pierwotnym, jako drogi i bardzo ważny zabytek historyczny.

W XX wieku powstaje myśl założenia nowego kościoła zupełnie w innem miejscu, mianowicie na południe od rynku. Ogólne zebranie Rady miejskiej, mieszczan, proboszcza uchwaliło za zgodą konsystorza biskupiego, zamienić grunta plebańskie w wymiarze około 79000 m2 na grunta właścicieli prywatnych w wymiarze około 20000 m2 drogą wymiany ewentualnie wykupna Komitet budowy nowego kościoła pod przewodnictwem p.radcy Fr. Krawczyńskiego, zabiera się natychmiast do pracy. Daje polecenia pomiaru gruntów plebańskich jak i prywatnych właścicieli, tak, że w roku 1126 za sprawą p. J. Ramsa dokonano pomiaru gruntów prywatnych, a obecnie przystępuje p. Michał Kabłak do pomiaru gruntów kościelnych, jeszcze nit wymierzonych.
W roku bieżącym, dzięki energji i przedsiębiorczości Komitetu Rady miejskiej z p. burmistrzem J. Rajskim na czele, jakoteż dzięki staraniom obecnego kanonika ks. dr. Fr. Karabuły, zakupiono kilkadziesiąt wagonów wapna, które w jesieni ma być zgaszone, dalej, przystąpiono do ugody mocą której w zimie ma być rozpoczęty zwóz kamieni, a pod jesień definitywna wymiana gruntów. Plany na budowę nowego kościoła sporządził sławny architekt z Warszawy p. Panczakiewicz, rodak tutejszy, zupełnie bezinteresownie. Według opinji Komitetu tudzież proboszcza ks. dr. Karabuły prace około budowy kościoła mają być podjęte z wiosną roku przyszłego, a wykończone w ciągu 10—14 lat Kościół tutejszy, jaki ma stanąć w stolicy Podhala powinien być godny tej stolicy i jej wiernych, gdyż będzie on widomym i okazałym świadkiem kultury w Nowym Targu. Wszyscy parafjanie przedewszystkiem winni zwrócić swe dążności i usiłowanta w tym kierunku, aby ich świątynia była naprawdę piękną i wielką, a nie jak obecnie, bo jest to cel wielki, poważny, święty nawet, któryto powinien przyświecać każdemu obywatelowi. Niech nikt nie uchyla się od ofiary - bo to teraz jest obowiązkiem chrześcijanina-katolika, który każdy powinien spełnić ! Nikt nie powinien się uchylić!

Karol Mirek.

Aktualizacja: 19-06-2006r.
Oglądane: 5753 razy

Print Wersja do druku
Inne podstrony z tej kategorii:
Urząd Miasta Nowy Targ, 34-400 Nowy Targ ul. Krzywa 1, tel. 18 2611200
© 2009 Informatyka - Jeżeli widzisz błąd na stronie napisz o tym do nas
Polityka cookies i innych podobnych technologii
Klauzula informacyjna RODO
SLE